Trudno mi myśleć o Florencji inaczej niż z ekscytacją i wdzięcznością. To właśnie w toskańskim mieście geniuszy, nad leniwie płynącą rzeką Arno zakochałem się w sztuce dawnych mistrzów, bez których dziś nie umiem wyobrazić sobie życia. A jeśli dodamy do tego smak lokalnej kuchni i win, zapach doskonałej kawy i kolor nieba, trudno o fortunniejsze połączenie. Rację mieli dawni komentatorzy, twierdząc: „nic dziwnego, że sztuka rozwinęła się tu tak bujnie”.
Florenckie zbiory sztuki to dla mnie kolekcja malarskich olśnień. To imponująca wirtuozeria Rafaela malującego draperie złocistego rękawa La Velaty, to pełen subtelności gest dłoni Marii na Zwiastowaniu Botticellego to wreszcie jeden z – moim zdaniem – najgenialniejszych portretów wszechczasów, czyli Tycjanowska La Bella. Podczas naszej wyprawy nie omieszkam pokazać Państwu między innymi tej malarskiej trójcy i opowiedzieć o moich ukochanych florenckich arcydziełach, ale na zbiorach Galerii Uffizi i Palazzo Pitti bynajmniej nie poprzestaniemy.
La velada, Rafael Pitti
Zwiastowanie, Sandro Botticelli, Galeria Uffizi
Ritratto di gentildonna (La Bella), Tiziano Vecellio, Galleria Palatina
Annunciation, Fra Angelico, San Marco
Naszą podróż zaczniemy od klasztoru San Marco ozdobionego bajecznie pięknymi freskami Fra Angelica, pamiętając jednak, że to czarujące miejsce skrywa także mroczną opowieść o mnichu, który rozpalił we Florencji stosy. Jak pisał Jacob Burckhard „w ostatni dzień karnawału 1497 roku (…) pośrodku placu wznosiła się wielka stopniowa piramida” złożona z peruk, instrumentów muzycznych, książek humanistów oraz dzieł sztuki. Na szczęście sporo ich przetrwało działalność Savonaroli, którego poglądy wpłynęły znacząco na wielu artystów – w tym samego Sandro Botticellego.
Odwiedzimy kościoły stanowiące od wieków chlubę miasta i jego mieszkańców takie jak Santa Maria Novella czy San Lorenzo, staniemy w przestrzeniach pokrytych freskami wielkich mistrzów, wejdziemy także w progi największej dumy toskańskiej stolicy – katedry zwieńczonej legendarną kopułą projektu Brunelleschiego. I choć elewacje najważniejszej świątyni miasta pozostają w cieniu wizjonerskiego dzieła genialnego autora kopuły, z rozkoszą raz jeszcze spojrzę na ściany oblicowane białym marmurem z Carrary, zielonym sprowadzonym z Prato i różowym z Maremmy.
Na miłośników klasycznych ideałów piękna w Galleria dell’Accademia czeka ponad pięciometrowej wysokości „Dawid” Michała Anioła, nad którym Giorgio Vasari już w XVI wieku wzdychał, relacjonując: „był to prawdziwy cud, aby ożywić złom marmuru zaliczany do martwych przedmiotów. (…) Kiedy dzieło skończono i ustawiono, odsłonił je Michał Anioł i prawdą jest, że przewyższyło ono wszystkie współczesne i starożytne rzeźby, zarówno greckie, jak i rzymskie”. Czy rzeczywiście przewyższył – będą Państwo mieli okazję przekonać się już niebawem.
Na deser, ostatniego dnia naszej wyprawy, zaproponuję Państwu wizytę w Palazzo Medici Riccardi, w którego wnętrzu znajduje się najpiękniejsza moim zdaniem wczesnorenesansowa kaplica. Niezwykłą dekorację malarską zawdzięczamy Benozzo Gozzolemu, który pod pretekstem pokłonu Trzech Króli roztoczył baśniową wizję dworskiego wdzięku i wykwintu domu Medyceuszy.
Zaprasza Paweł Bień, muzealnik i kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie
Program organizacyjny, koszty oraz rezerwacje – poniżej. Po program merytoryczny zawierający planowane muzea i wystawy zapraszamy na blog Artdone.
Spotkanie po południu (ok. godz. 16) na Lotnisku Chopina i przelot do Bolonii
Przejazd wynajętym autokarem do hotelu we Florencji
Zakwaterowanie w hotelu w centrum Florencji na 4 kolejne noclegi
2 dzień – 12 lutego 2025 – środa
Po śniadaniu wyruszymy na wspólne zwiedzanie muzealnych skarbów Florencji. Zaczniemy od Klasztoru San Marco, następnie dotrzemy do Galleria dell’Accademia .
Drugą połowę dnia poświęcimy na Katedrę Santa Maria del Fiore, chętni odwiedzą kampanilę Giotta, baptysterium San Giovanni a na koniec Muzeum katedralne.
Wieczór zakończymy kolacją w okolicy Mercato Centrale.
3 dzień – 13 lutego 2025 – czwartek
Po śniadaniu, Palazzo Pitti i Ogrody Boboli będą muzealnym początkiem kolejnego dnia. Dotrzemy następnie do Basilica Santa Croce
To może być bardzo intensywny i długi dzień, ale też z pewnością pełny różnorodnych zachwytów.
4 dzień – 14 lutego 2025 – piątek
W święto Walentego będziemy mieli okazję zakochać się w zbiorach Galerii Uffizi. Po lunchu zajrzymy do Palazzo Vecchio, a na koniec pospacerujemy przez sale Museo Novecento.
5 dzień – 15 lutego 2025 – sobota
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu zapraszamy do odkrywania kolejnych skarbów Florencji, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie – Santa Maria Novella oraz Basilica di San Lorenzo. Nasze wspólne poszukiwania arcydzieł tego miasta zakończymy w Palazzo Medici Riccardi.
Około 17.00 przewidujemy transfer wynajętym autokarem na lotnisko w Bolonii
Przylot do Warszawy na Lotnisko Chopina około 23.15
Program jest szkicowy i ulega modyfikacjom w zależności od aktualizacji informacji o wystawach oraz dokonanych rezerwacji w muzeach i innych obiektach.
KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE
Dowiedz się czym się różnią Wyprawy ze Sztuką od innych wycieczek – tutaj
Koszty
CENA ZAWIERA
opracowanie autorskiego programu wystaw, muzeów i obiektów przez historyka sztuki Pawła Bienia
opracowanie unikatowej trasy turystycznej przez pilotkę Monikę Wałkowską
90 minutowy wykład wprowadzający online historyka sztuki Pawła Bienia
opiekę merytoryczną: wstępy do wystaw Pawła Bienia
opiekę pilotki wycieczek Moniki Wałkowskiej w trakcie pobytu
przeloty samolotem Warszawa Lotnisko Chopina – Bolonia – Warszawa Lotnisko Chopina
bagaż rejestrowany do 20 kg
bagaż podręczny o maks. wym. 40x30x20 cm
transfer prywatnym autokarem na trasie lotnisko – hotel we Florencji – lotnisko
4 noclegi w pokojach 2-osobowych w 3-4-gwiazdkowym hotelu w centrum Florencji
4 śniadania w formie bufetu
1 wspólną kolację
indywidualny zestaw słuchawkowy tour-guide
ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
WSTĘPNE KOSZTY
propozycja dla grupy 25 – 30 osób
wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 25 osób
wstępna cena dla grupy 25 osób- 6170 PLN
wstępna cena dla grupy 30 osób – 5990 PLN
dopłata do pokoju jednoosobowego – 1290 PLN
Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!
KOSZTY DODATKOWE
Taksa klimatyczna – 30 EUR
Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 200 EUR. Opłaty za wstępy do rezerwowanych obiektów zostaną zebrane w EUR w trakcie wyprawy. Wybrane wstępy będą OBOWIĄZKOWE, w związku z koniecznością zakupów biletów z wyprzedzeniem
Opłaty na przejazdy komunikacją lokalną. Kwota zależna od ostatecznie ustalonego programu
Posiłki poza śniadaniem. Program kształtujemy tak, by w porze lunchowej można było zjeść w muzealnych restauracjach, a wieczorem w hotelu lub okolicy. Rezerwacja posiłkówprzez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników
Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych. Osoby zainteresowane, prosimy o mail na kontakt@wyprawyzesztuka.pl
PŁATNOŚCI
Zaliczka – płatna do 3. dni od wysłania rezerwacji – 800 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego SGL – 1290 PLN
II rata – 2500PLN płatna 7 dni po potwierdzeniu Wyprawy i otrzymaniu umowy
III rata będzie płatna na 30 dni przed rozpoczęciem Wyprawy
Potwierdzenie Wyprawy prześlemy mailowo najpóźniej do 30.11.2024
Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKOnr licencji 2433
Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT
Rezygnacja
Po otrzymaniu maila z potwierdzeniem wyprawy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.
Ubezpieczenie
Istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych.
Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.
Osoby zainteresowane wcześniejszym wglądem w warunki ubezpieczenia prosimy o wiadomość na kontakt@wyprawyzesztuka.pl
Zapisy na listę rezerwową
Powiadomimy Cię, gdy zwolni się miejsce.
Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej), prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o mail na adres kontakt@wyprawyzesztuka.pl
Wypełnij formularz
Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.
Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.
W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.