Krezus pokazuje skarby, czyli o obrazach ze Składnicy Muzealnej Paulinum

Home » Krezus pokazuje skarby, czyli o obrazach ze Składnicy Muzealnej Paulinum
Wykład online
Data: 7 maja 2024 | wtorek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Prowadzenie Paweł Bień

Zarejestruj się na wykład online

Paweł Bień zaprasza do Paulinum

Niejednokrotnie zdarzyło mi się na rewersie lub w dokumentacji eksponatów z rozmaitych kolekcji dostrzec nazwę „Paulinum„. Tajemnicza nazwa uroczej choć niepozornej karkonoskiej rezydencji zapisana na blejtramie, albo wydrukowana na naklejce umieszczonej z tyłu rzeźby sporo mówi o pochodzeniu obiektów…

Niewielki jeleniogórski pałacyk posadowiony na malowniczym wzniesieniu pełnił zaraz po II wojnie światowej funkcję Składnicy Muzealnej, do której trafiały dzieła z pałaców, kościołów i mieszczańskich kolekcji nie tylko Dolnego Śląska, ale nawet stołecznego Berlina. Dla niektórych obrazów Paulinum było tylko epizodem w długiej i zawiłej historii, inne spędziły tam nieco więcej czasu, trafiając następnie do najważniejszych polskich muzeów. Jakie skarby gromadzono w rezydencji u stóp Karkonoszy?

Paulinum to nie tylko obrazy, które dają nam wyobrażenie o zasobności przedwojennych dolnośląskich kolekcji, ale także fascynujące historie ludzi trafiających po 1945 roku do pałacu na wzgórzu. Dość wspomnieć, że razem z matką mieszkała tam mała Beata Tyszkiewicz znana doskonale z wielu polskich filmów, rezydencję odwiedziła także Maria Dąbrowska, która w swoim dzienniku odmalowała życie w „pensjonacie”, a nawet przywiozła sobie z miasta w kotlinie wnętrzarski prezent.

Jednym z najcenniejszych dzieł przechowywanych tuż po wojnie w Składnicy Muzealnej jest obraz Caspara van der Hoecke przedstawiający Krezusa pokazującego swoje skarby wyraźnie zdumionemu Salomonowi. Przyglądając się dziełom zdeponowanym niegdyś w Paulinum trudno nie podzielić zaskoczenia biblijnego władcy, a o skarbach jeleniogórskiego pałacyku, który stał się Krezusem opowiem Państwu podczas wykładu stanowiącego zaproszenie i wstęp do naszej wyprawy „Pałacowy szlak. Tropem dolnośląskich rezydencji”.

Gwarantuję Państwu, że na jej trasie nie zabraknie legendarnego Paulinum.

Zapraszamy serdecznie,
Paweł Bień, Wyprawy ze Sztuką

Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Ilustracja ze strony Cognacq Jay Museum

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights