Austria Habsburgów

Home » Austria Habsburgów
Wyprawa autokarowa: Warszawa – Żywiec – Bratysława – Wiedeń – Klostenburg – Graz – Hallstatt – Bad Ischl – Salzburg – Insbruck – Praga – Warszawa
Data: 28.08 – 4.09.2023
Długość: 8 dni, 7 noclegów
Cena: od 5570 PLN | WYPRAWA POTWIERDZONA
Grupa minimalna: 25 osób

Zaproszenie od ekspertki

Podczas naszej Wyprawy ze Sztuką będziesz mogła, mógł uczestniczyć w inspirujących wykładach z historii, które ożywią przeszłość i pozwolą Ci zgłębić swoją wiedzę na temat Habsburgów. Podążając fascynującą trasą, odkryjesz nie tylko piękno architektury i sztuki, ale także historię i kulturę, które ukształtowały tę potężną dynastię.

Wejdź do wnętrza pałaców, które były świadkami wielkich decyzji i ważnych wydarzeń. Zwiedzaj muzea, w których przechowywane są skarby i pamiątki po Habsburgach, odkrywając ich niezwykłe życie i dziedzictwo. Pozwól, aby każde miejsce, które odwiedzimy, przemówiło do Ciebie o potędze marzeń, ambicji i kreatywności, jakimi obdarzali się członkowie tej niezwykłej rodziny.

Habsburgowie.
Szwajcarzy z pochodzenia, osiedli w Austrii, przesiąknięci kulturą burgundzką i niderlandzką, z hiszpańskim temperamentem i niemieckim pragmatyzmem. Przez stulecia potrafili utrzymać w swoim ręku kraje, w których mówiono po francusku, włosku, hiszpańsku, niemiecku, czesku, węgiersku, polsku i kilku innych językach. Co sprawiło, że byli tak wyjątkowi? Może ich dewiza:

„Niech inni prowadzą wojny, a Ty szczęśliwa Austrio się żeń!”.


W pewnym momencie nad ich władztwem słońce nigdy nie zachodziło…. Na tej wyprawie zobaczymy ich dom, Dom Habsburski, który utożsamiali z Haus Österreich! Zapraszamy na wyprawę po austriackich (i nie tylko) włościach Habsburgów i ich fascynujących dynastycznych dziejach.

Więcej w programie Dzień po dniu – poniżej.

Zapraszamy na wspólną wyprawę po Austrii – do zakamarków, gdzie trudno dotrzeć samodzielnie.

Naszą ekspertką będzie historyczka Anna Czekaj.

Więcej o Wyprawie

Program dzień po dniu

W trakcie podróży, Anna Czekaj poprowadzi wykłady przybliżające uczestnikom świat Habsburgów.

Dzień 1 – poniedziałek – 28 sierpnia

Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych – zbiórka w okolicy Pałacu Młodzieży – PKiN.

ŻYWIEC

Polska też miała swoich Habsburgów i nie były to tylko żony królewskie 🤗 Jednym z najbardziej znanych członków dynastii Habsburgów związanym z Żywcem był arcyksiążę Karol Stefan Habsburg-Lothringen. Urodził się w 1918 roku i był ostatnim cesarzem Austro-Węgier. Arcyksiążę spędził wiele lat swojego życia w Żywcu, gdzie miał swoją rezydencję. To właśnie on poświęcił się odbudowie zamku oraz renowacji miasta po II wojnie światowej.

Zamek Habsburgów w Żywcu – arcydzieło architektury renesansowej, połączenie piękna i funkcjonalności. Symbol potęgi i rządów Habsburgów.

Wystawa: „Żywiecka Habsburżanka. W 100. rocznicę urodzin Marii Krystyny Habsburg”.

BRATYSŁAWA

Jak się koronować, to tylko w Preszburgu, albo, jak kto woli, w Pożoniu. albo może w Pozsony… albo w Prešporok… albo w Bosonium…?  Hmm, to może wróćmy do Bratysławy?

Wpływy Habsburgów w Bratysławie to wspaniała historia sztuki. Ich panowanie przyczyniło się do rozwoju architektury barokowej i neoklasycystycznej w mieście. Zamki, katedra św. Marcina i pałace to niezapomniane dzieła sztuki, które do dziś zachwycają.

 • Nocleg w Bratysławie.

Dzień 2 – wtorek – 29 sierpnia

WIEDEŃ

HOFBURG

Od Ferdynanda I (1521-1564), pierwszego Habsburga, który czuł się w Wiedniu jak w domu, po Franciszka Józefa I (1848-1916) prawie każdy władca dodał coś do pierwotnego zamku: całe skrzydło lub chociaż bogato zdobiony front. Najczęściej działo się to spontanicznie, tak, że ogromny zespół prezentuje się dziś jako pozornie przypadkowe zestawienie najróżniejszych stylów i epok. Ta specyfika Hofburga sprawia, że wygląda jak wyjątkowa dokumentacja habsburskiej przeszłości Austrii.

Z punktu widzenia historii sztuki, to fascynujące spotkanie architektury barokowej, rokokowej i neoklasycystycznej. Malownicze freski, rzeźby i bogactwo detali tworzą niepowtarzalną atmosferę. To duma Habsburgów i dziedzictwo sztuki, które zachwycają od wieków.

ZAMEK SCHONNBRUN

To „mała podmiejska dacza”, czyli lato w cesarskim stylu. Wejdziemy do prywatnych komnat cesarskiej pary Franciszka Józefa i Sisi, cennych pokoi z czasów Marii Teresy i wielu innych niezwykłych wnętrz.

Schönbrunn to niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić z wielu powodów. Jego piękno, bogata historia i malownicze ogrody robią niezapomniane wrażenie. Zamek to perła barokowej architektury, a wnętrza pełne są majestatycznych sal i oryginalnych detali. Dodatkowo, rozległy park z fontannami i labiryntem to raj dla miłośników przyrody. Zwiedzając Schönbrunn, przeniesiesz się w czasie i poczujesz ducha imperialnej Austrii.

Wystawa: „Skarby Cesarskiego Stołu”.

KOŚĆIÓŁ KAPUCYNÓW

Kościół Kapucynów w Wiedniu to barokowy zespół architektoniczny będący miejscem pochówku członków rodu Habsburgów. Nawet jeśli Habsburgowie nie są warci modlitwy, to chociaż westchnienia w swojej nekropolii.

 • Powrót na nocleg w hotelu w Wiedniu.

Dzień 3 – środa – 30 sierpnia

KLOSTERNEUBURG

To będzie opowieść od świętego Leopolda z Babenbergów po kapelusz habsburskich arcyksiążąt Austrii.

Opactwo w Klosterneuburgu jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków religijnych w Austrii. Ma długą historię i jest znane ze swojej architektury, sztuki sakralnej oraz jako miejsce przechowywania cennych relikwii.

Zamek w Klosterneuburg ma długą historię sięgającą XII wieku i jest jednym z najstarszych zamków w Austrii. Jego architektura reprezentuje różne style, w tym gotyk, renesans i barok, co czyni go unikalnym zabytkiem.

 • Nocleg w hotelu w Wiedniu.

Dzień 4 – czwartek – 31 sierpnia

HEILIGENKREUZ

Czyli klasztor cystersów. Dzięki 900-letniej nieprzerwanej historii monastycyzmu, Heiligenkreuz jest zarówno atrakcją turystyczną, jak i miejscem głęboko duchowym. W kompleksie sakralnym znajdują się różnorodne historyczne budowle, takie jak doskonale zachowana romańska kolegiata z XII wieku, barokowa kolumna św. Trójcy, gotycki chór kościelny oraz liczne zabudowania klasztorne.

WIENER NEUSTADT

Baaaaczność! Rezydencja władcy, króla i cesarza to świetne miejsce na akademię Marii Teresy… wojskową!

Historyczny kompleks pałacowy, który pełnił ważną rolę jako siedziba władzy i ośrodek kulturalny. Składa się z pałacu, ogrodów i innych budynków.

GRAZ

Początki miasta, stolicy Styrii, sięgają czasów rzymskich, a w 2023 jest Europejską Stolicą Kultury. Odkryjemy tu miejsca od grobowca cesarza Ferdynanda II po Kunsthaus, czyli skarby miasta na skrzyżowaniu historii z architektoniczną odwagą współczesności.

Kunsthaus Graz – Universalmuseum Joanneum.

Spektakularna architektura Graz Kunsthaus nikogo nie pozostawia obojętnym. Chociaż nieczęsto zdarza się, aby istniejące, tradycyjne budynki miejskie tak doskonale współgrały z zapierającą dech w piersiach nową architekturą, w przypadku tego muzeum sztuki współczesnej w Grazu zdecydowanie tak jest. Nazwany przez twórców przyjaznym kosmitą, jego fascynująca magia przyciąga odwiedzających. Nawet bez spektakularnych wydarzeń czasowych ten budynek jest fascynujący, zarówno z zewnątrz jak i w środku!

 • Nocleg w hotelu w Graz.

Dzień 5 – piątek – 1 września

BENEDIKTINERSTIFT ADMONT

Kto powiedział, że w opactwie benedyktyńskim nie może być sztuki nowoczesnej? Oprócz przecudnej późnobarokowej biblioteki i zbiorów dawnych, zobaczymy muzeum sztuki współczesnej z tegorocznymi wystawami czasowymi:

Heriberta Friedla – Interwencja Artystyczna, Hannes Schwarz – Wystawa Specjalna 2023, Museum Gegenwartskunst – Kurt Ryslavy

HALLSTATT

Habsburgowie zarabiają na soli w pięknych okolicznościach przyrody – zobaczmy jak!

Wystawa archeologiczna kultury halsztadzkiej. Dla pasjonatów archeologii – punkt obowiązkowy, podręcznikowy wręcz.

BAD ISCHL

W 1824 roku bawarska Księżniczka Zofia Wittelsbach wyszła za mąż za drugiego syna cesarza Franciszka I – Franciszka Karola i przez kilka pierwszych lat małżeństwa na próżno czekała na dzieci, które miały być następcami tronu Habsburgów, gdyż chory na epilepsję następca tronu Ferdynand nie był w stanie spłodzić potomstwa. Po pięciu nieudanych ciążach nadworny lekarz dr Wirer zalecił kąpiele solankowe w Ischl jako kurację leczniczą. Najwyraźniej to zadziałało, ponieważ po różnych zabiegach w Ischl, w latach 1828 i 1829, Sophie urodziła kolejno trzech synów, a kilka lat później czwartego. Pierwszym z nich był Franciszek Józef, który świętował w Bad Ischl zarówno swoje pierwsze, jak i 80 urodziny.

 • Nocleg w Salzburgu.

Dzień 6 – sobota – 2 września

INNSBRUCK

Do odkrycia: zabytkowa starówka, Złoty Dach, Zamek Hoffburg, miasto z Alpami w tle;  Bergisel – skocznia narciarska zaprojektowana przez Zahę Hadid i widok z Seegrube, szczytu o wys. 2000 npm., na który na szczęście można wjechać kolejką.

AMBRAS

To zakazana miłość, mezalians i być może pierwsze intencjonalnie stworzone muzeum na świecie.

Oprócz wyjątkowej zbrojowni, wystawa poświęcona poczcie: „Poczta dotarła!”, galeria portretów Habsburgów „Twarzą w twarz”, gabinet sztuki i mirabiliów: »Cała wiedza o czasie« i wiele innych galerii stałych tego, jak chcą Austriacy – pierwszego muzeum na świecie. „Talerz pełen głupców” – wystawa szczególnego eksponatu z gabinetu osobliwości księcia Ferdynanda, dokumentująca XVI wieczne obyczaje karnawałowe.

 • Nocleg w Salzburgu.

Dzień 7 – niedziela – 3 września

LINZ

Stare miasto kusi wąskimi uliczkami, historyczną zabudową i największym średniowiecznym rynkiem w Europie Środkowej + kolejka Linz, najbardziej stromą górską kolejką na szynach, zbudowaną w roku 1898. A dla kontrastu: Muzeum Sztuki.

Muzeum Lentos, jedno z najlepszych w Austrii muzeów sztuki współczesnej. Oprócz obrazów i dzieł słynnych autorów klasycznego modernizmu: Klimt, Schiele, Kokoschka, Corinth, Pechstein, także przykłady austriackiego i niemieckiego ekspresjonizmu międzywojnia.

Wystawa: „Siostry i bracia. 500 lat rodzeństwa w sztuce”.

PRAGA

Perła w koronie Habsburgów” i ukochane miasto ekscentrycznego cesarza Rudolfa II, czyli inwestorom przydaliby się alchemicy zamieniający ołów w złoto…

 • Nocleg w Pradze.

Dzień 6 – poniedziałek – 4 września

Popołudniem wyjazd w drogę powrotną do Warszawy.

 • Powrót do Warszawy około 23.00

Zapraszamy na wspólną wyprawę po zakamarkach Austrii, do której trudno dotrzeć samemu. Naszą przewodniczka będzie Anna Czekaj.

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE
Zależy od od ustaleń zainteresowanej wyjazdem grupy oraz możliwych rezerwacji w muzeach.

Zapraszamy!

Koszty

CENA ZAWIERA

 1. opieka merytoryczna ekspertki -historyczki i muzealniczki Anny Czekaj
 2. wykłady ekspertki w trakcie przejazdów
 3. opieka pilotki wycieczek
 4. transfery autokarem LUX z możliwością prezentacji multimedialnych podczas przejazdu na trasie Warszawa – Bratysława – Wiedeń – Graz – Salzburg – Insbruck – Linz – Praga – Warszawa
 5. 2-kierowców na całej trasie przejazdu
 6. 7-noclegów w hotelach 3- oraz 4-gwiazdkowych w pokojach 2-osobowych
  • 1 nocleg w Bratysławie
  • 2 noclegi w Wiedniu
  • 1 nocleg w Graz
  • 2 noclegi w Salzburgu
  • 1 nocleg w Pradze
 7. 7 śniadań serwowanych w hotelach
 8. podstawowe ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż). Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID.
 9. opłata obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
 10. system audioguide dla każdego uczestnika

WSTĘPNE KOSZTY

 • Propozycja dla grupy ok. 25-40  osób
 • Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 25 osób
 • Wstępna cena dla grupy 40 os. – 5570 PLN
 • Wstępna cena dla grupy 35 os. – 5720 PLN
 • Wstępna cena dla grupy 30 – 5900 PLN
 • Wstępna cena dla grupy 25 6190 PLN
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego – 1590 PLN
 • Taksa klimatyczna – 25 EUR

Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Z pewnością większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!

KOSZTY DODATKOWE

 • Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 250 EUR. Opłaty za wstępy do rezerwowanych muzeów zostaną zebrane w EUR od chętnych na początku wycieczki.
 • Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona z uczestnikami przed wyjazdem.
 • Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce.
 • Istnieje możliwość rezerwacji posiłków przez pilota w zależności od ustaleń w grupie.

Płatności

 1. Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 600 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 1590 PLN
 2. Jeśli wyprawa nie będzie realizowana, natychmiast po naszym mailu, otrzymasz zwrot zaliczki
 3. Wysokość 2. raty w kwocie 2000 PLN
 4. Wysokość 3. raty zależna jest od wielkości grupy
 5. Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
 6. Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO

Ostateczna rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.

Rezygnacja

Wysłanie zgłoszenia (rezerwacji) i wpłata zaliczki pozostawiają możliwość bez kosztowej rezygnacji do momentu wysłania przez touroperatora Umowy.

Po potwierdzeniu wyjazdu i otrzymaniu Umowy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji jest zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.

Ubezpieczenie

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od  dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.

Dodatkowych informacji udziela p. Marcin Wódka z biura turystycznego Traveliko marcin@wyprawyzesztuka.pl

Rezerwacja

Po potwierdzeniu wyprawy, otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. Jeśli nie zbierze się minimalna liczba uczestników, powiadomimy Cię o tym i niezwłocznie zwrócimy zaliczkę. 


Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o kontakt na adres marcin@wyprawyzesztuka.pl

WYPRAWA JEST POTWIERDZONA

Wypełnij rezerwację

Nie znaleziono żadnych pól.

Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

Jestem muzealnikiem po historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam również studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat (od zawsze 🙂 ) pracuję w Zamku Królewskim w Warszawie, najpierw w Dziale Edukacji, obecnie w Dziale Projektów Naukowych i Muzealnych. Prowadziłam warsztaty muzealne dla młodzieży i, co szczególnie cenię, dla dorosłych, zachęcając ich do aktywnego doświadczania historii i sztuki, a nie tylko intelektualnego ich poznawania. Przez ponad 20 lat współorganizowałam warsztaty szkoleniowe dla muzealników i edukatorów muzealnych, przy współpracy z wieloma muzeami z całej Polski.

Obecnie organizuję konferencje naukowe, tworzę wystawy, jestem redaktorem publikacji naukowych, prowadzę wykłady dla Uniwersytetów II Wieku (co zresztą uwielbiam!).  Staram się opowiadać historię w taki sposób, żeby stawała się bliska, zrozumiała oraz inspirowała do dalszych, własnych poszukiwań i odkryć historycznych….

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights