Pałacowy szlak. Tropem dolnośląskich rezydencji

Home » Pałacowy szlak. Tropem dolnośląskich rezydencji
Wyprawa autokarowa – Warszawa – Gołuchów – Oleśnica – Wojanów – Karpniki – Bukowiec – Krzeszów – Pakoszów – Cieplice – Łomnica – Siedlęcin – Jelenia Góra – Staniszów – Książ – Lubiąż – Warszawa
Data: 11 – 14.06.2024 | wtorek – piątek
Długość: 4 dni, 3 noclegi
Cena od 3290 PLN
Grupa minimalna 20 osób

WYPRAWA POTWIERDZONA

Historyk sztuki zaprasza

Pałacowy styl

Bajeczne gobeliny, na których zawieszali wzrok dumni mężowie stanu i intarsjowane parkiety pamiętające safianowe trzewiczki tańczących na balach podlotków, marmurowe kominki, w cieple których matrony raczyły się lekturą i upalne palmiarnie dające schronienie szepczącym miłosne zaklęcia, imponujące kolekcje dzieł sztuki potwierdzające status rodu i wykonane z baśniową fantazją przedmioty codziennego użytku noszone na tacach trzymanych przez bezszelestnie pracujących służących – to wszystko razem mogło istnieć tylko w jednej przestrzeni – w pałacu.

Prawie jak nad Loarą

Pałac to coś więcej niż definicyjnie ujęta „reprezentacyjna budowla stanowiąca siedzibę możnowładczą”, szczególnie na Dolnym Śląsku, swoim zagęszczeniem zabytków rezydencjonalnych zabytków przypominający dolinę Loary. Zanim jednak dotrzemy na sudeckie przedgórze, odwiedzimy niezwykłą wielkopolską rezydencję wzorowaną na zamkach znad Loary właśnie. W Gołuchowie czeka nas nie tylko wizyta w znakomicie zachowanych wnętrzach, ale również – wyśmienita kolekcja malarstwa zgromadzona przez Izabelę Działyńską.

Od zamku do pałacu

Dolnośląskie rezydencje prezentują zachwycająco szerokie spektrum stylistyczne, począwszy od średniowiecznych zamczysk takich jak opiewany przez romantycznych poetów Chojnik (Friedrich Schiller poświęcił zamkowej legendzie jedną ze swoich ballad przełożonych zresztą na polski przez samego Adama Mickiewicza), przez niezwykłe wieże mieszkalne reprezentowane przez XIV-wieczną wieżę książęcą w Siedlęcinie z unikalnymi malowidłami wyobrażającymi legendę Sir Lancelota. Czasy nowożytne wykształciły typ rezydencji pozbawionej funkcji obronnych, warowne zamki przekształcano w pałace, czego znakomitym przykładem jest imponujący Książ stanowiący sumę wiekowych tradycji budowlanych oraz sztukatorskich.

Kunsztowne puzderka architektoniczne

Dumna szlachta dolnośląska nie stroniła od upiększania i rozbudowywania swoich siedzib, co zobaczymy odwiedzając Łomnicę czy Staniszów, a częste wizyty członków rodzin panujących u dolnośląskich wód sprawiały, że najmożniejsze rody wznosiły na tych terenach pałace zapewniające możliwość wypoczynku w pobliżu monarchów. Obok kameralnych pałacyków przypominających kunsztowne puzderka – spójrzmy na wysmakowaną bryłę pałacu w Kraskowie – wznoszono w czasach nowożytnych pałace godne koronowanych głów – tak było w przypadku cieplickiego matecznika potężnego rodu Schaffgotschów.

Karkonoskie ogrody

Dolnośląscy wielmoże nie byli obojętni na uroki pejzażu, a bliskość majestatycznego pasma Karkonoszy zachęcała, szczególnie po okresie oświecenia, do spędzania czasu w ogrodach. Podczas czerwcowej wizyty odwiedzimy Bukowiec hrabiów von Reden, stanowiący unikatowy na skalę Polski zespół romantycznie rozsianych wśród wzgórz i wody budowli, od imitacji średniowiecznego opactwa po herbaciarnię stylizowaną na antyczną świątynię.

Śladami tajemnic

Prawdziwy pałac – podobnie jak jego niegdysiejsi właściciele – nie może obejść się bez tajemnic, a tych z pewnością nie zabraknie. Obejrzymy ruiny zagadkowego pałacu w Bobrowie, urzekającą salkę pakoszowskiego pałacu wyłożoną XVII-wiecznymi kaflami sprowadzonymi aż ze słynnej manufaktury w Delft oraz jeleniogórski pałac Paulinum, w którym wychowywała się Beata Tyszkiewicz, a Maria Dąbrowska uwieczniła w swoich dziennikach. Ale przede wszystkim – działała tu tuż powojenna Składnica Muzealna. To za jej sprawą wiele cennych muzealiów w Polsce do dziś ma na rewersie naklejkę z nazwą pałacu.

O barwnych, a nieraz wręcz sensacyjnych dziejach dolnośląskich rezydencji będę miał przyjemność opowiedzieć Państwu podczas czerwcowej podróży. Zapraszam tym serdeczniej i bardziej osobiście, że wychowałem się w Karkonoszach, a dolnośląskie pałace były dla mnie pierwszymi miejscami, w których przekonywałem się, jak bardzo fascynująca jest sztuka.

„Pałacowy szlak” to dla mnie nie tylko sznur historyczno-architektonicznych pereł, ale także – podróż sentymentalna do krainy dziecięcych zachwytów, których – niezależnie od wieku – wszystkim nam życzę!

Serdecznie zapraszam, Paweł Bień, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie

Autorzy i źródła zdjęć oznaczone na dole strony.

Więcej o Wyprawie

Wstępny Program

Dzień 1 – wtorek – 11 czerwca

 • Godz. 6.00 wyjazd – z centrum Warszawy. Zbiórka w okolicach Pałacu Kultury.
 • Przejazd trasą Warszawa, Łódź, Wrocław
 • Istnieje możliwość dołączenia na trasie przejazdu autokaru. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie w formularzu rezerwacyjnym propozycji punktów do spotkania
 • W trakcie przejazdu wykłady eksperta i przygotowanie do wspólnego zwiedzania

Dolny Śląsk to region w Polsce, gdzie jest największe skupienie zamków, pałaców i dworów w Polsce.  Zaczniemy od dwóch renesansowych zamków:

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Oleśnicy

Zamek oleśnicki jest jednym z największych i najlepiej zachowanych zabytkowych zamków na Śląsku

Pałac w Wojanowie

Tutaj, w średniowiecznej warowni, będzie czekała na nas kolacja i wygodne pokoje

Dzień 2 – środa – 12 czerwca

Bukowiec, Karpniki, Krzeszów

Dzień rozpoczniemy od ślicznego romantycznego parku pałacowego w Bukowcu. Zatrzymamy się na moment w Karpnikach w XV-wiecznym zamku z fosą i stawem.
Nieco dłużej pojedziemy do Krzeszowa, by obejrzeć pocysterskie Opactwo.  Ten zachwycający kompleks świątyń z bogatą historią nazywany jest Europejską Perłą Baroku

Jeśli dopisze pogoda może ruszymy na spacer do Zamku księcia Henryka. To ustalimy z uczestnikami w trakcie wyprawy 😊

Kolację dla chętnych zamówimy z pewnością w jednym z licznych zamków 😊

Dzień 3 – czwartek – 13 czerwca

Łomnica, Siedlęcin, Jelenia Góra

Po śniadaniu ruszymy spacerkiem do Pałacu i Muzeum w Łomnicy. Autokarem dotrzemy do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. To miejsce gdzie wychowywała się Beata Tyszkiewicz i po wojnie była składnica dzieł sztuki.  Paweł Bień zapewnia, że wiele niezwykle ciekawych historii zdarzyło się w tym miejscu😊Następnie dotrzemy do Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Podziwiać będziemy wspaniałe średniowieczne malowidła z legendą Sir Lancelota z Jeziora.

Druga połowę dnia przeznaczymy na spacer po Jeleniej Górze i wizytę w Muzeum Karkonoskim – polecamy je ze względu na unikalną kolekcję karkonoskiego, bardzo pałacowego szkła!

Kolacja dla chętnych w kolejnej restauracji zamkowej 😊

Dzień 4 – piątek – 14 czerwca

Ostatni dzień naszej podróży będzie niezwykle ekscytujący, bo czy zamek Książ wymaga jeszcze reklamy?  Wspólnie zajrzymy do jego komnat i spojrzymy na ogrody. Po przerwie na obiad ruszymy do Lubiąża. Obiecujemy, że wspomnienie Sali Książęcej tego ogromnego opactwa na długo zostawi ślad w pamięci!

Do Warszawy dotrzemy przed północą

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE
Zależy od od ustaleń zainteresowanej wyjazdem grupy oraz możliwych rezerwacji w muzeach.

Zapraszamy!

Koszty

CENA ZAWIERA

 1. opiekę merytoryczną Pawła Bienia
 2. opiekę pilotki wycieczek Moniki Wałkowskiej
 3. transfery autokarem LUX z możliwością prezentacji multimedialnych podczas – przejazdu na trasie Warszawa – Dolny Śląsk i okolice – Warszawa
 4. 3 noclegi w w kompleksie obiektów PAŁAC WOJANÓW 
  • pokoje 2-osobowe. Standardowe pokoje dwuosobowe znajdują się w historycznych budynkach zlokalizowanych wokół dziedzińca
  • każdy budynek oraz pokój ma indywidualny charakter i wystrój utrzymany w klimatach karkonoskich
 5. 3 śniadania w formie bufetu
 6. kolację pierwszego dnia pobytu
 7. strefę SPA&Wellness 10:00 – 22:00 w cenie noclegu
 8. ubezpieczenie turystyczne NNW, Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych
 9. opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
 10. opłaty drogowe oraz parkingowe
 11. indywidualny zestaw słuchawkowy Tour-guide

WSTĘPNE KOSZTY

 • Propozycja dla grupy ok. 20 – 35 osób
 • Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 20 osób
 • Cena dla grupy od 35 os. – 3290 PLN
 • Cena dla grupy 20 os. – 3690 PLN
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego – 590 PLN

Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!

KOSZTY DODATKOWE

 • Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów
 • Wstępy do muzeów lub na wystawy wymagające zakupu biletów przed rozpoczęciem wyprawy, są obowiązkowe do opłacenia w trakcie wyprawy
 • Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 180 PLN. Opłaty za wstępy do rezerwowanych obiektów zostaną zebrane w PLN od chętnych na początku wycieczki
 • Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona przed wyjazdem
 • Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce

PŁATNOŚCI

 1. Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 950 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego SGL – 590 PLN 
 2. Druga rata – dopłata do całości płatna do 7 dni po potwierdzeniu wyprawy i otrzymaniu umowy. Nie później niż do 10.05.2024
 3. Potwierdzenie wyprawy prześlemy mailowo najpóźniej do 6 maja 2024. Jeśli do tego terminu nie zbierze się minimalna liczba uczestników, powiadomimy Cię o tym i niezwłocznie zwrócimy zaliczkę.

 • Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
 • Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO

Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT

Rezygnacja

Po otrzymaniu maila z potwierdzeniem wyprawy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.

Ubezpieczenie

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od  dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.

Osoby zainteresowane prosimy o wiadomość na adres kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Rezerwacja

Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej) prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o mail na adres kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

FOTO | Zdjęcia pochodzą z Wikipedia Commons, P.R.Schreyner średniowieczna warownia CC BY-SA 3.0 pl, Zamek w Oleśnicy CC 4.0 Marek Śliwecki, Wieża Siedlęcin Autorstwa Aung, Paulinum Irena Goderska, CC BY-SA 3.0, , Pałac Łomnica Paweł Kuźniar (Jojo_1Jojo), Zamek Książ Autorstwa Enzo83 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21722606, Bolek II Autorstwa Antoni Boys, Lubiąż Autorstwa By P.R.Schreyner – Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21691641, Autorstwa P.R.Schreyner – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21691685, Pałac Wojanów Autorstwa Poconaco – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50982308

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights