Flirt, puder i rocaille. Olśniewający barok Bawarii i okolic

Home » Flirt, puder i rocaille. Olśniewający barok Bawarii i okolic
Wyprawa autokarowa: Warszawa – Hubertusburg  – Bayreuth – Würzburg – Stuttgart – Ludwigsburg
– Monachium
Data: 17 – 22 września, wtorek – niedziela
Długość: 6 dni, 5 noclegów
Cena od 5490 PLN
Grupa minimalna 25 osób

Historyk sztuki zaprasza

Południowe Niemcy to kraina pełna nieodkrytych skarbów, gdzie pałace i muzea odsłaniają swoje tajemnice, zapraszając do zanurzenia się w fascynującą historię sztuki i architektury.

Kontrowersyjny Barok i Rokoko – Historia, która Skrywa Tajemnice

Jeszcze w połowie XIX wieku historycy sztuki krytykowali barok i rokoko jako wstydliwą kartę dziejów europejskiej kultury. Jacob Burckhardt, z wysokości uniwersyteckiej katedry, grzmiał, że to jedynie „zwyrodniały renesans”. Niewiele zapowiadało nadchodzącą zmianę estetycznych poglądów.

Pod koniec stulecia, obrońcy stylu, który nazwę swą zawdzięczał perle o nieregularnym kształcie, zaczęli wychodzić z ukrycia. Ta perła, pełna tajemniczości, została wreszcie osadzona w koronie historii sztuki i trzyma się tam do dziś. Mogę więc bez obaw przyznać się Państwu do mojej słabości do rokoka, pełnego intrygujących historii i estetycznych niespodzianek.

Malarstwo Baroku w Starej Pinakotece – Monachium

Sztuka baroku była obliczona na wywarcie wrażenia, i mimo upływu niemal czterech stuleci, nadal nie traci na sile oddziaływania. W monachijskiej Starej Pinakotece można zobaczyć poruszającą „Ofiarę Abrahama” namalowaną w 1636 roku przez Rembrandta. To przykład kompozycyjnej wirtuozerii i mistrzostwa w reżyserii światłocieniowych efektów, a także dowód na potęgę barokowego gestu.

Ojciec kładący dłoń na twarzy syna to jeden z najbardziej wstrząsających gestów w malarstwie. Możemy jedynie domyślać się, czy ma ona tłumić krzyk przerażonego młodzieńca, czy próbować go schować przed drastyczną ofiarą poleconą przez Boga. Na szczęście, anioł wytrąca nóż z ręki Abrahama i wszystko kończy się dobrze.

Urok Rokokowego Flirtu – Wnętrza Rokoka w Hubertusburgu

Rokoko, ze swą sztuką salonowego flirtu, wyniosło ten aspekt życia towarzyskiego do rangi wielkiej sztuki. Buduarowe malarstwo XVIII wieku nie tylko dostarczało tematów do rozmów, ale stanowiło wizualny podręcznik kultury uwodzenia. Z portretu autorstwa Françoisa Boucher pąsowym rumieńcem zaleca się do nas Madame de Pompadour, a wizerunek odpoczywającej Marie-Louise O’Murphy staje się jawnym zaproszeniem do romansu nie tylko z malarstwem.

Tajemnicze Teatry Barokowe – Teatr Margrabiów w Bayreuth

Barokowa architektura, często stanowiąca scenografię dworskich ceremonii, doskonale nadawała się także do dekoracji wnętrz teatralnych. Spektakularnym przykładem jest Teatr Margrabiów w Bayreuth. To miejsce, gdzie duchy przeszłości zdają się wciąż szeptać swoje opowieści, a każdy zakątek skrywa tajemnice dawnych spektakli.

Barokowe Perły Południowych Niemiec – Architektura Baroku i Rokoka

Podróżując dalej, odkryjemy Bawarię i jej okolice przez pryzmat jej barokowej architektury. W Würzburgu majestatyczna rezydencja biskupów wznosi się niczym strażnik przeszłości, a jej barokowe wnętrza opowiadają historie bogactwa duchowego i artystycznego. Rokoko to elegancja w każdym detalu. Skryte w ogrodach i pałacach, zaprasza do świata pełnego gracji i delikatnych proporcji, gdzie każdy szczegół zdobi nie tylko przestrzeń, lecz i duszę.

Stuttgart i Ludwigsburg – Olśniewające Rokokowe Pałace i Kościoły Pielgrzymkowe

W trakcie naszej podróży odwiedzimy wnętrza rokokowych rezydencji, pełne lekkości i wdzięku. W XVIII wieku coraz większą wagę przywiązywano do prywatności, meble stawały się wygodne, a pomieszczenia – praktyczne.

W Ludwigsburgu rokoko zapisało się złotymi zgłoskami w historii jako styl kościołów pielgrzymkowych. Kościół w Wies, położony w malowniczej okolicy, uchodzi za jedno z arcydzieł stylu. Jego nawa wydaje się utkana z koronki, a ciężar architektury znika pod subtelną tkanką ornamentów. W Stuttgarcie natomiast, pałacowe wnętrza opowiadają o intrygach dworskich i tajemnicach skrywanych w murach majestatycznych budowli.


Serdecznie zapraszam, Paweł Bień

Masz wątpliwości, czy ta Wyprawa ze Sztuką jest dla Ciebie? Posłuchaj wykładu wprowadzającego Pawła Bienia.

Takie multimedialne wykłady z historii sztuki prowadzi ekspert podczas każdej wyprawy autokarem.

Szczegóły Wyprawy

Wstępny Program

1 dzień – 17.09.2024 – wtorek

Godzina 4.00 wyjazd z centrum Warszawy. Przejazd trasą Warszawa, Łódź, Wrocław. Istnieje możliwość dołączenia na trasie przejazdu autokaru. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie w formularzu rezerwacji propozycji punktów do spotkania.

Hubertusburg

Zamek w Hubertusburg – konstrukcja tego zamku zajęła niezwykle krótki czas – został wzniesiony w zaledwie cztery lata, co jest niezwykle szybkim tempem jak na architektoniczne standardy tamtych czasów. To osiągnięcie było możliwe dzięki intensywnej pracy wielu wybitnych rzemieślników i artystów.

Nocleg w Bayreuth

2 dzień – 18.09.2024 – środa

Bayreuth

Opera Margrabiów – jedno z najważniejszych dzieł barokowej architektury teatralnej. Opera została zaprojektowana przez włoskiego architekta Giuseppe Galli Bibienę, który był jednym z najwybitniejszych architektów teatralnych swojego czasu. Bibiena stworzył wnętrze opery w stylu barokowym, które do dziś prawdziwie zachwyca swoją dekoracyjnością i akustyką. Ten projekt stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć architektury teatralnej XVIII wieku.

Nowy Pałac – Neues Schloss Bayreuth, to jeden z najważniejszych zabytków barokowej architektury w Bawarii. Zaprojektowany został przez Carla von Gontarda. Wnętrza pałacu są bogato zdobione freskami, stiukami i malowidłami, a szczególną uwagę przyciąga Złota Komnata (Goldener Saal), która jest jednym z najpiękniejszych przykładów rokokowego wystroju w Niemczech.

Otaczające pałac ogrody zostały zaprojektowane w stylu francuskim, z symetrycznymi alejami, fontannami i rzeźbami.

Bazylika Vierzehnheiligen – to barokowa bazylika znajdująca się w Bawarii, niedaleko miasta Bad Staffelstein.

Stary Pałac Ermitage  – tu zachwyci nas kwintesencja stylu barokowego z elementami rokoko: główny pałac, pawilony, fontanny i rzeźby rozmieszczone w rozległych ogrodach zaprojektowanych w stylu francuskim. Ermitage stanowi wyjątkowy przykład barokowej architektury i sztuki ogrodowej.

Würzburg

Mała Kaplica – (Wallfahrtskirche Mariä Heimsuchung) Kościół Pielgrzymkowy Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowany według planów Balthasara Neumanna w połowie XVIII wieku w stylu rokoko

Rezydencja w Würzburgu – zachwyci swoim monumentalnym charakterem i bogactwem dekoracji, jest bowiem jednym z największych osiągnięć europejskiej sztuki barokowej

3 dzień – 19.09 – czwartek

Okolice Stuttgartu

Zamek Solitude – to kolejny rokokowy pałac, pierwotnie zaprojektowany jako rezydencja myśliwska oraz miejsce do wypoczynku dla księcia Karola Eugeniusza Wirtemberskiego.

Tutejsze rokoko, odznacza się elegancją, lekkością formy i bogatymi zdobieniami. Czeka nas zachwycający spacer przez rozległe ogrody i tereny parkowe, które zostały zaprojektowane w stylu francuskim, z symetrycznymi alejami, parterami kwiatowymi i fontannami.

Zamek Solitude to arcydzieło rokokowej architektury w Niemczech, które zachwyca swoim wyrafinowanym wdziękiem, olśniewająco zdobionymi wnętrzami i bajecznie usytuowaną lokalizacją. To miejsce, gdzie elegancja spotyka się z historią, tworząc niezapomnianą atmosferę pełną splendoru i majestatu.

Ludwigsburg

Zamek Ludwigsburg – to kolejnaperła barokowej architektury, wznosi się dumnie niczym majestatyczny pałac z bajki. Każdy korytarz, każda komnata tchnie elegancją i przepychem, emanując czarem minionej epoki. Zamek otoczony jest przepięknymi ogrodami, które niczym malownicze obrazy zmieniają swoje barwy wraz z porami roku.

4 dzień – 20.09.2024 – piątek

Kościół pielgrzymkowy – znany również jako Kościół Biesiadny (niem. Wieskirche), to klejnot barokowej architektury i duchowości, ukryty w malowniczej dolinie Alp Bawarskich. Wzniesiony w latach 1745-1754 z inicjatywy rolnika Jana Nepomuka Zellera, ten skromny drewniany kościół przekształcił się w prawdziwe sanktuarium piękna.

Monachium

Pałac Nymphenburg (Schloss Nymphenburg) – kiedyś bawarscy monarchowie przyjmowali tu gości z całej Europy. Przy każdym detalu można poczuć magnetyzm przeszłości, gdzie rzeźby, malowidła i misternie zdobione wnętrza wzbudzają zachwyt i respekt.

Pałacyk Amalienburg – wyróżnia się nie tylko swoją delikatną architekturą, ale także swoim mistycznym położeniem w otoczeniu parku Nymphenburg.

5 dzień – 21.09.2024 – sobota

Rezydencja (Residenz) – jej kamienne mury opowiadają historię od czasów renesansu po rokoko, wplatając wątki gotyckie i barokowe w grę światła i cienia. Każdy korytarz skrywa w sobie symetrie i proporcje, które prowadzą do sal wypełnionych misternymi stiukami i monumentalnymi freskami

Stara Pinakoteka (Alte Pinakothek) – najważniejsze muzeum wyprawy

10 najważniejszych dzieł barokowych, które zobaczymy w Starej Pinakotece (Alte Pinakothek) w Monachium:

„Autoportret z żoną Isabellą” Peter Paul Rubens, „Madonna z dzieckiem i św. Janem Chrzcicielem” Caravaggio, „Wenus i Amor” Diego Velázquez, „Autoportret” Rembrandt van Rijn, „Madonna z różą” Rafael Santi, „Judasz powraca pieniądze” Georges de La Tour, „Kwiaty w wazonie” Jan Brueghel Starszy, „Autoportret z żoną Saskią” Rembrandt van Rijn, „Portret młodego mężczyzny” Anthony van Dyck, „Salome z głową Jana Chrzciciela” Caravaggio

Kościół św. Jana Nepomucena (Kościół Asamów, niem. Asamkirche)

6 dzień – 22.09.2024 – niedziela

Postój niespodzianka!

 • 23.50 Przyjazd do Warszawy przed północą

Możliwy przelot z Monachium samolotem za dodatkową opłatą.

PROGRAM I KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC MODYFIKACJOM
Zależy od od ustaleń zainteresowanej wyjazdem grupy oraz możliwych rezerwacji w muzeach.

Zapraszamy!

Koszty

CENA ZAWIERA

 1. wykład wprowadzający online Pawła Bienia
 2. opiekę merytoryczną i wykłady Pawła Bienia w trakcie całego pobytu
 3. opiekę pilotki wycieczek Moniki Wałkowskiej
 4. transfery autokarem LUX z możliwością prezentacji multimedialnych podczas przejazdu na trasie
 5. 2 kierowców na całej trasie przejazdu
 6. 5 noclegów w hotelach 3- oraz 4-gwiazdkowych w pokojach 2-osobowych
 7. 5 śniadań w formie bufetu
 8. ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż. Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych
 9. opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
 10. opłaty drogowe oraz parkingowe
 11. Zestaw słuchawkowy Tour-guide

WSTĘPNE KOSZTY

 • Propozycja dla grupy ok. 25 – 40 osób
 • Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 25 osób
 • Cena dla grupy 40 os. – 5490 PLN
 • Cena dla grupy 25 os. – 5990 PLN
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego – 1490 PLN

Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!

KOSZTY DODATKOWE

 • Opłata turystyczna 25 EUR
 • Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów
 • Wstępy do muzeów lub na wystawy wymagające zakupu biletów przed rozpoczęciem wyprawy, są obowiązkowe do opłacenia w trakcie Wyprawy
 • Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 250 EUR. Opłaty za wstępy do rezerwowanych obiektów zostaną zebrane w EUR od chętnych na początku wycieczki
 • Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona przed wyjazdem
 • Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce. W tej sprawie prosimy o kontakt@wyprawyzesztuka.pl

TERMINY PŁATNOŚCI

 1. Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 1000 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego SGL – 1490 PLN 
 2. Druga rata – 2000 PLN płatna do 7 dni po po otrzymaniu umowy
 3. Trzecia rata – jest dopłatą do całości i zależy od liczby uczestników
 4. Potwierdzenie wyprawy prześlemy mailowo najpóźniej do 10.08.2024. Jeśli do tego terminu nie zbierze się minimalna liczba uczestników, powiadomimy Cię o tym i niezwłocznie zwrócimy zaliczkę.
 • Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
 • Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO

Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT

Rezygnacja

Po otrzymaniu maila z potwierdzeniem Wyprawy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.

Ubezpieczenie

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od  dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.

Dodatkowych informacji udzielamy pod adresem kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Rezerwacja

Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej) prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o wiadomość na adres kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych, Wikipedia Commons oraz stron muzeów

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights