Litwa Jagiellonów… i dużo więcej litewskich historii

Home » Litwa Jagiellonów… i dużo więcej litewskich historii
Wyprawa autokarowa: Warszawa – Kowno – Szawle – Kłajpeda – Kiejdany – Wilno – Troki – Druskienniki – Warszawa
Data: 05 – 10.03.2025
Długość: 6 dni, 5 noclegów | środa – poniedziałek
Cena: od 4950 PLN
Grupa minimalna: 25 osób

Anna Czekaj zaprasza

Ostatecznie, stanęło na „Litwa Jagiellonów… i dużo więcej litewskich historii”, choć długo się wahałyśmy nad innym malowniczym tytułem „Litwo, Ojczyzno moja…. czyli uroki i pułapki wspólnej i osobnej polsko – litewskiej historii!”

Tak, czy inaczej, przed nami fascynująca podróż od pogańskich Bałtów, przez chrzest i unię jagiellońską, Rzeczpospolitą Obojga Narodów, aż po „bunt” Żeligowskiego i spór o pisownię nazwisk – bo sami Jagiellonowie to za mało 😉

Historia Litwy. Od pogańskich Bałtów do współczesności

Litwa – niewielki kraj na skraju Europy, za to spadkobierca Wielkiego Księstwa Litewskiego, którego pamięć trwa do dziś. Nie można spodziewać się tu jednak spektakularnych katedr gotyckich, wielkich muzeów, drogocennych królewskich kolekcji, oszałamiających arystokratycznych rezydencji… A jednak, aby bardziej zrozumieć polską, a lepiej powiedzieć, wspólną historię, warto na Litwę pojechać!

Wspólne i osobne losy Polaków i Litwinów

Wszak przez kilka stuleci istnienia unii personalnej, a potem Rzeczpospolitej Obojga Narodów wiele nas połączyło. W wieku XIX i XX, stuleciach rodzenia się nowoczesnych narodów, wiele nas podzieliło. Wciąż żywe są polsko-litewskie sentymenty i resentymenty.

Odkrywanie Litwy. Smaki i tradycje, które warto poznać

Jestem pewna, że uczestnicy wypraw ze sztuką doceniają to, co ludzi łączy – i tego szukać będziemy na Litwie (przepraszam, jeśli kogoś to razi, ale biorę odpowiedzialność za to „na” – tak jak pojechałabym „na Węgry”, nie „do Węgier”, a nikt chyba nie podejrzewa „podtekstów kolonialnych” względem państwa naszych Bratanków 😊?). Ale do rzeczy:

Litwo, Ojczyzno moja, ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie… kto Cię zobaczy, dotknie, przemierzy, poczuje, a nawet posmakuje. Zapraszam Państwa na wspólną wyprawę z historią Litwy!

Moje pierwsze wrażenia z Litwy. Kaziuki i więcej

Pierwszy raz odwiedziłam Litwę w 2010 roku, właśnie na „Kaziuki”, odpust św. Kazimierza – 4 marca, na zaproszenie dyrektora nieotwartego jeszcze wtedy Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. I zakochałam się w tym miejscu! Jak niejeden przede mną i mam nadzieję niejeden z uczestników wypraw ze sztuką po mnie 😊! Chociaż padał wtedy śnieg…. Teraz też tak może być!!! 😉 Ale cóż począć, gdy św. Kazimierza, patrona Litwy jest 4 marca i nie chce być kiedy indziej…?

Smakowanie Litwy

A jeśli mówimy o smakowaniu Litwy (w wielu znaczeniach tego słowa) to zacząć, moim zdaniem, dobrze jest właśnie w tym miejscu i czasie, a wrócić latem po następne dania. Bo to, co bardzo Litwę współczesną scala i określa to zwyczaje. Litwini, sami o sobie mówią, że wszyscy są „ze wsi”. I słusznie się tego nie wstydzą! Chętnie na tę wieś wracają, zatrzymują i odnawiają domy dziadków lub kupują „swój kawałek Litwy”. Oczywiście, że jest to w opozycji do spolonizowanej szlacheckiej przeszłości dworskiej – porozmawiajmy o tym!

Historia i tożsamość. Dlaczego Litwa jest wyjątkowa?

Porozmawiajmy, dlaczego Witold jest Wielki, a Jogaiłła to zdrajca, dlaczego Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna to ulubiona romantyczna para, dlaczego Janusz Radziwiłł (ten z „Potopu”) wart jest pomnika w Kiejdanach, dlaczego pomimo tylu lat rosyjskiej niewoli więcej jest na Litwie kościołów niż cerkwi, dlaczego istnieje podskórne napięcie między Kownem a Wilnem, dlaczego Marszałek jeździł na odpoczynek do Druskiennik, dlaczego Klaipėda to Memel, dlaczego „Regina Pacis donna nobis Pacem” na Antokolu, dlaczego najbardziej rozpowszechniony w świecie katolickim obraz religijny powstał w Wilnie, dlaczego „ostrobramska” nie „częstochowska”, dlaczego Adomas Mickevičius, a może powinno być Адам Міцкевіч na pomniku w Wilnie, dlaczego Mikalojus Konstantinas Čiurlionis musiał uczyć się litewskiego jako dorosły człowiek, dlaczego po 350 latach Litwini odbudowali Pałac Wielkich Książąt Litewskich, dlaczego tak cenią Kiernów i prowadzone tam wykopaliska archeologiczne, dlaczego odżywają na Litwie pogańskie zwyczaje np. ceremonii ślubnych…. I o wielu innych „dlaczego” chętnie z Państwem porozmawiam, bo historia ma wiele kolorów.

Wizyta w najważniejszych miejscach Litwy. Góra Krzyży, Wilno i nie tylko

Odwiedzimy Górę Krzyży pod Szawlami i oczywiście cmentarz Na Rossie, zwiedzimy piękne barokowe kościoły Wilna i zobaczymy wybitny przykład gotyku płomienistego. Spróbujemy karaimskich kibinów, smażonego chleba z czosnkiem, cepelinów, kindziuka, a co odważniejsi: świńskich wędzonych uszu. Napijemy się kwasu chlebowego, napoju kminkowego, a może nawet piwa i miodu litewskiego (o „Trzech Dziewiątkach” nie wspominając😉).

Kultura i rękodzieło na Litwie. Kaziuki

Będą Państwo mogli oszołomić się mnogością rękodzieła z drewna, ceramiki, skóry, lnu i innych naturalnych tworzyw na stoiskach „Kaziuko mugė”, jarmarku, który w tym czasie zawładnie całym centrum Wilna. Nie uświadczysz tu „chińszczyzny”, za to można upolować dzieła młodej litewskiej sztuki od studentów szkół artystycznych.

Bałtycka bryza i przyszłość Litwy

Owieje Was bałtycka bryza, jak owiewa wciąż Pałac Tyszkiewiczów w Połądze. To nie Berlin, Paryż, Rzym… ale piękniejące wciąż Wilno i kraj, gdzie możemy szukać wspólnej przeszłości, ale też wzajemnego szacunku dla teraźniejszości i przyjaźni na przyszłość.

Ja tego doświadczam od lat, zapraszam Państwa na własne, nie tylko sentymentalno -pielgrzymkowe poznawanie Litwy. Mam nadzieję, że po naszej wyprawie, zechcecie tu wracać 😊!

Anna Czekaj, historyczka i kuratorka Zamku Królewskiego w Warszawie. Litwa Jagiellonów… i dużo więcej litewskich historii

Więcej o Wyprawie

Program dzień po dniu

  • O godz. 6.00  Wyjazd z centrum Warszawy

Birsztyny, Pożajście, Kowno

  • Tego dnia, zanim dotrzemy na nocleg do Kowna, odwiedzimy Birsztyny, Klasztor w Pożajściu – jeden z przykładów baroku włoskiego w Europie Wschodniej
  • Pospacerujemy po ulicach Kowna, zwiedzimy Muzeum M. Čiurlionisa
  • Na koniec dnia, wspólnie zjemy pierwszą litewską kolację
  • Wieczorem, zakwaterowanie w hotelu w Kownie

Cytowiany i Szawle

  • Po śniadaniu odwiedzimy Cytowiany – miejscu urodzin litewskiego bohatera powstania styczniowego – księdza Antoniego Mackiewicza
  • Potem ruszymy do Szawli – naszym celem będzie nie tylko Góra Krzyży, ale także centrum miasta
  • Na koniec dnia dotrzemy do Kłajpedy. Zakwaterowanie w hotelu w Kłajpedzie na 1 noc

Kłajpeda

  • Spacer po Kłajpedzie: 
  • Zamek Kłajpedzki (Klaipėda Castle) – Choć pierwotnie pruski, zamek miał znaczenie strategiczne i administracyjne w regionie, a jego historia łączy się z dziejami Polski, zwłaszcza w kontekście rozbiorów i zmian granic
  • Stare Miasto (Senamiestis) – Wiele budynków w Starym Mieście ma korzenie w różnych okresach historii, a także związki z polskimi osadnikami i wydarzeniami związanymi z Polską, szczególnie w XIX i XX wieku

Połąga

  • Muzeum Bursztynu w pałacu Tyszkiwiczow

Kiejdany

  • Zobaczymy tu dwa ważne kościoły pod wezwaniem św. Józefa – Kościół katolicki i Kościół ewangelicko-augsburski
  • Zbór Klawiński w Kiejdanach – kościół ewangelicko-augsburski z XVIII wieku – oraz krypta znana z unikalnych nagrobków, w której spoczywają członkowie arystokratycznych rodzin
  • Synagoga i kamieniczki przy Rynku Wielkim
  • Kiernów
  • Grodziska pierwszej stolicy Litwy

Przejazd do Wilna

  • Wspólna kolacja
  • Zakwaterowanie na 3 noce w hotelu w Wilnie

Wilno

Po śniadaniu wędrówka według programu m.in.

  • Pałac Wielkich Książąt Litewskich
  • Katedra z kaplicą św. Kazimierza
  • Kościół Św. Anny
  • Kościół Św. Kazimierza i inne kościoły wileńskie
  • Kościół św. Ducha i Kaplica Miłosierdzia
  • Uniwersytet Stefana Batorego
  • Ostra Brama
  • Cmentarz Na Rossie
  • Kościół Św. Piotra I Pawła na Antokolu
  • Kalwaria Wileńska
  • Po śniadaniu wykwaterowanie

Troki i Druskienniki

  • Zamek siedziba księcia Witolda Kiejstutowicza
  • Następnie przejazd do Druskiennik
  • Tu skorzystamy z leczniczych właściwości wody z druskiennickich źródeł
  • Po wspólnym posiłku, ruszymy w stronę Polski

Powrót do Warszawy około 22.00

Historię opowiadać będzie Anna Czekaj. Ekspertka Wypraw ze Sztuką prowadzi multimedialne wykłady w autokarze i oprowadza w obiektach, które wyrażą na to zgodę.  

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE

Program jest szkicowy i będzie modyfikowany w zależności wystaw i poczynionych rezerwacji. Każda wyprawa jest jest unikatowym i wyjątkowym przeżyciem.  

Zapraszamy!

Foto: Autorstwa Viskonsas – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27370209 | Autorstwa Wojsyl – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=202102 |

Koszty

CENA ZAWIERA

  1. opracowanie autorskiego programu historycznego przez historyczkę Zamku Królewskiego w Warszawie – Annę Czekaj
  2. opracowanie unikatowej trasy turystycznej przez pilotkę wycieczek – Monikę Wałkowską
  3. multimedialne wykłady ekspertki w trakcie podróży i zwiedzania
  4. opiekę pilotki wycieczek w trakcie pobytu
  5. transfer autokarem LUX z możliwością prezentacji multimedialnych podczas przejazdu na trasie Warszawa – Kowno – Kłajpeda – Wilno – Warszawa
  6. 2-kierowców na całej trasie
  7. 1-nocleg w 3- lub 4-gwiazdkowym hotelu w Kownie
  8. 1-nocleg w 3- lub 4-gwiazdkowym hotelu w Kłajpedzie
  9. 3-noclegi w 3- lub 4-gwiazdkowym hotelu w Wilnie
  10. 5 śniadań w formie bufetu w hotelach
  11. 2 wspólne kolacje dla wszystkich uczestników
  12. opłaty drogowe oraz parkingowe
  13. podstawowe ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż). Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID.
  14. opłata obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
  15. indywidualny system audioguide dla każdego uczestnika

WSTĘPNE KOSZTY

  • Cena dla grupy 35 os. – 4950 PLN
  • Cena dla grupy 30 os. – 5190 PLN
  • Cena dla grupy 25 os. – 5330 PLN

Dopłata do pokoju 1-osobowego – 990 PLN

Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 25 osób

Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Z pewnością większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!

KOSZTY DODATKOWE

  • Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 200 EUR
  • Wstępy do muzeów lub do obiektów wymagające zakupu biletów przed rozpoczęciem wyprawy, są obowiązkowe do opłacenia w EUR trakcie wyprawy. Także pozostałe opłaty za wstępy zostaną zebrane w EUR w zależności od indywidualnych wyborów
  • Opłata klimatyczna 15 EUR
  • Posiłki poza śniadaniami i dwiema wspólnymi kolacjami. Rezerwacja dodatkowych posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona z osobami zainteresowanymi przed wyjazdem. To są bardzo miłe posiłki 🙂
  • Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce

Terminy i Płatności

  1. Zaliczka – płatna do 3. dni od wysłania rezerwacji – 600 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 990 PLN
  2. 2. rata – 2500 PLN. Płatna do 7. dni po potwierdzeniu wyprawy lub otrzymaniu Umowy, nie później niż do 31.12.2024
  3. 3. rata – płatna do 30 dni przed wyprawą jest zależna od wielkości grupy. Dopłata do całości
  4. Potwierdzenie wyprawy prześlemy mailowo najpóźniej do 30.11.2024
  5. Zwrot zaliczki otrzymasz natychmiast, jeśli wyprawa nie będzie realizowana
  • Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
  • Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.

Rezygnacja

Wysłanie zgłoszenia (rezerwacji) i wpłata zaliczki pozostawiają możliwość bez kosztowej rezygnacji do momentu wysłania przez touroperatora Umowy.

Po potwierdzeniu wyjazdu i otrzymaniu Umowy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji jest zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.

Ubezpieczenie

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych i innych okoliczności.

Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od  dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.

Osoby zainteresowane dodatkowym ubezpieczeniem, prosimy o wiadomość na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Rezerwacja

Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej), prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. 

Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o kontakt na adres kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Wypełnij formularz

Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

Jestem muzealnikiem po historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam również studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat (od zawsze 🙂 ) pracuję w Zamku Królewskim w Warszawie, najpierw w Dziale Edukacji, obecnie w Dziale Projektów Naukowych i Muzealnych. Prowadziłam warsztaty muzealne dla młodzieży i, co szczególnie cenię, dla dorosłych, zachęcając ich do aktywnego doświadczania historii i sztuki, a nie tylko intelektualnego ich poznawania. Przez ponad 20 lat współorganizowałam warsztaty szkoleniowe dla muzealników i edukatorów muzealnych, przy współpracy z wieloma muzeami z całej Polski.

Obecnie organizuję konferencje naukowe, tworzę wystawy, jestem redaktorem publikacji naukowych, prowadzę wykłady dla Uniwersytetów II Wieku (co zresztą uwielbiam!).  Staram się opowiadać historię w taki sposób, żeby stawała się bliska, zrozumiała oraz inspirowała do dalszych, własnych poszukiwań i odkryć historycznych….

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights