Odnalezione arcydzieło. Gierymski we Wrocławiu

Home » Odnalezione arcydzieło. Gierymski we Wrocławiu
Wykład online
Data: 26 marca 2023 | Niedziela godz. 19:00
Długość: ok. 70 minut
Cena: bezpłatnie
Ten wykład jest wstępem i zaproszeniem do Wyprawy ze Sztuką Od Cranacha do Miro. Weekend we Wrocławiu

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatne spotkanie online, 

wykład wprowadzający do Wyprawy ze Sztuką
Od Cranacha do Miro. Weekend we Wrocławiu

Odnalezione arcydzieło.
Gierymski we Wrocławiu

Niedziela – 26 marca 2023 – godzina 19.00

Prowadzenie Pawel Bień

Zaproszenie od eksperta

Trudno wyobrazić sobie sztukę polską XIX wieku bez talentu Aleksandra Gierymskiego, z nie mniejszym trudem przychodzi uwierzyć, że sam mistrz wobec swoich dzieł był ogromnie krytyczny. Dla obrazów wybitnego obserwatora światła i czułego kolorysty łaskawa nie była także historia – wiele płócien przepadło w wojennej zawierusze, inne – spokojnie czekały na odkrycie w prywatnych kolekcjach.

Dziś jednym z najefektowniejszych obrazów Aleksandra Gierymskiego może poszczycić się wrocławskie Muzeum Narodowe, ale zanim płótno trafiło nad Odrę przeszło drogę godną scenariusza filmu akcji. O burzliwych losach „Chłopca niosącego snop” opowie podczas spotkania w niedzielę 26 marca o godz. 19:00 Paweł Bień.

Zaprasza Paweł Bień

Zarejestruj się na wykład online

Wykład jest bezpłatny. Prosimy o rejestrację.

Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom*. Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyz.pl

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights