Wittelsbachowie czyli Bawaria, to nie tylko piwo. Książęta, elektorzy, a wreszcie królowie Bawarii, ale też palatyni reńscy, margrabiowie Brandenburgii, królowie Niemiec, Węgier, Czech, Danii, Szwecji, Norwegii, Grecji, cesarze…
Czy sukces dynastyczny zawdzięczają centralnemu położeniu swoich włości, czy może talentom politycznym, dyplomatycznym, wojskowym, a może wyjątkowej płodności? Nazwisko rodowe wzięli od zamku Wittelsbach k. Aichach, ale ich najsłynniejsze zamki powstały dopiero w XIX wieku, kiedy to rycerze mogli zaludniać już jedynie scenę oper Wagnera…
Jeden z nich ocalił życie Fryderykowi Barbarossie, inny zamordował króla Filipa Szwabskiego, jeszcze inny obalił papieża i osadził w Rzymie własnego antypapieża. W wojnie trzydziestoletniej stanęli po stronie katolickich Habsburgów, co dało książętom Bawarii tytuł elektorów Rzeszy, a do dziś Bawaria uchodzi za najbardziej katolicki land.
Za to inni Wittelsbachowie – mocno rozrodzona linia palatyńska stanęła po stronie protestantyzmu. Jeden z nich, Jan Kazimierz, palatyn na Kleeburgu w Alzacji, dumny posiadacz miasta, dwóch zamków i kilku wsi, spektakularnie wykorzystał posłowanie do Szwecji, gdzie poznał i zakochał się z wzajemnością w Katarzynie, siostrze króla Gustawa II Adolfa. W 1615 roku wziął z nią ślub, a syn tej pary Karol X Gustaw uzyskał koronę Szwecji po abdykacji ostatniej latorośli szwedzkich Wazów – królowej Krystyny. To on zalał Rzeczpospolitą potopem swoich wojsk!
O tak, Wittelsbachowie potrafili wyczuć, z której strony wieje wiatr historii – jak ten, niosący Napoleona przez przełęcz św. Bernarda do Włoch i dalej – Maksymilian I Józef, związał się w 1805 sojuszem z cesarską Francją i dzięki jej protekcji włożył na skronie nowiutką koronę królów Bawarii. Stronę zmienił jeszcze przed bitwą pod Lipskiem i dzięki temu korona w Bawarii pozostała również po Kongresie Wiedeńskim, aż do 1918 roku.
Porozumieli się z republikańskim rządem bawarskim i dzięki temu utrzymali część majątku oraz spory wpływ na ten, który trafił do Funduszu Kompensacyjnego Wittelsbachów (np. pinakoteka, galerie monachijskie, zamki i pałace królewskie). Przeciwnicy narodowego socjalizmu, przetrwali II wojnę światową na Węgrzech…. prawie: w 1944 cała rodzina trafiła do Sachsenhausen a potem do Dachau, skąd wyzwolili ich Amerykanie.
Trwają jako zamożni i wpływowi obywatele Bawarii. W Tegernsee działa rodzinny browar Wittelsbachów: Herzoglich Bayerisches Brauhaus Tegernsee, a nie jest to jedyna browarnicza firma, którą kierują przedstawiciele rodu.
Zatem niby Bawaria to nie tylko piwo, ale… warto go spróbować podczas naszej wyprawy, która powiedzie od Bayreuth Wagnera, protegowanego Ludwika II, do zamków tego szalonego marzyciela i budowniczego (Hohenswangau, Neuschwanstein, Herrenchiemsee), przez najważniejsze i najpiękniejsze miasta średniowiecznej Bawarii, jak Bamberg, Norymberga, Ratyzbona, po Landshut, który do dziś hucznie świętuje zaślubiny księcia Jerzego Bogatego z Jadwigą Jagiellonką, córką króla Kazimierza Jagiellończyka. Nie zapomnimy o stołecznym Monachium!
Wittelsbachowie władali nie tylko terenem dzisiejszej Bawarii, ale ten rejon Niemiec łączy się z nimi najsilniej i tam szukać będziemy śladów, które zapisali w historii i zostawili w krajobrazie potomkowie Ottona I.
Do krainy Wittelsbachów zaprasza Anna Czekaj, historyczka Zamku Królewskiego w Warszawie.
4.30 wyjazd z centrum Warszawy. Przejazd trasą: Warszawa, Łódź, Wrocław, Drezno. Możliwość dołączenia na trasie przejazdu autokaru. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie propozycji punktów do spotkania.
