Program dzień po dniu
W trakcie podróży, Anna Czekaj poprowadzi wykłady przybliżające uczestnikom świat Habsburgów.
Dzień 1 – poniedziałek – 28 sierpnia
Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych – zbiórka w okolicy Pałacu Młodzieży – PKiN.
ŻYWIEC
Polska też miała swoich Habsburgów i nie były to tylko żony królewskie 🤗 Jednym z najbardziej znanych członków dynastii Habsburgów związanym z Żywcem był arcyksiążę Karol Stefan Habsburg-Lothringen. Urodził się w 1918 roku i był ostatnim cesarzem Austro-Węgier. Arcyksiążę spędził wiele lat swojego życia w Żywcu, gdzie miał swoją rezydencję. To właśnie on poświęcił się odbudowie zamku oraz renowacji miasta po II wojnie światowej.
Zamek Habsburgów w Żywcu – arcydzieło architektury renesansowej, połączenie piękna i funkcjonalności. Symbol potęgi i rządów Habsburgów.
Wystawa: „Żywiecka Habsburżanka. W 100. rocznicę urodzin Marii Krystyny Habsburg”.
BRATYSŁAWA
Jak się koronować, to tylko w Preszburgu, albo, jak kto woli, w Pożoniu. albo może w Pozsony… albo w Prešporok… albo w Bosonium…? Hmm, to może wróćmy do Bratysławy?
Wpływy Habsburgów w Bratysławie to wspaniała historia sztuki. Ich panowanie przyczyniło się do rozwoju architektury barokowej i neoklasycystycznej w mieście. Zamki, katedra św. Marcina i pałace to niezapomniane dzieła sztuki, które do dziś zachwycają.
Dzień 2 – wtorek – 29 sierpnia
WIEDEŃ
HOFBURG
Od Ferdynanda I (1521-1564), pierwszego Habsburga, który czuł się w Wiedniu jak w domu, po Franciszka Józefa I (1848-1916) prawie każdy władca dodał coś do pierwotnego zamku: całe skrzydło lub chociaż bogato zdobiony front. Najczęściej działo się to spontanicznie, tak, że ogromny zespół prezentuje się dziś jako pozornie przypadkowe zestawienie najróżniejszych stylów i epok. Ta specyfika Hofburga sprawia, że wygląda jak wyjątkowa dokumentacja habsburskiej przeszłości Austrii.
Z punktu widzenia historii sztuki, to fascynujące spotkanie architektury barokowej, rokokowej i neoklasycystycznej. Malownicze freski, rzeźby i bogactwo detali tworzą niepowtarzalną atmosferę. To duma Habsburgów i dziedzictwo sztuki, które zachwycają od wieków.
ZAMEK SCHONNBRUN
To „mała podmiejska dacza”, czyli lato w cesarskim stylu. Wejdziemy do prywatnych komnat cesarskiej pary Franciszka Józefa i Sisi, cennych pokoi z czasów Marii Teresy i wielu innych niezwykłych wnętrz.
Schönbrunn to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić z wielu powodów. Jego piękno, bogata historia i malownicze ogrody robią niezapomniane wrażenie. Zamek to perła barokowej architektury, a wnętrza pełne są majestatycznych sal i oryginalnych detali. Dodatkowo, rozległy park z fontannami i labiryntem to raj dla miłośników przyrody. Zwiedzając Schönbrunn, przeniesiesz się w czasie i poczujesz ducha imperialnej Austrii.
Wystawa: „Skarby Cesarskiego Stołu”.
KOŚĆIÓŁ KAPUCYNÓW
Kościół Kapucynów w Wiedniu to barokowy zespół architektoniczny będący miejscem pochówku członków rodu Habsburgów. Nawet jeśli Habsburgowie nie są warci modlitwy, to chociaż westchnienia w swojej nekropolii.
- Powrót na nocleg w hotelu w Wiedniu.
Dzień 3 – środa – 30 sierpnia
KLOSTERNEUBURG
To będzie opowieść od świętego Leopolda z Babenbergów po kapelusz habsburskich arcyksiążąt Austrii.
Opactwo w Klosterneuburgu jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków religijnych w Austrii. Ma długą historię i jest znane ze swojej architektury, sztuki sakralnej oraz jako miejsce przechowywania cennych relikwii.
Zamek w Klosterneuburg ma długą historię sięgającą XII wieku i jest jednym z najstarszych zamków w Austrii. Jego architektura reprezentuje różne style, w tym gotyk, renesans i barok, co czyni go unikalnym zabytkiem.
- Nocleg w hotelu w Wiedniu.
Dzień 4 – czwartek – 31 sierpnia
HEILIGENKREUZ
Czyli klasztor cystersów. Dzięki 900-letniej nieprzerwanej historii monastycyzmu, Heiligenkreuz jest zarówno atrakcją turystyczną, jak i miejscem głęboko duchowym. W kompleksie sakralnym znajdują się różnorodne historyczne budowle, takie jak doskonale zachowana romańska kolegiata z XII wieku, barokowa kolumna św. Trójcy, gotycki chór kościelny oraz liczne zabudowania klasztorne.
WIENER NEUSTADT
Baaaaczność! Rezydencja władcy, króla i cesarza to świetne miejsce na akademię Marii Teresy… wojskową!
Historyczny kompleks pałacowy, który pełnił ważną rolę jako siedziba władzy i ośrodek kulturalny. Składa się z pałacu, ogrodów i innych budynków.
GRAZ
Początki miasta, stolicy Styrii, sięgają czasów rzymskich, a w 2023 jest Europejską Stolicą Kultury. Odkryjemy tu miejsca od grobowca cesarza Ferdynanda II po Kunsthaus, czyli skarby miasta na skrzyżowaniu historii z architektoniczną odwagą współczesności.
Kunsthaus Graz – Universalmuseum Joanneum.
Spektakularna architektura Graz Kunsthaus nikogo nie pozostawia obojętnym. Chociaż nieczęsto zdarza się, aby istniejące, tradycyjne budynki miejskie tak doskonale współgrały z zapierającą dech w piersiach nową architekturą, w przypadku tego muzeum sztuki współczesnej w Grazu zdecydowanie tak jest. Nazwany przez twórców przyjaznym kosmitą, jego fascynująca magia przyciąga odwiedzających. Nawet bez spektakularnych wydarzeń czasowych ten budynek jest fascynujący, zarówno z zewnątrz jak i w środku!
Dzień 5 – piątek – 1 września
BENEDIKTINERSTIFT ADMONT
Kto powiedział, że w opactwie benedyktyńskim nie może być sztuki nowoczesnej? Oprócz przecudnej późnobarokowej biblioteki i zbiorów dawnych, zobaczymy muzeum sztuki współczesnej z tegorocznymi wystawami czasowymi:
Heriberta Friedla – Interwencja Artystyczna, Hannes Schwarz – Wystawa Specjalna 2023, Museum Gegenwartskunst – Kurt Ryslavy
HALLSTATT
Habsburgowie zarabiają na soli w pięknych okolicznościach przyrody – zobaczmy jak!
Wystawa archeologiczna kultury halsztadzkiej. Dla pasjonatów archeologii – punkt obowiązkowy, podręcznikowy wręcz.
BAD ISCHL
W 1824 roku bawarska Księżniczka Zofia Wittelsbach wyszła za mąż za drugiego syna cesarza Franciszka I – Franciszka Karola i przez kilka pierwszych lat małżeństwa na próżno czekała na dzieci, które miały być następcami tronu Habsburgów, gdyż chory na epilepsję następca tronu Ferdynand nie był w stanie spłodzić potomstwa. Po pięciu nieudanych ciążach nadworny lekarz dr Wirer zalecił kąpiele solankowe w Ischl jako kurację leczniczą. Najwyraźniej to zadziałało, ponieważ po różnych zabiegach w Ischl, w latach 1828 i 1829, Sophie urodziła kolejno trzech synów, a kilka lat później czwartego. Pierwszym z nich był Franciszek Józef, który świętował w Bad Ischl zarówno swoje pierwsze, jak i 80 urodziny.
Dzień 6 – sobota – 2 września
INNSBRUCK
Do odkrycia: zabytkowa starówka, Złoty Dach, Zamek Hoffburg, miasto z Alpami w tle; Bergisel – skocznia narciarska zaprojektowana przez Zahę Hadid i widok z Seegrube, szczytu o wys. 2000 npm., na który na szczęście można wjechać kolejką.
AMBRAS
To zakazana miłość, mezalians i być może pierwsze intencjonalnie stworzone muzeum na świecie.
Oprócz wyjątkowej zbrojowni, wystawa poświęcona poczcie: „Poczta dotarła!”, galeria portretów Habsburgów „Twarzą w twarz”, gabinet sztuki i mirabiliów: »Cała wiedza o czasie« i wiele innych galerii stałych tego, jak chcą Austriacy – pierwszego muzeum na świecie. „Talerz pełen głupców” – wystawa szczególnego eksponatu z gabinetu osobliwości księcia Ferdynanda, dokumentująca XVI wieczne obyczaje karnawałowe.
Dzień 7 – niedziela – 3 września
LINZ
Stare miasto kusi wąskimi uliczkami, historyczną zabudową i największym średniowiecznym rynkiem w Europie Środkowej + kolejka Linz, najbardziej stromą górską kolejką na szynach, zbudowaną w roku 1898. A dla kontrastu: Muzeum Sztuki.
Muzeum Lentos, jedno z najlepszych w Austrii muzeów sztuki współczesnej. Oprócz obrazów i dzieł słynnych autorów klasycznego modernizmu: Klimt, Schiele, Kokoschka, Corinth, Pechstein, także przykłady austriackiego i niemieckiego ekspresjonizmu międzywojnia.
Wystawa: „Siostry i bracia. 500 lat rodzeństwa w sztuce”.
PRAGA
„Perła w koronie Habsburgów” i ukochane miasto ekscentrycznego cesarza Rudolfa II, czyli inwestorom przydaliby się alchemicy zamieniający ołów w złoto…
Dzień 6 – poniedziałek – 4 września
Popołudniem wyjazd w drogę powrotną do Warszawy.
- Powrót do Warszawy około 23.00
Zapraszamy na wspólną wyprawę po zakamarkach Austrii, do której trudno dotrzeć samemu. Naszą przewodniczka będzie Anna Czekaj.
KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE
Zależy od od ustaleń zainteresowanej wyjazdem grupy oraz możliwych rezerwacji w muzeach.
Zapraszamy!