Cranach, Bach i saska porcelana

Home » Cranach, Bach i saska porcelana

Wyprawa autokarowa: WARSZAWA – WITTENBERGA – MIŚNIA –  DREZNO – WEIMAR – GOTHA – ERFURT– TORGAU – WARSZAWA
Data: 6 – 10 września 2023 | Środa – Niedziela
Długość: 5 dni, 4 noclegi
Cena:
Grupa minimalna:

WYPRAWA POTWIERDZONA

Paweł Bień zaprasza

Saksonia i Turyngia to krainy tysiąca i jednego arcydzieła. Trasę wrześniowej wyprawy wytyczą dwa wiodące wątki – fenomenu warsztatu malarskiej dynastii Cranachów i saskiego baroku równie spektakularnie przejawiającego się w kompozycjach Johanna Sebastiana Bacha, co kunsztownych wyrobach miśnieńskiej manufaktury. Po drodze nie zabraknie także dzieł malarzy tej miary co Rafael, Rembrandt, Vermeer, Cézanne i Klimt.
Czarujące miasteczko Miśnia słynie z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany, na której od wieków jadali królowie i wielmoże, a wyroby z „białego złota” budziły zachwyt formierskim kunsztem i wysmakowanymi malaturami. Komnaty miśnieńskiego zamku i gotycka katedra kryją niejedno dzieło, w tym – obrazy mistrza Cranacha.

W Dreźnie obejrzymy galerie Dawnych i Nowych Mistrzów, prezentujące wybitne przykłady malarstwa, ale także imponujący zbiór saskiej porcelany gromadzony od czasów Augusta II.
Odwiedzając urokliwe Torgau zwiedzimy zamek wielokrotnie stanowiący tło dzieł Cranacha, zaś w kameralnej Wittenberdze obejrzymy dom mistrza oraz legendarną siedzibę Hamleta. Na trasie nie zabraknie także rzadko odwiedzanej, a zdecydowanie godnej uwagi Gothy i kameralnego Weimaru. Z miastem tym, oprócz Cranacha, związani byli także Johann Wolfgang Goethe i Franciszek Liszt.

Miejscem noclegów będzie Lipsk, w którym znaczną część swojego twórczego życia spędził Jan Sebastian Bach. Zobaczymy tam muzeum kompozytora, odwiedzimy także Muzeum Sztuk Pięknych z zachwycającą kolekcją malarstwa, w której skład wchodzą między innymi tajemnicza „Odpoczywająca nimfa” Cranacha oraz prace artystów tej miary co Rubens i Monet.

Również w Lipsku czekać nas będzie koncertowa niespodzianka.

Gorąco zapraszamy na wspólną wyprawę do Saksonii, bo choć jest dość blisko, nie tak łatwo tam dojechać! Wspomnienia z pewnością zostaną na długo. 🙂

Więcej o Wyprawie

Program dzień po dniu

Dzień 1 – środa – 6 września

Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych – zbiórka w okolicy Pałacu Młodzieży – PKiN.

W trakcie podróży wykłady i slajdowiska Pawła Bienia przybliżające uczestnikom kolejne punkty naszego programu.

WITTENBERGA

Do głównych atrakcji miasta, zwanego „Rzymem protestantyzmu” należą domy Marcina Lutra oraz rodziny Cranachów. Wspólnie z Pawłem Bieniem zobaczymy Ratusz i stare miasto, zajrzymy do kościołów zamkowego (Allerheiligenkirche) i mariackiego z ołtarzem głównym autorstwa Łukasza Cranacha Starszego i Młodszego.

Zakwaterowanie w Lipsku na wszystkie noce w trakcie Wyprawy.

Dzień 2 – czwartek – 7 września

MIŚNIA

Muzeum porcelany przy manufakturze – https://www.porzellan-museum.com/museum/
Zamek i obrazy Cranacha https://www.albrechtsburg-meissen.de/pl/strona-glowna/

DREZNO

Choć Drezno nie będzie głównym celem naszej wyprawy to zamierzamy zajrzeć w inne ciekawe miejsca, szczególnie, że po wizycie w Miśni Zbiory Porcelany w Zwingerze będą doskonałym uzupełnieniem poranka. A wspólny spacer po Galerii Dawnych Mistrzów będzie przyjemnym zakończeniem dnia.

Powrót na nocleg w hotelu w Lipsku.

Dzień 3 – piątek – 8 września

WEIMAR

Kościół św. Piotra i Pawła
Weimar – zamek. Przez kilka stuleci stanowił kulturalne serce miasta. Tutaj kochająca sztukę rodzina Ernestine żyła i pracowała przez prawie 400 lat w towarzystwie ważnych poetów, myślicieli, artystów i kompozytorów.

GOTHA

W tym mieście Cranach zakochał się córce miejskiego radcy – Barbarze Brengebier. Odwiedzimy Zamek Friedenstein i skosztujemy miejscowych specjałów.

ERFURT

Katedra Erfurter Domkościół rzymskokatolicki w stolicy Turyngii. Położona na wzgórzu katedra, tworzy wraz z pobliskim kościołem św. Sewera jeden z najwspanialszych gotyckich zespołów architektonicznych w Europie.

Nocleg w hotelu w Lipsku.

Dzień 4 – sobota – 9 września

LIPSK

Lipsk ze swoimi ciekawymi atrakcjami i zabytkami oraz z szeroką przestrzenią artystyczną sprawi, że spojrzymy na niego inaczej! Czeka nas spacer zabytkowymi pasażami oraz:

  • Kościół św. Tomasza
  • Muzeum Bacha przy kościele św. Tomasza, Kościół św. Mikołaj
  • Muzeum Sztuk Pięknych (Museum der bildenden Künste)

Niespodzianka! Właśnie w sobotę 9 września, dyrektor opery drezdeńskiej Gewandhaus, prof. Andreas Schulz, zaprasza do centrum Lipska. Tutaj otworzy tradycyjny Dzień Gewandhausu, podczas którego zespoły Orkiestry Gewandhausu grają w różnych miejscach miasta.

Nocleg w hotelu w Lipsku.

Dzień 5 – niedziela – 10 września

TORGAU

Zamek Hartenfels w Torgau
• Spacer po starym mieście I zwiedzanie Marienkirche

Popołudniem, wyjazd w drogę powrotną do Warszawy
Powrót do Warszawy około 23.00

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE
Zależy od od ustaleń zainteresowanej wyjazdem grupy oraz możliwych rezerwacji w muzeach.

Zapraszamy!

Koszty

CENA ZAWIERA

  1. opieka merytoryczna historyka sztuki
  2. wykłady, slajdowiska i wprowadzenia historyka sztuki w trakcie przejazdów autokarem
  3. opiekę pilotki wycieczek
  4. transfery autokarem LUX z możliwością prezentacji multimedialnych podczas przejazdu
  5. 2. kierowców na całej trasie przejazdu
  6. 4 noclegi w hotelu 3 gwiazdkowym w pokojach 2-osobowych w Lipsku
  7. 4 śniadania serwowane w hotelach
  8. podstawowe ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż). Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID.
  9. opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
  10. system audioguide dla każdego uczestnika

WSTĘPNE KOSZTY

  • Propozycja dla grupy ok. 15 – 30 osób
  • Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 15 osób
  • Wstępna cena dla grupy 30 os. – 3470 PLN
  • Wstępna cena dla grupy 20 os. – 3900 PLN
  • Wstępna cena dla grupy 15 os. – 4290 PLN
  • Dopłata do pokoju jednoosobowego – 850 PLN
  • Taksa klimatyczna – 20 EUR
  • Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Z pewnością większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika.

Dziękujemy za polecenie znajomym naszych propozycji!

KOSZTY DODATKOWE

  • Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 150 EUR. Opłaty za wstępy do rezerwowanych muzeów zostaną zebrane w EUR od chętnych na początku wycieczki.
  • Istnieje możliwość rezerwacji posiłków przez pilota w zależności od  zainteresowania taką opcją w grupie uczestników. Rezerwacja posiłków przez pilota będzie ustalona z chętnymi uczestnikami przed wyjazdem.
  • Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce. 

PŁATNOŚCI

  1. Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 800 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 850 PLN.  
  2. Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
  3. Potwierdzenie wyprawy prześlemy mailem do 25.07.2023 – WYPRAWA JEST POTWIERDZONA
  4. Termin 2. raty w wysokości 2000 PLN zostanie przesłany mailem uczestnikom
  5. Termin 3. raty w wyskości zależnej od wielkości grupy – podamy uczestnikom
  6. Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
  7. Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową

Ostateczna rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO

Rezygnacja

Po mailowym potwierdzeniu wyjazdu, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Prosimy pamiętać o wymogu posiadania ważnego paszportu covidowego jeśli w terminie wyprawy będą obowiązywać obostrzenia w danym kraju.

Ubezpieczenie

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od  dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.

Dodatkowych informacji udziela p. Marcin Wódka z biura turystycznego Traveliko marcin@wyprawyzesztuka.pl

Zarezerwuj

Nie znaleziono żadnych pól.

Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

Zdjęcia pochodzą z Wikimedia Commons i żródeł własnych

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights