Flirt, puder i rocaille, czyli czym uwodzi sztuka rokoka

Home » Flirt, puder i rocaille, czyli czym uwodzi sztuka rokoka
Wykład online
Data: 21 marca 2024 | czwartek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatny wykład online – wprowadzenie do Wyprawy
Splendor baroku, wdzięk rokoka

Prowadzenie Paweł Bień

Zarejestruj się na wykład online

Zaproszenie od eksperta

Zabawa podnosi się [wówczas] do wyżyn sztuki, która z czasem staje się celem, i wszystkie inne sprawy życiowe spycha w cień” – pisał ponad wiek temu o czasach rokoka Max von Boehm; choć obok dzieł stanowiących świadectwa rozkwitu kultury zabawy, sztuka XVIII wieku potrafi wypowiadać się całkiem serio. Obok libertyńskich piewców zmysłowych rozkoszy, pojawiają się hardzi moraliści, a nabożna literatura konkuruje z „Niebezpiecznymi związkami” przyprawiającymi o rumieniec pudrowane twarze dam.

Rokokowe wnętrza staną się scenerią przekazywania buduarowych sekretów, ale także religijnych uniesień w bawarskich kościołach pielgrzymkowych, dworskiego ceremoniału chociażby Marii Leszczyńskiej i jej składającej się z pięćset siedemdziesięciu dwóch osób służby, ale również – teatru. O tym, jak wspaniałe paradoksy wpisane są w kulturę XVIII stulecia świadczy chociażby fakt, że markiza Pompadour zabiegała o wystawienie jednej ze sztuk Woltera.

Rokoko to wielka sztuka uwodzenia. Nie tylko dworną konwersacją, pełnymi polotu kalamburami, zapachem perfum, ale także malarstwem, rzeźbą i architekturą. Znakomite przykłady uwodzicielskich zdolności dzieł z XVIII stulecia zobaczymy podczas czerwcowej wyprawy po południowych Niemczech i Szwajcarii, tymczasem zapraszam Państwa na wstępny wykład o fenomenie kultury epoki Ludwika XV, bowiem – jak pisała XVIII-wieczna markiza du Deffand wzdychając w jednym z, pisanych zapewne pisanych przy rokokowym sekretarzyku, listów: wszyscy jesteśmy dziećmi sztuki.

Zapraszamy serdecznie,
Paweł Bień, Wyprawy ze Sztuką

Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Ilustracja ze strony Cognacq Jay Museum

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights