Sztuka współczesna w Krakowie
Kraków, miasto o bogatej historii i kulturowym dziedzictwie, stanowi doskonałą scenerię do odkrywania sztuki współczesnej. Trzy kluczowe muzea — MOCAK, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha — tworzą unikalną przestrzeń, w której przeszłość i teraźniejszość splatają się w niezwykły sposób.
MOCAK, Muzeum Sztuki Współczesnej, to prawdziwe centrum nowatorskich idei i ekspresji artystycznej. Jego kolekcja skupia się na polskiej i międzynarodowej sztuce współczesnej, prezentując prace zarówno uznanych artystów, jak i młodych twórców.
Muzeum Narodowe w Krakowie, z kolei, choć znane głównie z bogatej kolekcji sztuki dawnej, aktywnie angażuje się w promocję sztuki współczesnej. Przez organizowanie wystaw czasowych i współprace z nowoczesnymi artystami, muzeum łączy różne epoki i style, ukazując ewolucję sztuki.
Muzeum Manggha, z jego unikalnym podejściem do sztuki japońskiej, również wprowadza elementy współczesności.
W starym Krakowie, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, warto zatrzymać się na chwilę, by zanurzyć się w sztuce, która inspiruje i prowokuje do myślenia — zarówno polskiej, jak i międzynarodowej.
Zapraszamy do wstępnych zapisów.



Szczegóły Wyprawy ze Sztuką
Koszty
CENA ZAWIERA
- autorski wybór wystaw, muzeów i obiektów przygotowany specjalnie przez Joannę Kulis dla Wypraw ze Sztuką
- opracowanie unikatowej trasy zwiedzania przez pilotkę Monikę Wałkowską
- opiekę merytoryczną: tam, gdzie to możliwe – oprowadzania i komentarze do wystaw Joanny Kulis
- spotkania z artystami w ich pracowniach
- przejazd pociągiem Express InterCity Premium (Pendolino) klasa 2 na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa.
- Możliwy jest też własny dojazd – wtedy koszt będzie pomniejszony o dojazd pociągiem. Szczegóły poniżej
- 2 noclegi w 4-gwiazdkowym hotelu w ścisłym centrum Krakowa [hotel ze strefą Relaksarium z sauną]
- 2 śniadania w formie bufetu
- pokoje 2 osobowe lub jedynki z dopłatą – 390 złotych
- 1 wspólna kolacja w piątek w prywatnej sali w naszym hotelu
- 1 wspólny lunch w centrum starego Krakowa
- indywidualny system audioguide dla każdego uczestnika
- koszty przejazdów komunikacją miejską w Krakowie
KOSZT UDZIAŁU
- Program jest przewidziany dla grupy 15 – 20 osób
- Cena z za osobę – 2650 PLN
- Dopłata do pokoju jednoosobowego – 390 PLN
- Dojazd własny – zniżka 350 PLN
- JJeśli chcesz skorzystać z własnych zniżek na przejazd pociągiem, polecamy skorzystanie ze zniżki za dojazd własny i zakup biletu we własnym zakresie.
KOSZTY DODATKOWE
- Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów około 180 zł (prosimy o zabranie legitymacji zniżkowych). Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Opłaty za wstępy do rezerwowanych obiektów zostaną zebrane w PLN w trakcie wyprawy. Wybrane wstępy będą OBOWIĄZKOWE, w związku z koniecznością zakupów biletów z wyprzedzeniem
- Bilet do Piwnicy pod Baranami, ok. 100 zł
- Posiłki poza wymienionymi. Program kształtujemy tak, by w porze lunchowej można było zjeść w okolicy
PŁATNOŚCI
- Zaliczka 750 PLN – płatna do 3. dni od wysłania rezerwacji + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 390 PLN
- II rata – dopłata do całości płatna 7 dni po potwierdzeniu Wyprawy i otrzymaniu umowy – do 21.03.2025
- Potwierdzenie Wyprawy przesyłamy mailowo uczestnikom, którzy po otwarciu rezerwacji, wpłacą zaliczkę
- Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
- Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO nr licencji 2433
Rezygnacja
Rezygnacja w ramach zapisów wstępnych jest bezkosztowa.
Po wpłaceniu zaliczki i otrzymaniu maila z potwierdzeniem wyprawy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.
Ubezpieczenie
Istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych.
Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.
Osoby zainteresowane wcześniejszym wglądem w warunki ubezpieczenia prosimy o wiadomość na kontakt@wyprawyzesztuka.pl
Rezerwacja
Rezerwacja miejsca następuje po zaksięgowaniu zaliczki. Uprzejmie prosimy o wpłacenie zaliczki terminie 3 dni.
Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej), prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o mail na adres kontakt@wyprawyzesztuka.pl
Wypełnij formularz
Dzień 1 – piątek – 16 maja 2025
- Od rana – przyjazd uczestników Wyprawy do Krakowa
- Możliwy dojazd we własnym zakresie
- Istnieje możliwość zostawienia bagaży w hotelu
- Około 12.00 – spotkanie grupy w hotelu w Krakowie – info po rezerwacji
Galeria Zdzisława Beksińskiego
Wyruszymy wspólnie do Nowej Huty by obejrzeć unikatowe wystawy. Pierwsza to przygotowana przez Galerię Zdzisława Beksińskiego prezentacja prac z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół artysty. Stała ekspozycja obejmuje 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.
Retrospektywa Jerzego Dudy-Gracza
Kolejna wystawa to retrospektywa Jerzego Dudy-Gracza prezentowana w jego Galerii Autorskiej. Dzięki porozumieniu z córką artysty, obejrzymy najlepsze prace artysty z kolekcji należącej do rodziny.



Dwa wernisaże!
Następnie zaprosimy Państwa na dwa wernisaże: Kamila Stańczaka i Maji Wożniak połączone z prezentacjami multimedialnymi.
Kamil Stańczak
Kamil Stańczak to uznany artysta wizualny, modelarz, konstruktor, peryferyjny podróżnik. Zajmuje się malarstwem i działaniami pokrewnymi. Tworzy instalacje, formy przestrzenne i obiekty kinetyczne. W latach 1999 – 2004 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Stanisława Żukowskiego w 2004 roku. Doktor sztuki, pracuje jako adiunkt na macierzystej uczelni.
Maja Woźniak
Maja Woźniak zajmuje się rzeźbą, grafiką oraz performansem. W czerwcu 2016 r uzyskała tytuł magistry sztuki na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w latach 2017 oraz 2019 otrzymała stypendium dla najlepszych doktorantów uczelni. Obecnie jest w trakcie przygotowań do obrony pracy doktorskiej, której tytuł brzmi: Sztuka jako transfiguracja rzeczywistości. Od 2017 r. jest zatrudniona jako asystentka na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Dzień zakończymy kolacją w restauracji w naszym w hotelu.



Dzień 2 – sobota – 17 maja 2025
Muzeum Narodowe. Galeria XX i XXI wieku
Dzień rozpoczniemy od wizyty w Muzeum Narodowym. Galeria XX i XXI wieku wystawą „TRANSFORMACJE. Nowoczesność w III RP” Na ekspozycji znajdą się prace najważniejszych polskich artystek i artystów, projektantów i projektantek działających po 1989 r., z których większość zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa zwraca uwagę na kluczowe problemy czasów transformacji, pokazując zarówno dzieła będące emblematem czasów III RP, jak i prace mniej znane, których nie prezentowano dotąd szerzej w polskich muzeach, pochodzące ze zbiorów publicznych, prywatnych oraz wypożyczone od samych twórców.




Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha
Następnym punktem programu będzie Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha. Muzeum powstało z inicjatywy reżysera Andrzeja Wajdy i jego żony Krystyny Zachwatowicz, zafascynowanych kulturą japońską. Zobaczymy najnowszą wystawę East-East. Wystawa sztuki współczesnej z Japonii oraz Sto widoków góry Fudżi Hokusaia z kolekcji Eia Nakau
W trakcie zwiedzania zaplanoujemy przerwę na japońską herbatę i lunch na tarasie z widokiem Wisłę na Wawel – zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc do podziwiania panoramy Krakowa
Spotkanie z artystkami w pracowni rzeźby
Następnie spacerem wiślanym zakolem dotrzemy do wspólnej pracowni rzeźby i malarstwa Maji Wożniak oraz Danuty Turkiewicz przy ul. Zwierzynieckiej. Zapraszamy na spotkanie z artystkami wśród ich prac, a następnie na absolutnie wyjątkowe wydarzenie, czyli na artystyczny performance. Po nim planujemy dyskusję o naszych odczuciach. To będzie bardzo realne spotkanie ze sztuką współczesną. Pracownie są totalnie niszowe. Stara kamienica, w samy centrum, zatrzymana w czasie, zamieszkała przez gołębie. Przygoda ekstremalna.
Uczestnicy naszej wyprawy mniej zainteresowani takim wydarzeniem, będą mieli czas na uroczy spacer po Krakowskim Rynku.
Piwnica pod Baranami
Natomiast wieczór proponujemy spędzić w jednym z najbardziej kultowych miejsc w Krakowie – w „Piwnicy pod Baranami”
Legendarny Kabaret Piotra Skrzyneckiego wzrusza przypominając swoje sztandarowe piosenki, zaskakuje nowymi kompozycjami i rozśmiesza aktualną satyrą polityczno-społeczną. Każdy wieczór, choć utrzymany w wypracowanej przez 60 lat jednorodnej stylistyce, jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, na które przybywa publiczność z całej Polski i z zagranicy. Niezmiennie przyciąga niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka i wspaniałe pieśni kompozytorów Piwnicy pod Baranami: Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Andrzeja Zaryckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zielińskiego, Zbigniewa Raja, Grzegorza Turnaua i innych.
Dzień 3 – niedziela – 18 maja 2025
Wykwaterowanie. Bagaże zostają w hotelu
Fabryka Schindlera i MOCAK
Rozpoczniemy wspólne odkrywanie Krakowa od Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Polecamy w ramach przygotowań przypomnienie sobie filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga (dostępny na platformach VOD)
Po przerwie na kawę, na koniec pobytu w Krakowie obejrzymy najnowszą wystawę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Na niedzielny lunch przed odjazdem proponujemy restaurację „Zielonym do góry” mieszczącą się na parterze naszego hotelu
- Dla osób jadących pociągiem rezerwowanym przez biuro Traveliko – zbiórka o 16.30 na dworcu PKP – szczegóły do ustalenia z grupą zainteresowanych.
- Możliwe są dodatkowe noclegi w Krakowie. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy kontakt@wyprawyzesztuka.pl
Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.
Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.
Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką
Zdjęcia ze zbiorów własnych, ze stron muzeów MOCAK, MNK, galerii artystów
Flirt, puder i rocaille, czyli czym uwodzi sztuka rokokaFlirt, puder i rocaille, czyli czym uwodzi sztuka rokokaFlirt, puder i rocaille, czyli czym uwodzi sztuka rokoka