Malarskie skarby z Watykanu

Home » Malarskie skarby z Watykanu
Wykład online
Data: 25 października 2024 | piątek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Prowadzenie Paweł Bień

Zarejestruj się na bezpłatny wykład online

Najgenialniejsze dzieło sztuki w Watykańskiej Pinakotece

W jednej z sal watykańskiej Pinakoteki znajduje się obraz przed ponad trzy wieki uważany za najgenialniejsze dzieło sztuki na świecie. Całe pokolenia artystów i miłośników malarstwa pielgrzymowały do monumentalnego płótna, by następnie zapełniać listy, karty notatników czy ustępy książek opowieściami o zmaterializowanej artystycznej doskonałości. Cmokano z zachwytu, omdlewano ze wzruszenia, a autorowi przypisywano nadludzkie moce.

„Przemienienie Pańskie” Rafaela

I choć współczesność być może wyżej ceni prace Leonarda da Vinci czy Caravaggia, których obrazy również znajdują się w papieskiej Pinakotece, to właśnie „Przemienienie Pańskie” Rafaela przed kilkanaście dekad uchodziło za bezkonkurencyjne. W watykańskich zbiorach znajdziemy także znakomite przykłady sztuki nauczyciela Rafaela – Pietra Perugina, czy pochodzącego – podobnie jak Rafael – z Urbino Federico Barocciego.

Wartość współczesnych dzieł sztuki

A ponieważ nie samymi dawnymi mistrzami żyje sztuka, w zbiorach Pinakoteki warto zwrócić uwagę na niezwykłą pracę Vincenta van Gogha – to rzadki w jego twórczości przykład dzieła o charakterze religijnym, co więcej – wywiedzionego ze sztuki francuskiego romantyzmu.

Zaproszenie na wykład

Zanim wspólnie wybierzemy się do watykańskiej galerii, zapraszam Państwa na wykład, podczas którego zaprezentuję najciekawsze moim zdaniem obrazy z tej niezwykłej kolekcji i skrywające się za nimi historie.

Paweł Bień i Wyprawy ze Sztuką

Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights