Splendor baroku, wdzięk rokoka #2

Home » Splendor baroku, wdzięk rokoka #2
Wyprawa autokarowa: Warszawa – Monachium – Wies – Gallen – Bazylea – Bayreuth – Warszawa
Data: 11 – 16.06.2024 | wtorek – niedziela
Długość: 6 dni, 5 noclegów
Cena od 5490 PLN
Grupa minimalna 25 osób

Historyk sztuki zaprasza

Jeszcze w połowie XIX stulecia historycy sztuki sarkali, że barok i rokoko to wstydliwa karta  dziejów europejskiej kultury, a Jacob Burckhardt z wysokości uniwersyteckiej katedry grzmiał, że to nic więcej jak tylko „zwyrodniały renesans”, i naprawdę niewiele zapowiadało mającą niebawem nadejść zmianę estetycznych poglądów. Już pod koniec stulecia z ukrycia wychodzić zaczęli kolejni obrońcy stylu, który nazwę swą zawdzięczał perle o nieregularnym kształcie – perła wreszcie osadzona została w koronie historii sztuki, i trzyma się tam do dziś. Mogę więc bez obaw o odsądzenie od artystycznej wiary przyznać się Państwu do mojej słabości do rokoka.

Splendor baroku, wdzięk rokoka. Od Monachium do Bazylei – tak powinien brzmieć tytuł tej Wyprawy!

Sztuka baroku

Sztuka baroku obliczona była na wywarcie wrażenia, i trzeba przyznać, że mimo upływu niemal czterech stuleci, nie traci na sile oddziaływania. Przy okazji wizyty w monachijskiej Starej Pinakotece (tej samej, do której pielgrzymowały całe pokolenia polskich malarzy, od Matejki po Gierymskich) obejrzymy poruszającą „Ofiarę Abrahama” namalowaną w 1636 roku przez Rembrandta. To nie tylko przykład kompozycyjnej wirtuozerii i biegłości w reżyserii światłocieniowych efektów, ale także dowód na potęgę barokowego gestu – niewiele mamy w malarstwie gestów tak wstrząsających, jak ojcowska dłoń położona na twarzy syna w obrazie mistrza z Lejdy. Możemy tylko domyślać się, czy ma ona tłumić krzyk przerażonego młodzieńca, czy w naiwnej wierze schować go przed drastyczną ofiarą poleconą przez Boga. Na szczęście, na naszych oczach, anioł wytrąca niedoszłemu synobójcy nóż z ręki. I wszystko kończy się dobrze.

Architektura baroku

Retorycznie usposobiona architektura baroku, stanowiąca często scenografię rozbudowanego teatrum dworskich ceremonii, doskonale nadawała się także do dekoracji wnętrz stricte teatralnych, czego spektakularny przykład zobaczymy odwiedzając Teatr Margrabiów w Bayereuth. Wielkiej urody dekoracją wyróżnia się także biblioteka w Sankt Gallen. I jej, rzecz jasna, nie mogliśmy na naszej trasie ominąć.

Rokoko Bawarii

Podczas naszej czerwcowej podróży odwiedzimy także pełne lekkości i ujmujące wdziękiem wnętrza rokokowych rezydencji, między innymi Monachium, gdzie coraz więcej uwagi poświęcano prywatności, meble zaczynały być wygodne, pomieszczania – praktyczne, a programy ikonograficzne pozbywały się krasomówczej emfazy. Jednak na terenie Bawarii rokoko zapisało się złotymi zgłoskami przede wszystkim jako styl kościołów pielgrzymkowych – położony w malowniczo sielskiej okolicy kościół w Wies słusznie uchodzi za jedno z arcydzieł stylu. Jego nawa wydaje się utkana z koronki, a ciężar architektury zaciera się pod subtelną tkanką ornamentów.

Mówiąc o czasach rokoka, których jedną ze wspanialszych – moim zdaniem –  zasług jest wyniesienie salonowego flirtu do rangi wielkiej sztuki, nie sposób pominąć buduarowego malarstwa dającego XVIII-wiecznym widzom nie tylko asumpt do rozmów, ale wręcz stanowiącego wizualny podręcznik kultury uwodzenia. Z portretu autorstwa Françoisa Boucher pąsowym rumieńcem zalecać się do nas będzie Madame de Pompadour, a wizerunek odpoczywającej Marie-Louise O’Murphy stanie się jawnym zaproszenie do romansu nie tylko z malarstwem. Jako remedium na frywolność XVIII-wiecznych mistrzów pozostanie nam przechowywana w bazylejskim Kunstmuseum szlachetnie niewinna „Gałązka róży z pszczołą” pędzla niezrównanej mistrzyni gatunku – Rachel Ruysch.

Baśniowy zamek

Barok i rokoko to triumf wyobraźni, ale zdarzało się, że pełna polotu przestrzenna inwencja nie opuszczała władców także w innych epokach. Podczas czerwcowej podróży zawitamy do najbardziej baśniowego zamku jaki powstał w Europie – Neuschwanstein. Spełnienie szalonego snu Ludwika II kosztowało ponad sześć milionów marek, ale myślę, że kiedy staniemy u bram zamku, zgodnie przytakniemy fantazji monarchy i nie zaskoczy nas, dlaczego rysownicy Disney’a tak chętnie brali architekturę tej rezydencji za wzór.

Art Basel

Podczas wyprawy weźmiemy także udział w Art Basel – niezwykłym wydarzeniu stanowiącym święto sztuki w jednym z piękniejszych szwajcarskich miast. Bazylejskie targi stanowią przegląd aktualnych trendów, wśród których być może dopatrzymy się dalekich reminiscencji splendoru baroku lub wdzięku rokoka.

Serdecznie zapraszam, Paweł Bień

Zdjęcia pochodzą ze stron muzeów, zasobów otwartych Wikipedia Commons CC, Canva oraz własnych.

Więcej o Wyprawie

Wstępny Program

Dzień 1 wtorek – 11 czerwca

6.00 wyjazd z centrum Warszawy. Przejazd trasą Warszawa, Łódź, Wrocław, Drezno. Możliwość dołączenia na trasie przejazdu autokaru. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie w formularzu rezerwacji propozycji punktów do spotkania.

Przejazd na nocleg w okolicy Monachium. W trakcie przejazdu wykłady multimedialne eksperta przygotowujące do zwiedzania.

Dzień 2 – środa – 12 czerwca

Monachium
  • Stara Pinakoteka – najważniejsze muzeum wyprawy
  • Pałac Nymphenburg i pałacyk Amalienburg
  • Rezydencja królów Bawarii
  • Katedra Mariacka

Nocleg w Monachium

Dzień 3 – czwartek – 13 czerwca

Po śniadaniu wczesny wyjazd

  • Wies – Kościół pielgrzymkowy Wieskirche
  • Zamek Neuschwanstein 
Szwajcaria
  • Biblioteka opactwa St. Gallen

Nocleg koło Bazylei na 2 noce

Dzień 4 – piątek – 14 czerwca

Bazylea
  • Katedra, Stare miasto i brama miejska Spalentor
  • Muzeum Sztuki – Kunstmuseum Basel
  • ART BASEL    

Powrót do hotelu na nocleg

Dzień 5 – sobota – 15 czerwca

Ludwigsburg
  • Pałac Ludwigsburg
  • Niespodzianka

Nocleg w Bayeruth

Dzień 6 – niedziela – 16 czerwca

Bayreuth
  • Opera Bayreuth

Koło godziny 13.30 wyjazd w stronę Warszawy. Przejazd w drodze powrotnej przez Wrocław, Łódź do Warszawy.

Powrót do Warszawy przed północą.

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE
Zależy od od ustaleń zainteresowanej wyjazdem grupy oraz możliwych rezerwacji w muzeach.

Zapraszamy!

Koszty

CENA ZAWIERA

  1. wykład wprowadzający online Pawła Bienia
  2. opiekę merytoryczną Pawła Bienia w trakcie całego pobytu
  3. opiekę pilotki wycieczek Moniki Wałkowskiej
  4. transfery autokarem LUX z możliwością prezentacji multimedialnych podczas – przejazdu na trasie Warszawa – Szwajcaria – Warszawa
  5. 2 kierowców na całej trasie przejazdu
  6. 5 noclegów w hotelach 3- oraz 4-gwiazdkowych w pokojach 2-osobowych w tym:
    • 2 noclegi w Monachium
    • 2 noclegi w okolicach Bazylei
    • 1 nocleg w Bayreuth
  7. 5 śniadań w formie bufetu
  8. ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż. Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych
  9. opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
  10. opłaty drogowe oraz parkingowe
  11. Zestaw słuchawkowy Tour-guide

WSTĘPNE KOSZTY

  • Propozycja dla grupy ok. 25 – 40 osób
  • Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 25 osób
  • Cena dla grupy 40 os. – 5490 PLN
  • Cena dla grupy 25 os. – 5990 PLN
  • Dopłata do pokoju jednoosobowego – 1290 PLN

Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!

KOSZTY DODATKOWE

  • Opłata turystyczna 25 EUR
  • Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów oraz komunikacja miejska
  • Wstępy do muzeów lub na wystawy wymagające zakupu biletów przed rozpoczęciem wyprawy, są obowiązkowe do opłacenia w trakcie wyprawy
  • Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 250 EUR. Opłaty za wstępy do rezerwowanych obiektów zostaną zebrane w EUR od chętnych na początku wycieczki
  • Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona przed wyjazdem.
  • Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce. Szczegółowych informacji udziela touroperator TRAVELIKO marcin@wyprawyzesztuka.pl

PŁATNOŚCI

  1. Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 900 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego SGL – 1290 PLN 
  2. Druga rata – 2000 PLN płatna do 7 dni po po otrzymaniu umowy
  3. Trzecia rata – jest dopłatą do całości i zależy od liczby uczestników. Wysokość prześlemy do 11.05.2024
  4. Potwierdzenie wyprawy prześlemy mailowo najpóźniej do 10.04.2024. Jeśli do tego terminu nie zbierze się minimalna liczba uczestników, powiadomimy Cię o tym i niezwłocznie zwrócimy zaliczkę.

  • Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
  • Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO

Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT

Rezygnacja

Po otrzymaniu maila z potwierdzeniem wyprawy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.

Ubezpieczenie

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od  dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.

Dodatkowych informacji udziela p. Marcin Wódka z biura turystycznego Traveliko marcin@wyprawyzesztuka.pl

Rezerwacja

Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej) prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o kontakt na adres marcin@wyprawyzesztuka.pl

No Fields Found.

Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych, Wikipedia Commons oraz stron muzeów

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights