Metropolitan Museum. Malarstwo do potęgi!

Home » Metropolitan Museum. Malarstwo do potęgi!
Wykład online
Data: 22 stycznia 2024 | środa godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Prowadzenie Paweł Bień

Zarejestruj się na bezpłatny wykład online

Paweł Bień zaprasza

Henryk Sienkiewicz nie był zachwycony

„Chcąc opisać to miasto, nie wiedzieć, od czego zacząć, gdzie zaczepić myśl i oko – relacjonował nowojorskie wrażenia nasz noblista – wszędzie ruch, gwar, ścisk, tłumy powozów i omnibusów”. Doskonałym remedium na zgiełk cywilizacji jest sztuka, a Metropolitan Museum zapewni nam malarskie doznania najwyższej próby. W towarzystwie jakich dzieł polecam odpocząć?

Galeria malarstwa europejskiego w Metropolitan Museum

Galeria malarstwa europejskiego w Metropolitan Museum nie bez kozery stanowi od lat cel pielgrzymek miłośniczek i miłośników arcydzieł. Podczas styczniowego wykładu będę miał przyjemność opowiedzieć Państwu o moich ulubieńcach eksponowanych przy nowojorskiej Piątej Alei, wśród których naturalnie nie mogło zabraknąć dawnych mistrzów – od zachwycającego subtelną świetlistością koloru i blaskiem starego złota Fra Angelika, przez wielowątkowe malarskie opowieści Jana van Eycka, słodycz kompozycji Giovanniego Belliniego, zmysłowe akty mitologiczne Lorenza Lotta, portretową wnikliwość Hansa Holbeina St. i Rembrandta, aż po urzekającą ciszę obrazów Johannesa Vermeera.

Rokoko i fascynacja europejską sztuką XIX i XX wieku

Ale kolekcja nowojorskiego Metropolitan Museum poszczycić się może także znakomitą reprezentacją twórców doby rokoka, dlatego grzechem, i to ciężkim!, byłoby pominąć wyśmienitą „Toaletę Wenus” Francoise Bouchera czy pełne wdzięku i malarskiej swady kompozycje Jeana Honoré Fragonarda. Na tym jednak nie koniec! W amerykańskich zbiorach znajdziemy odbicie tamtejszej fascynacji europejską sztuką przełomu XIX i XX wieku, za sprawą której do Nowego Jorku trafiły znakomite prace między innymi Claude’a Moneta, Vincenta van Gogha, czy wreszcie Gustava Klimta.

Wiosenna Wyprawa za ocean

O wszystkich tych malarskich skarbach Metropolitan Museum opowiem Państwu niebawem z przyjemnością tym większą, że już w kwietniu będziemy mieli okazję zobaczyć je na własne oczy i własnym doświadczeniem zweryfikować ich wspaniałość. A pomyśleć, że to raptem jedno z wielu muzeów, które mamy na trasie naszej wiosennej Wyprawy za ocean…

Zachwytów i artystycznych odkryć z pewnością nie zabraknie!

Paweł Bień i Wyprawy ze Sztuką

Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights