Na przekór słowom Marcellusa z Szekspirowskiego „Hamleta” – przez długie dekady w państwie duńskim działo się wspaniale, a lata sukcesów politycznych i gospodarczych owocowały nie tylko wykształceniem grupy artystów europejskiej klasy i sławy, ale także ukształtowaniem wysokiej kultury kolekcjonerskiej.
Program wyprawy „Kopenhaga dla początkujących” to nasza propozycja obejrzenia stolicy Danii właśnie z tych dwóch perspektyw.
Najważniejsze zabytki Helsinek i sztuka duńska
Począwszy od monumentalnego Frederiks Kirke, nie bez kozery zwanego Kościołem Marmurowym oraz czarującej rezydencji Amalienborg, przez bardzo ciekawe przykłady nowoczesnego interpretowania architektonicznego dziedzictwa jakie stanowi chociażby stołeczny ratusz.
We wrześniowym słońcu przespacerujemy się przez ogrody Tivoli – pełne orientalizującej architektury miejsce XIX-wiecznej rozrywki nadal pełniące swoją pierwotnie zamyśloną funkcję; reminiscencje południa Europy najświetniej wybrzmią w twórczości jednego z tytanów europejskiego klasycyzmu – mistrza rzeźbiarskiej harmonii – Berthela Thorvaldsena, którego monograficznemu muzeum wspólnie poświęcimy sporo czasu.
Spotkamy także liczne prace Vilhelma Hammershøia – duńskiego malarza ciszy i światła – autora portretów, krajobrazów i miejskich pejzaży.
Duńskie kolekcje malarstwa i rzemiosła
Niezwykle ciekawa jest też duńska predylekcja do kolekcjonowania.
Nie mogło zabraknąć na naszej trasie mało znanych, choć zachwycających zbiorów Davis Samling, gdzie oprócz malarstwa, czekać na nas będą przykłady najświetniejszego rzemiosła artystycznego XVIII i XIX wiecznej Europy.
Największym kolekcjonerskim rarytasem są jednak dzieła zebrane w Statens Museum; na ścianach kopenhaskiej galerii znajdziemy tajemniczą „Melancholię” Lucasa Cranacha Starszego, dzieła Andrei Mantegny, portrety malowane przez Parmigianina, El Greca, Rembrandta, a nawet Tycjana. Miłośnicy bujnego baroku z pewnością docenią płótna Joradensa i Rubensa, zaś wolącym klasyczny ład Statens Museum ma do zaoferowania dzieła Poussina hołubionego przez pokolenia francuskich malarzy jako punkt wyjścia artystycznych dociekań nad światem.
Sztuka francuska w Kopenhadze
Zainteresowanie duńskich kolekcjonerów początku XX stulecia sztuką francuską, czy pisząc szerzej – powstającą we Francji – zaowocowało obecnością w Kopenhadze kubistycznych dzieł Pabla Picassa, czy portretów Amadeo Modiglianiego, ale przede wszystkim – imponującej kolekcji prac Henri Matisse’a. Nie jest bynajmniej dziełem przypadku, że jego najsłynniejszy obraz, otwierająca drogę fowistom „Zielona smuga” znajduje się właśnie w stolic Danii.
Skąd legendarny portret żony malarza wziął się w Kopenhadze, i w jak zacnym towarzystwie jest eksponowana – zobaczą Państwo już niebawem.
Paweł Bień, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie, poeta i publicysta, zaprasza na swoją Wyprawę ze Sztuką.
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i poranny wylot grupy do Kopenhagi Transfer grupy z lotniska do hotelu w Kopenhadze Zakwaterowanie w hotelu na 4 kolejne noce
Spacer po mieście, między innymi:
Ratusz
Katedra Marii Panny w Kopenhadze
Ogrody Tivoli
Amalienborg – the special exhibition „Frederik 10. – King of Tomorrow” [podejrzyj]
Dzień 2 – niedziela – 8 września
David Collection https://www.davidmus.dk/ – to ekskluzywne muzeum w sercu Kopenhagi. Wraz z Pawłem Bieniem, obejrzymy tu jedną z najwspanialszych kolekcji sztuki islamskiej w świecie zachodnim, wybitny wybór starszej sztuki europejskiej oraz wykwintną, mniejszą reprezentację najnowszego duńskiego malarstwa, rzeźby i ceramiki
Hirschsprung Collection
Statens Museum for Kunst – to najsmakowitszy kąsek Wyprawy 😁
Wspólna kolacja dla chętnych
Dzień 3 – poniedziałek – 9 września
Rosenborg – Dawna podmiejska rezydencja królów Danii. Obecnie służy jako muzeum poświęcone duńskim monarchom z dynastii Oldenburgów. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy Danii
Kościół Fryderyka, tzw. Marmurowy – Frederiks Kirke – Został zaprojektowany przez Nicolai Eigtveda w 1740 roku. Ten majestatyczny kościół powstał, aby uczcić 300-lecie panowania dynastii Oldenburgów i stanowi centralny element imponującego kompleksu Frederiksstaden. Kościół Marmurowy zachwyca swoją ogromną kopułą, największą w Skandynawii, która majestatycznie wznosi się na 31 metrów, oparta na 12 potężnych kolumnach. Inspiracją dla tej niezwykłej kopuły była słynna kopuła bazyliki św. Piotra w Watykanie, co nadaje jej jeszcze większego splendoru i wyjątkowości.
National Museum of Denmark – to XVIII-wieczna rezydencja ze zbiorami i wystawami dotyczącymi historii, mieszkańców i kultury Danii. Zobaczymy w nim między innymi: łodzie wikingów, kamienie runiczne, rzeźby i malarstwo: dzieła sztuki religijnej, które ilustrują średniowieczne podejście do wiary i estetyki, przykłady bogato zdobionych mebli oraz dekoracji z okresu renesansu i baroku; Przykłady duńskiego designu i rzemiosła, które odgrywały istotną rolę w historii kraju. W kolekcji malarstwa poznamy Malarstwo Duńskie – Złoty Wiek Malarstwa Duńskiego (ok. 1800-1850): Prace takich artystów jak Christoffer Wilhelm Eckersberg, Christen Købke, Martinus Rørbye i Wilhelm Marstrand. Ich obrazy przedstawiają sceny codziennego życia, pejzaże oraz portrety, cechując się realizmem i precyzją. Romantyzm i Symbolizm: Dzieła takich malarzy jak J. Th. Lundbye i P. C. Skovgaard, które ukazują piękno duńskiego krajobrazu oraz mają głębokie, symboliczne znaczenie. A także Malarstwo Europejskie: Renesans i Barok: Kolekcje obejmują przykłady malarstwa włoskiego, flamandzkiego i holenderskiego z XVI i XVII wieku. Przykłady to prace takich mistrzów jak Lucas Cranach i Pieter Bruegel, oraz Klasycyzm i Romantyzm: Obrazy z XVIII i XIX wieku, które ukazują zarówno klasyczne tematy, jak i romantyczne podejście do przyrody i historii.
The National Museum of Photography – Jest częścią Królewskiej Biblioteki w Danii i mieści się w budynku Czarnych Diamentów (Den Sorte Diamant). Muzeum pełni rolę zarówno archiwum historycznego, jak i dynamicznej przestrzeni dla nowoczesnej sztuki fotograficznej. Zobaczymy między innymi wystawę stałą fotografii The Camera and Us – Kamera i my, z kolekcji Królewskiej Duńskiej Biblioteki z lat 1845-2021
Dzień 4 – wtorek – 10 września
Christiansborg
Kościół zamkowy w Christiansborg
Thorvaldsens Museum – Sam budynek muzeum został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym przez architekta Michaela Gottlieba Bindesbølla. Jest to jedna z pierwszych publicznych budowli w Danii, która została specjalnie zaprojektowana jako muzeum. Zobaczymy tu największe i najbardziej monumentalne rzeźby Thorvaldsena, w tym słynna „Chrystus” i „Ganymedes z orłem”. Będą także wystawy związane z życiem i twórczością Thorvaldsena, a także z kontekstem artystycznym jego epoki
Dla chętnych koncert niespodzianka – Praca nad zbiorami muzycznymi biblioteki duńskiej trwa od kilkudziesięciu lat. Tego wieczoru w grę wchodzą zbiory pamięci ludowej biblioteki, ponieważ Duński Kwartet Smyczkowy często otaczał się duńską muzyką ludową. [cyt. ze strony wydarzenia] Szczegóły w rezerwacji.
Dzień 5 – środa – 11 września
Po śniadaniu wykwaterowanie
Ny Carlsberg Glyptotek – muzeum sztuki w Kopenhadze poświęcone kulturze starożytnej basenu Morza Śródziemnego oraz XIX-wiecznej sztuce francuskiej i duńskiej. Założone w 1882 przez znanego duńskiego browarnika, kolekcjonera i mecenasa sztuki, Carla Jacobsena jako dar dla społeczeństwa.
16.00 transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy na Lotnisko Chopina
Powrót do Warszawy około 22.00
Nasz ekspert oprowadza w miejscach, które wyrażą na to zgodę.
Program jest szkicowy i będzie modyfikowany w zależności wystaw i poczynionych rezerwacji. Każda wyprawa jest ‘szyta na miarę’, więc każda jest unikatowym i wyjątkowym przeżyciem.
Zapraszamy!
Koszty
CENA ZAWIERA
wykład wprowadzający online Pawła Bienia
opiekę merytoryczną Pawła Bienia w trakcie całego pobytu
opiekę pilotki wycieczek Moniki Wałkowskiej
przelot samolotem Warszawa Chopina – Kopenhaga -Warszawa Chopina
1 × Bagaż rejestrowany
1 × Bezpłatny bagaż podręczny
transfer autokarem na trasie lotnisko – hotel – lotnisko
4-noclegi w pokojach 2-osobowych w 3-gwiazdkowym hotelu w centrum Kopenhagi
4 śniadania
ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż. Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych
opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
WSTĘPNE KOSZTY
Propozycja dla grupy ok. 20 – 30 osób
Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 20 osób
Wstępna cena dla grupy 30 os. – 5990 PLN
Wstępna cena dla grupy 25 os. – 6450 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego – 1390 PLN
Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!
KOSZTY DODATKOWE
Opłaty rezerwacyjne i hotelowe 15 DKK (około 9 PLN)
Przejazdy w Kopenhadze realizowane komunikacją miejską – szczegóły zostaną przesłane w późniejszym terminie bezpośrednio do uczestników wyprawy
Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów oraz komunikacja miejska. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 1000 DKK (ok 570 PLN). Opłaty za wstępy do rezerwowanych obiektów zostaną zebrane w koronach lub w euro od chętnych na początku wycieczki. Szczegóły do ustalenia z zapisanymi uczestnikami.
Koncert Duńskiego Kwartetu Smyczkowego dla chętnych
Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona przed wyjazdem
Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce – wyślij mail na kontakt@wyprawyzesztuka.pl
Płatności
Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 1000 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego SGL – 1390 PLN
II rata – 2500 PLN. Płatna do 7-dni po potwierdzeniu grupy i wysłaniu umowy
III rata – dopłata do całości do dnia. 07.08.2024 (dopłata na 30 dni przed rozpoczęciem wyprawy)
Wyprawa jest potwierdzona
Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO
Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT
Rezygnacja
Po otrzymaniu maila z potwierdzeniem wyprawy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.
Ubezpieczenie
Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.
Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.
Dodatkowych informacji udziela p. Marcin Wódka z biura turystycznego Traveliko marcin@wyprawyzesztuka.pl
Rezerwacja
Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej) prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o kontakt na adres marcin@wyprawyzesztuka.pl
Wypełnij rezerwację
No Fields Found.
Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.
Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.
Zapraszamy serdecznie, Wyprawy ze Sztuką
Zdjęcia Autorstwa: Mariusz Paździora – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6216525, Autorstwa Ib Rasmussen – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2294120, By Lars Mongs, Arxfoto – https://arxfoto.se/, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107615072, By MattXDA – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40486436 By Bertel Thorvaldsen – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19992376 By Bertel Thorvaldsen – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19992446
W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.