W trakcie podróży, autorka programu historycznego Anna Czekaj poprowadzi wykłady przybliżające uczestnikom świat Wittelsbachów i miejsca z nimi związane
Bayreuth
Spacer po mieście dla chetnych: Nowy Zamek, Willa R. Wagnera
Nocleg w Bayreuth
2 dzień – 18.06 – wtorek
Bayreuth
Opera Margrabiów
Bamberg
Spacer po starówce, nad rzeką, ul. Am Leintritt
Stary Ratusz – Altes Rathaus
Mała Wenecja
Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego – Bamberg Dom
Rothenburg ab der Tauber
Spacer po mieście:
Rynek – Marktplatz
Ratshauserrntrinkensstube
Kościół św. Jakuba
Das Plönlein „mały plac przy fontannie”
Gerlachschmiede
Ewangelicko-luterański kościół parafialny św. Jakuba
Mury miejskie
Nocleg w centrum Rothenburg ob der Tauber
3 dzień – 19.06 – środa
Norymberga
Schöner Brunnen
Kościół Najświętszej Marii Panny
Zamek Nürnberger Kaiserburg
Niemieckie Muzeum Narodowe
Ratyzbona
Katedra Dom St. Peter
Most Steinerne Brücke
Porta Praetoria
Kościół św. Emmerama
Wieczorem, bawarska Kolacja w hotelu w Landshut Nocleg w Landshut
4 dzień 20.06 czwartek
Landshut
Zamek Trausnitz – Burg Trausnitz
Bazylika kapitulna pod wezwaniem św. Marcina i św. Kastulusa – St. Martin und Kastulus
Monachium
Nymphenburg
Marienplatz z Nowym i Starym Ratuszem
Brama Izarska
Residenz ze skarbcem
Katedra N.M.P. Frauenkirche
Kościół św. Jana Nepomucena – Asamów
Nocleg w okolicach Monachium
5 dzień – 21.06 – piątek
Pałac Linderhof
Zamek Hohenswangau
Zamek Neuschwanstein
Nocleg w Rosenheim
6 dzień – 22.06 – sobota
Pałac Herrenchiemsee
Koło godziny 13.30 wyjazd w stronę Warszawy
Przejazd w drodze powrotnej przez Wiedeń, Katowice, Częstochowa do Warszawy
Przyjazd do Warszawy przed północą
Naszą przewodniczka będzie Anna Czekaj.
KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE
Szkic programu jest propozycją, która będzie modyfikowana w zależności od poczynionych rezerwacji.
Zapraszamy!
Koszty
CENA ZAWIERA
opieka merytoryczna ekspertki – historyczki i muzealniczki Anny Czekaj
wykłady ekspertki w trakcie przejazdów
opieka pilotki wycieczek Moniki Wałkowskiej
transfery autokarem LUX z możliwością prezentacji multimedialnych podczas przejazdu na trasie Warszawa – Niemcy – Warszawa
2 kierowców na całej trasie przejazdu
5 noclegów w hotelach 3- oraz 4-gwiazdkowych
1 nocleg w Bayreuth
1 nocleg w Rothenburg ob der Tauber
1 nocleg w Landshut
1 nocleg w okolicy Monachium
1 nocleg w Rosenheim
5 śniadań serwowanych w hotelach
opłaty drogowe oraz parkingowe
podstawowe ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż). Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID.
opłata obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
system audioguide dla każdego uczestnika
WSTĘPNE KOSZTY
Cena dla grupy 40 os. – 5150 PLN
Cena dla grupy 30 os. – 5590 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego – 1290 PLN
Taksa klimatyczna – 23 EUR / os.
Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 30 osób
Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Z pewnością większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!
KOSZTY DODATKOWE
Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 250 EUR. Opłaty za wstępy do rezerwowanych muzeów zostaną zebrane w EUR od chętnych na początku wycieczki.
Wstępy do muzeów lub na wystawy wymagające zakupu biletów przed rozpoczęciem wyprawy, są obowiązkowe do opłacenia w trakcie wyprawy.
Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona z uczestnikami przed wyjazdem.
Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce.
Istnieje możliwość rezerwacji posiłków przez pilota w zależności od ustaleń w grupie.
Płatności
Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 800 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 1290 PLN
2. rata – 2000 PLN. Płatna do 7. dni po potwierdzeniu wyprawy lub otrzymaniu Umowy
3. rata płatna do 17.05.2024 zależna jest od wielkości grupy. Dopłata do całości
Potwierdzenie wyprawy prześlemy mailowo najpóźniej do 21.04. 2024
Zwrot zaliczki otrzymasz natychmiast, jeśli wyprawa nie będzie realizowana
Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO
Ostateczna rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.
Rezygnacja
Wysłanie zgłoszenia (rezerwacji) i wpłata zaliczki pozostawiają możliwość bez kosztowej rezygnacji do momentu wysłania przez touroperatora Umowy.
Po potwierdzeniu wyjazdu i otrzymaniu Umowy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji jest zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.
Ubezpieczenie
Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.
Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.
Dodatkowych informacji udziela p. Marcin Wódka z biura turystycznego Traveliko marcin@wyprawyzesztuka.pl
Rezerwacja
Rezerwację uznajemy za dokonaną po otrzymaniu zaliczki.
Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej), prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych.
Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.
Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.
Jestem muzealnikiem po historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam również studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat (od zawsze 🙂 ) pracuję w Zamku Królewskim w Warszawie, najpierw w Dziale Edukacji, obecnie w Dziale Projektów Naukowych i Muzealnych. Prowadziłam warsztaty muzealne dla młodzieży i, co szczególnie cenię, dla dorosłych, zachęcając ich do aktywnego doświadczania historii i sztuki, a nie tylko intelektualnego ich poznawania. Przez ponad 20 lat współorganizowałam warsztaty szkoleniowe dla muzealników i edukatorów muzealnych, przy współpracy z wieloma muzeami z całej Polski.
Obecnie organizuję konferencje naukowe, tworzę wystawy, jestem redaktorem publikacji naukowych, prowadzę wykłady dla Uniwersytetów II Wieku (co zresztą uwielbiam!). Staram się opowiadać historię w taki sposób, żeby stawała się bliska, zrozumiała oraz inspirowała do dalszych, własnych poszukiwań i odkryć historycznych….