REZERWACJE OTWARTE
Nowy Jork – miasto, które nigdy nie śpi
Wielkie, czarne schody, snop złotego światła, pełno – nieodłącznych w tej sytuacji – piór i Liza Minnelli śpiewająca w zachwycie „New York, New York”. Czy o jakimkolwiek innym mieście mogłaby powstać podobna piosenka? Nie sądzę; mogę za to z pełnym przekonaniem podpisać się pod słowami szlagieru Franka Sinatry: chcę obudzić się w mieście, które nigdy nie śpi! I – już w kwietniu – nadarzy się ku temu okazja.
Times Square i Broadway
Wielu już pisało o niesamowitości przestrzeni Nowego Jorku, dlatego przespacerujemy się przez słynny Times Square, poczujemy klimat Broadway’u, zobaczymy Rockefeller Center czy – wzniesiony w 1902 roku jako jeden z pierwszych na świecie budynków o konstrukcji stalowej – Flatiron Building. Spacerując po nowojorskich alejach, nie mógłbym nie opowiedzieć Państwu o imponującym rozmachem i ornamentalną fantazją amerykańskim art déco, którego ucieleśnieniem jest Empire State Building oraz Chrysler Building. Po takich artystycznych przeżyciach, jak sądzę, dobrze zrobi nam spacer po wiosennym Central Parku.
Muzea Nowego Jorku
Nie ma chyba muzeum sztuki współczesnej, które nie zerkałoby z podziwem na kolekcję nowojorskiego Museum of Modern Art. Wystarczy wspomnieć, że właśnie MoMA jest właścicielem arcydzieł takich jak „Lekcja gry na fortepianie” Henri Matisse’a, wspaniała – nietytułowana – rzeźba Yvesa Kleina z 1957 roku oraz unikatowa kolekcja prac Marka Rothki – niezwykła nie tylko ze względu na liczbę prac, ale także niezwykle rzadkie, wczesne, jeszcze figuratywne obrazy późniejszego mistrza abstrakcji.
Solomon R. Guggenheim Museum
Wcale nie gorszą kolekcję mistrzów pierwszej połowy XX stulecia zgromadziło muzeum Solomona R. Guggenheima. Na wystawie stałej zobaczymy prace między innymi „dziadka kubistów” Paula Cézanne’a, wielkiego eksperymentatora Wassily’a Kandinskiego (i jego przepiękny „Pejzaż z fabrycznymi kominami” dowodzący, że dzięki sile malarskiego talentu nawet szpetna architektura industrialna może przedzierzgnąć się w liryczny krajobraz!), Marka Chagalla z jego baśniowymi światami, czy Amadeo Modiglianiego reprezentowanego przez zmysłowy akt z 1917 roku.
The Cloisters i sztuka średniowieczna
W 1925 roku, kiedy nowojorskie wieżowce pięły się hen w niebo, w lokalach brzmiał jazz, a malarska awangarda czyniła kolejne eksperymenty, John D. Rockefeller Jr. odkupił kolekcję sztuki średniowiecznej, zawierającą fragmenty czterech europejskich klasztorów. To właśnie im swoją nazwę zawdzięcza The Cloisters, oddział Metropolitan Museum eksponujący sztukę europejską od upadku Rzymu po narodziny renesansu.
Frick Collection
Wśród ponad pięciu tysięcy eksponatów znajdziemy szalenie cenne przykłady średniowiecznego złotnictwa, słynne bogato iluminowane rękopisy, ujmującą tapiserię ze sceną polowania na jednorożca oraz zachwycający czystością kolorów i pietyzmem w oddaniu detali „Ołtarz Mérode” Roberta Campin i jego warsztatu. Arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdziemy także odwiedzając Frick Collection, choć profil zbiorów tego muzeum jest zdecydowanie szerszy i obejmuje sztukę od XV do XIX stulecia – od Belliniego i Holbeina, przez Tycjana i El Greco, Vermeera i Rembrandta, aż po rokokowe krotochwile Bouchera i Fragonarda.
Aktualnie Frick Collection jest w remoncie, a otwarcie jest planowane na kwiecień. Jeśli tylko będzie to możliwe, na pewno się tam wybierzemy.
Metropolitan Museum THE MET
Moim największym nowojorskim marzeniem jest wizyta w Metropolitan Museum. To właśnie tu opowiem o kilkunastu arcydziełach przyprawiających mnie o rumieniec ekscytacji. Wspólnie spojrzymy w oczy Marii Portinari uwiecznionej przez Hansa Memlinga na niezwykłym portrecie czy tajemniczej florenckiej damie z wizerunku pędzla Paolo Uccello, obejrzymy wyjątkowej urody Irysy Vincenta van Gogha i dzieła Matisse’a.
Sztuka użytkowa w Metropolitan Museum …i muzyka
Ale kolekcja Metropolitan Museum to także najwyższej próby sztuka użytkowa. Patrząc na fotel z pracowni Georgesa Jacoba czy historyczne suknie, poczujemy wykwint XVIII-wiecznego rzemiosła artystycznego, tym silniej, że jeden z wieczorów spędzimy w Metropolitan Operze, której ceniony na całym świecie zespół zaprezentuje Mozartowskie arcydzieło – „Czarodziejski flet”.
Mniej oczywiste miejsca
Chciałbym także zabrać Państwa w miejsca mniej oczywiste i uczęszczane, dlatego w planie naszej podróży znajdzie się Hispanic Society of America, które poszczyci się znakomitymi przykładami malarstwa hiszpańskiego Zurbaran, Ribera, Velazquez. Zaproszę Państwa także do New York Historical Society Museum, gdzie delektować się można blaskiem baśniowych szkieł produkcji Tiffany’ego, będących jednym z synonimów secesji.
Królowa Nocy
Tym sposobem, w „mieście, które nigdy nie śpi” usłyszymy mozartowską arię Królowej Nocy i dwie legendy – jednej z najgenialniejszych oper XVIII wieku i jednego z najbardziej ikonicznych miast XX stulecia staną się naszym wspomnieniem, i choć brzmi to jak sen, już w kwietniu 2025 może stać się naszym wspólnym przeżyciem.
Dajmy się porwać tej przygodzie i pozwólmy sztuce i Pawłowi opowiadać swoje historie. Zapraszamy do wstępnych zapisów na nowojorską wyprawę!
Wyprawa ze Sztuką
1 Dzień- 5 kwietnia 2025 – sobota
- Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie ok. godz. 9.30 i wylot grupy do Nowego Jorku
- Przylot – transfer prywatnym autokarem do hotelu
- Około 18.00 – zakwaterowanie w hotelu na cały pobyt w Nowym Jorku
- Dla chętnych możliwy krótki wieczorny spacer – trasa zależy od lokalizacji hotelu.
2 Dzień – 6 kwietnia 2025 – niedziela
The MET Cloisters – to oddział Muzeum Metropolitalnego, poświęcony sztuce, architekturze i ogrodom średniowiecznej Europy. W muzeum znajdują się kolekcje z XII-XV wieku, w tym rzeźby, manuskrypty, tapiserie i zbroje.Budynki i ogrody nawiązują do średniowiecznych klasztorów, tworząc spokojną przestrzeń z elementami historycznego dziedzictwa.
MET – W zbiorach muzeum znajdują się arcydzieła takich mistrzów, jak Rembrandt, Vermeer, czy Van Gogh, a także rzeźby z okresu starożytnego Egiptu, jak słynna „Posąg królowej Nefretete”, czy „Wrota Ištar” z Babilonu. Ważnym elementem kolekcji jest również zbiór malarstwa amerykańskiego, w tym prace takich artystów jak John Singer Sargent czy Winslow Homer. Nieocenione zbiory the MET – największego muzeum sztuki na świecie – ilustrują historię naszej cywilizacji
- Times Square
- Broadway
- Rockefeller Center – Top of the Rock – wjazd na taras widokowy – dla chętnych
3 Dzień – 7 kwietnia – poniedziałek
Katedra św. Patryka dla chętnych
Muzeum of Modern Art – Kolekcja Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku to jedna z najbardziej znaczących na świecie, obejmująca kluczowe dzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej. Znajdują się tu prace takich ikon jak Pablo Picasso („Les Demoiselles d’Avignon”), Vincent van Gogh („Gwiaździsta noc”), Salvador Dalí („Trwałość pamięci”) oraz Andy Warhol („Zupa Campbell’s”). MoMA gromadzi również pionierskie osiągnięcia w dziedzinie designu, architektury, fotografii oraz filmu, prezentując m.in. prace konstruktywistów, futuryzm i artystów związanych z abstrakcjonizmem, jak Jackson Pollock i Mark Rothko. Kolekcja ta nie tylko ukazuje rozwój sztuki XX i XXI wieku, ale także stanowi klucz do zrozumienia przemian społecznych, technologicznych i ideowych, które kształtowały współczesny świat.
Muzeum Solomon R. Guggenheim – to przede wszystkim ikona nowoczesnej architektury i sztuki, której kolekcja skupia się na abstrakcji, modernizmie oraz sztuce współczesnej. W zbiorach znajdują się dzieła takich artystów jak Wassily Kandinsky, Kazimir Malevich, Piet Mondrian oraz Marc Chagall, a także obrazy z nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego, przedstawicieli pop-artu, jak Roy Lichtenstein czy Robert Rauschenberg. Guggenheim to także przestrzeń, która nie tylko prezentuje sztukę, ale i tworzy doświadczenie zderzenia formy i treści, dzięki unikalnej spirali architektonicznej zaprojektowanej przez Franka Lloyda Wrighta. Kolekcja muzeum, obejmująca malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz instalacje, stanowi doskonały przegląd najważniejszych tendencji i eksperymentów artystycznych XX i XXI wieku.
4 Dzień – 8 kwietnia – wtorek
- Rejs promem na Staten Islands lub rejs pod Statuę Wolności, wyspa Ellis
- Spacer przez najstarszą część Manhattanu, Wall Street I okolice
- 9/11 Memorial
- One World trade Center wjazd na taras widokowy dla chętnych, do ustalenia
Brooklyn muzeum – to kolejne muzeum symbol. To jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych, posiadające kolekcję obejmującą około 1,5 miliona dzieł. Zobaczymy tu sztukę feministyczną, amerykańską, afrykańską …
- Przejazd i spacer przez Most Brooklyński
5 Dzień – 9 kwietnia – środa
Wspólne zwiedzanie Nowego Jorku
- Edge
- The High Line
- Flatrion
- Pensylwania Station
Wieczorem MET OPERA – Czarodziejski flet
6 Dzień – 10 kwietnia – czwartek
Museum of the City of NY – bada historię, kulturę i rozwój Nowego Jorku, zobaczymy tu kolekcje związane z historią NY, w tym modele architektoniczne i unikalne fotografie dokumentujące życie tego miasta na przestrzeni lat
Hispanic Society of America – Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się prace takich artystów jak El Greco, Goya czy Sorolla, a także kolekcje etnograficzne z Ameryki Łacińskiej, Elementy hiszpańskiej kultury: język, architektura czy tradycje, są bardzo widoczne w wielu częściach Stanów Zjednoczonych
New York Historical Society Museum – pozwoli odkryć amerykańskie dziedzictwo narodowe, unikalne dokumenty, oryginalne mapy, a także kolekcje związane z wojną o niepodległość. To jedna z najbardziej kompletnych kolekcji amerykańskich dokumentów historycznych
- Empire State Building
7 Dzień – 11 kwietnia – piątek
- Chrysler Building – przez krótki czas po zakończeniu budowy w 1930 roku, był najwyższym budynkiem na świecie, osiągając wysokość 319 metrów. Jego rekord został jednak szybko pobity przez Empire State Building, który został ukończony rok później
Czas wolny lub zwiedzanie wspólnie zgodne z życzeniami zebranej grupy
O godz. 17.00 transfer na lotnisko
Późnym wieczorem bezpośredni przelot z Nowego Jorku do Warszawy na Lotnisko Chopina
8 Dzień – 12 kwietnia – sobota
Lądowanie w Warszawie na Lotnisku Chopina około 13.00
Nasz ekspert oprowadza w miejscach, które wyrażą na to zgodę.
Program jest szkicowy i będzie modyfikowany w zależności poczynionych rezerwacji.
Każda z naszych Wypraw jest projektowana osobno – jest unikatowym i wyjątkowym przeżyciem.
Rezerwacja
Kolejność wpłat zaliczek decyduje o wpisaniu na listę uczestników.
Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej), prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o mail na adres kontakt@wyprawyzesztuka.pl
Wypełnij formularz
Koszty
CENA ZAWIERA
- autorski wybór wystaw, muzeów i obiektów Pawła Bienia
- opracowanie autorskiej trasy uwzględniającej propozycje historyka sztuki przez pilotkę Monikę Wałkowską
- 90 minutowy wykład wprowadzający online eksperta
- opiekę merytoryczną: tam, gdzie to możliwe – oprowadzania i komentarze do wystaw Pawła Bienia
- opiekę pilotki wycieczek Moniki Wałkowskiej w trakcie pobytu
- przelot Warszawa Chopina – Nowy Jork – Warszawa Chopina
- bagaż rejestrowany do 23 kg/os.
- bagaż podręczny 1 szt./os. o maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm – 8 kg
- prywatny transfer lotnisko – hotel – lotnisko
- 6-noclegów w pokojach 2-osobowych w 3-gwiazdkowym lub 4 -gwiazdkowym na Manhattanie
- 6 śniadań w hotelu
- 1 wspólna kolacja dla wszystkich uczestników
- opłatę za przechowanie bagażu w ostatnim dniu pobytu
- indywidualny zestaw słuchawkowy tour-guide
- pełne ubezpieczenie na cały okres pobytu (min. koszty leczenia do 40 000 000 PLN) KL, NNW, bagaż
- opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
WSTĘPNE KOSZTY
Propozycja dla grupy ok. 20 – 30 osób
- Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 20 osób
- Wstępna cena dla grupy 30 os. – 16 900 PLN
- Wstępna cena dla grupy 20 os. – 17 900PLN
- Dopłata do pokoju jednoosobowego – 3890 PLN
Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!
KOSZTY DODATKOWE
- Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Orientacyjnie około 320 USD. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek
- Opłaty za wstępy do rezerwowanych przez nas wystaw i obiektów zostaną zebrane w USD w trakcie wyprawy. Wybrane wstępy będą OBOWIĄZKOWE, w związku z koniecznością zakupów biletów z wyprzedzeniem
- Bilety komunikacji miejskiej – Przejazdy w Nowym Jorku będą realizowane komunikacją miejską – szczegóły zostaną przesłane w późniejszym terminie bezpośrednio do uczestników wyprawy
- Opłaty rezerwacyjne i hotelowe 40 USD / os
- Bilety do The MET Opera dla chętnych w cenie od 40 do 400 USD
- Posiłki poza śniadaniem. Program kształtujemy tak, by w porze lunchowej można było zjeść w muzealnych restauracjach, a wieczorem w hotelu lub okolicy. Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników
- Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych. Osoby zainteresowane, prosimy o mail na kontakt@wyprawyzesztuka.pl
PŁATNOŚCI – W PRZYGOTOWANIU
- Zaliczka – 4000 PLN płatna do 3. dni od wysłania rezerwacji + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 3890 PLN
- II rata – 6000 PLN płatna 7 dni po potwierdzeniu Wyprawy i otrzymaniu umowy
- III rata – dopłata do całości będzie płatna na 30 dni przed rozpoczęciem Wyprawy – do 05.03.2025
- Potwierdzenie realizacji Wyprawy do 30.01.2025 – przesyłamy mailowo uczestnikom, którzy po otwarciu rezerwacji, wpłacą zaliczkę
- Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
- Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO nr licencji 2433
Rezygnacja
Do chwili otrzymania mailowego potwierdzenia realizacji Wyprawy, rezygnacja jest bezkosztowa.
Po otrzymaniu maila z potwierdzeniem wyprawy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.
Ubezpieczenie
Istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych.
Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.
Osoby zainteresowane wcześniejszym wglądem w warunki ubezpieczenia prosimy o wiadomość na kontakt@wyprawyzesztuka.pl
Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.
Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.
Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką
Zdjęcia ze stron muzeów, Wikimedia i Wkipedia Commons, ze zbiorów własnych