Ci niesamowici Szkoci i ich piękna Szkocja, czyli od Stuartów do kiltu i z powrotem

Home » Ci niesamowici Szkoci i ich piękna Szkocja, czyli od Stuartów do kiltu i z powrotem
Wyprawa lotniczo autokarowa
Data: 27.08 – 03.09.2024
Długość: 8 dni, 7 noclegów, wtorek – wtorek
Cena: od 9990 PLN
Grupa minimalna: 20 osób

LISTA REZERWOWA

Zaproszenie od ekspertki

Jestem głęboko przekonana – bez poparcia tego twierdzenia naukowymi dowodami 😊- że gdybym przeprowadziła uliczną sondę na temat:

Z czym kojarzy się Pani/Panu Szkocja? to najczęstszą odpowiedzią byłoby:
ze „szkocką”, z whisky.
A gdybym zapytała: Jacy są Pani/Pana zadaniem Szkoci?
Usłyszałabym:
skąpi

Byłby to rezultat niesprawiedliwy, krzywdzący boleśnie stereotypowy. I ten stereotyp ma głębokie i prawdziwe źródła.

Whisky – tak, to napój narodowy

Choć Szkoci oczywiście będą się spierać z Irlandczykami, kto go wymyślił 😊.
Płynne złoto, które licznie produkują i piją, ale… whisky była sposobem na uzyskanie dochodu, czasem jedynego, lekarstwem, źródłem kalorii i społecznej integracji. I NIE, nie pochwalam używek i dostrzegam zagrożenia, ale mały drum szkockiej mógł uratować życie.
Więcej o tym narodowym napitku, tradycyjnych sposobach jego wytwarzania, powodach jego tak wielkiej różnorodności oraz przyczynach, dla których nad Szkocją fruwają najweselsze anioły, dowiedzą się Państwo podczas naszej wyprawy.

Skąpy jak Szkot?

Nie! Powinno być: oszczędny ja Szkot! I jest to komplement! Oszczędność, która zakłada, że nie marnuje się niczego, była niezbędna by tu przetrwać, w trudnych, często skrajnych okolicznościach przyrody. Stąd zjadanie absolutnie każdej jadalnej części owcy to nie dziwaczne upodobanie – to godny podziwu szacunek dla darów natury i wielka wola przetrwania w kamiennych, ledwo ogrzewanych torfem chatach.
A stąd już tylko krok do haggisu, słynnej, podobno jednej z najobrzydliwszych potraw świata… Nic bardziej mylnego, jest całkiem smaczny! Haggis to nie lody śmietankowe, nie wszyscy go polubią, ale trzeba go koniecznie spróbować – w końcu odę do niego napisał szkocki „Mickiewicz” Robert Burnes. Okazją do skosztowania tej i innych szkockich delicji będzie nasza wyprawa! A przy okazji posłuchacie Państwo o święcie haggisu i innych szkockich świętach, takich jak np. Beltaine.

Cawdor Castle – zamek Makbeta

A jak przy poetach jesteśmy, to „Makbetha” napisał Anglik, który, jak wiecie, chętnie „podkradał” koncepty z różnych stron Europy. Będziemy w Cawdor Castle, zamku prawdziwego, szkockiego Makbetha, bo ta historia wiedzie nas w mroki i zawiłości szkockiego średniowiecza… a obecnie zamek zachwyca cudnym ogrodem 😊. O Makbecie i innych szkockich władcach przed Stuartami również usłyszą Państwo na wyprawie!

Historia Szkocji jest niezwykle krwawa

A kraj usiany miejscami bitew: Culloden, bitwa pod Bunnockburn, Flodden, bitwa na Stirling Bridge i wiele innych. To często heroiczne i bardzo smutne historie, ale cóż zrobić – historia Szkocji pełna jest konfliktów, wojen i waśni. Jak nie bronili się przed Wikingami, to ścierali z Ault Enemy, Starym Wrogiem – Anglikami. A jak na tym froncie panował chwilowy spokój, to zaciekle walczyli między sobą. Znajome? Trochę chyba tak… o tych i innych podobieństwach naszych historii posłuchają Państwo na wyprawie.

W Glencoe usłyszą Państwo rozdzierającą opowieść o zdradzie, złamaniu świętej zasady gościnności i masakrze jaką jeden klan zgotował drugiemu… Dlaczego do takiej tragedii doszło, co to w ogóle te klany i do czego służyły? Zapewniam, że nie tylko do noszenia spódniczek w różne wzory kratki… ale o tym – podczas naszej wyprawy…😉

Maria, królowa Szkotów

… A wcześniej Francuzów! Nieszczęśliwa dziewczyna, którą mężczyźni zawiedli na wielu polach, a dobiła kobieta, do tego kuzynka – Elżunia. Czy kiedykolwiek spotkały się osobiście? Dlaczego Maria straciła głowę i kto towarzyszył jej aż na szafot? Czy ta historia mogła skończyć się inaczej? O dziejach Białej Królowej – skąd ten przydomek? – opowiem w miejscu jej narodzin, Linlithgow, w królewskich rezydencjach w Stirling i edynburskim Holyrood, ale też nad brzegiem Lochleven, gdzie u schyłku swojego dramatycznego panowania była więziona.

Kamień Scone

Można mieć tron, ba, większość królów ma nawet kilka… Ale w oszczędnej Szkocji wystarczy kamień! „Kamień Scone”, „Kamień Przeznaczenia”, prosty sześcian z piaskowca, to szkocki tron. Tak dla Szkotów ważny, że trzeba go było ukraść (w 1950r. akcja kilkorga szkockich studentów) zdradzieckim Anglikom, którzy bezecnie wywieźli relikwię do Westminsteru! No dobrze, to było dawno. Teraz łaskawie można go wypożyczyć Karolowi III, żeby został prawowitym władcą również Szkocji. Chociaż w przyszłości jeszcze „się zobaczy”.  Odwiedzimy Scone, miejsce koronacji królów Szkocji i nowo otwarte, specjalnie dla Kamienia Koronacyjnego, muzeum w Perth. Porozmawiamy o tym, od kiedy to król Szkocji stał się też królem Anglii i co z tego wynikło…. na wyprawie, rzecz jasna.

Highlands i Loch Ness

Zanurzymy się w piękne wyżyny Highlands – proszę wybaczyć to „masło maślane”, ale tak ładnie brzmi… Mam nadzieję, że będą kwitły wrzosy na torfowiskach. Torf! to osobne, fundamentalne zagadnienie!. Żeby, choć trochę, zrozumieć szkockich górali, trzeba zobaczyć ich środowisko naturalne. Krajobrazy zapierają dech w piersi. Widok głębokich loch, wysokich ben, rozległych glen pomaga zrozumieć upartą miłość i ogrom, czasem wręcz obsesyjnego, przywiązania do tej niełatwej ziemi. To budzi szacunek!

A… także rozbawienie: gdy w jakiejś Loch zalęgnie się potwór – to Szkoci wiedzą jak na nim zarobić! Może podbiją Państwo marketing potwornej szkockiej turystyki i sfotografują, nagrają, albo chociaż zbiorowo zobaczą w wodach Loch Ness, słynną Nessi! Wreszcie mielibyśmy pewność! Tylko czy jest ona potrzebna? Może lepiej posłuchać szkockich legend, bajek i ballad?

Szkockie zamki, katedry i ruiny

W całej Szkocji rozsiane są liczne zamki. Każdy klanowy laird chciał mieć swój! Obecnie to często (tylko) ruiny, ale za to jak pięknie położone! Zajrzymy do Urquart Castle, a przede wszystkim pocztówkowego Eilean Donan Castle, który „zagrał” w „Nieśmiertelnym” z Christopherem Lambertem i Seanem Connery (Szkotem naturalnie!). Porozmawiamy o tzw. „życiu codziennym” 😊 w szkockich zamkach klanowych.

A jak już o filmach i życiu codziennym mowa, to absolutnym szlagierem ostatnich lat na platformach streamingowych jest serial Outlander. Chyba nawet na wyprawie nie dam rady wszystkiego opowiedzieć, ale kilka wątków rozsnujemy. Na przykład o powstaniu jakobitów, Bonnie Prince Charlie’m i jego związkach z polskim królem Janem III Sobieskim, Florze McDonald i tartanie! W Inverness, pod Culloden, we Fraser Castle i Glenfinnan to tematy obowiązkowe!

Polska ma dwie stolice, Szkocja historyczna też: Edinburgh i Stirling. Obie mają piękne zamki, które odwiedzimy, a przy okazji porozmawiamy o ich splendorze, zmiennych losach i nie tylko królewskich mieszkańcach.

Ach, i jeszcze o filmach! Z pewnością oglądali Państwo Bravehearta  z Melem Gibsonem? Film, który długo przed Outlanderem rozpętał gigantyczną „modę na Szkocję”. I co z tego, że twórcy namącili na potęgę – jeśli dzięki filmowi ktoś sięgnie głębiej i poczyta, dowie się „jak było naprawdę”, to ja jestem cała na TAK! My też odwiedzimy Wallace Monument, poświęcony bohaterowi filmu, a ja postaram się odsiać fakty od narracyjnej fantazji i powiedzieć Państwu kogo faktycznie nazywają Szkoci Walecznym Sercemi czy aby o nim też nie ma filmu?

Zobaczą Państwo na wyprawie ruiny przepięknych katedr – dlaczego tylko ruiny? To naturalnie efekt licznych wojen, ale przede wszystkim efekt reformacji, która w Szkocji potoczyła się innym torem niż w Anglii, można powiedzieć nie odgórnie a oddolnie. Dlatego w Szkocji więcej kalwinizmu niż anglikanizmu, a na wyżynach długo utrzymał się katolicyzm.
Można o tym opowiadać pośród gotyckich ruin, albo w Domu Johna Knoxa, szkockiego prezbiteriańskiego teologa i przywódcy reformacji.

Granitowe miasto i Forth Bridge

Jestem Państwu winna akapit o drugim, obok whisky, płynnym szkockim złocie, jest nim… ropa naftowa. Zawitamy do Aberdeen, granitowego miasta, stolicy przemysłu naftowego. Odkrycie złóż ropy w wodach wokół Szkocji dało temu krajowi potężny zastrzyk kapitału i mocny argument w staraniach o odzyskanie niepodległości, a przynajmniej znaczną autonomię wewnątrz Wspólnoty Brytyjskiej. O historii nieco nam bliższej, w tym o odrodzeniu narodowym Szkotów też chyba warto posłuchać?

A skoro przy przemyśle jesteśmy – czy wiedzą Państwo jak wiele wynalazków świat zawdzięcza szkockiej pomysłowości i wiedzy? Od roweru przez, maszynę parową, telefon, telewizor, gumowe opony, lodówkę, telewizor czy penicylinę! Nie mówiąc o klasycznej myśli ekonomicznej Adama Smitha! Oglądając cud inżynierii: most kolejowy Forth Bridge, zastanowimy się co wyzwala niezwykłą szkocką innowacyjność i jak do tych odkryć dochodziło.

Ciąg dalszy nastąpi

Długo można jeszcze opowiadać: zostali mi pisarze, poeci, kilku malarzy i James Bond w Skyfall oraz „najcudowniejsza” rasa psów na świecie: Cavalier King Charles Spaniel 😉

Ale nie, nie opiszę Państwu wszystkiego co zobaczycie i usłyszycie. Nie obiecam też, że w Szkocji zawsze świeci słońce. Ale obiecuję, że jeśli pojadą Państwo na wyprawę, to postaram się podzielić z Państwem moją wielką fascynacją tym niezwykłym krajem, jego historią i mieszkańcami…. a nawet zachwycającą deszczową pogodą !

Zaprasza Anna Czekaj, historyczka Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej o Wyprawie

Program dzień po dniu

 • Około godz. 17.00 spotkanie w okolicy Pałacu Kultury w Warszawie. Transfer grupy na lotnisko w Modlinie i wylot grupy do Edynburga. Możliwe przystanki do ustalenia po drodze na lotnisko
 • Transfer grupy z lotniska do hotelu w Edynburgu
 • Wieczorem zakwaterowanie w hotelu na 2 kolejne noce

Naszą przygodę ze Szkocją zaczniemy od:

 • Pałac Linlithgow – byłej rezydencji królów Szkocji
 • Blackness Castle – warowni obronnej chroniącej dostępu do Edynburga od strony morza
 • Stirling Castle – jednej z najważniejszych i najbardziej imponujących warowni w Szkocji
 • Przejeżdżając przez Kelpies i Falkirk dowiemy się, dlaczego Szkoci tak kochają konie
 • Zobaczymy także Wallace Monument – imponującą wieżę w pobliżu miasta Stirling
 • Dzień zaczniemy od spojrzenia na Lochleven Castle
 • Następnie dojedziemy do położonego w środkowej Szkocji Perth
 • Głównym celem naszych odwiedzin będzie Perth Muzeum, w którym przechowywany jest Kamień ze Scone
 • Dotrzemy także do samego Scone, by zwiedzić zamek
 • Następnie zobaczymy katedrę w Dunkeld i Glamis Castle
 • Wieczorem rozgościmy się w hotelu w Aberdeen

Nocleg w Aberdeen 

Tego dnia czekają na nas 2 zamki.

 • Zaczniemy dzień od spaceru po Fraser Castle
 • Po dłuższym przejeździe po południu dotrzemy do Cawdor Castle

Zanim dotrzemy do hotelu w Inverness zatrzymamy się na Culloden Battlefield

Nocleg w Inverness

 • W drodze do Urquhart Castle poznamy historię Caledonian Canal i potwora z Loch Ness
 • Eilean Donan Castle, ikoniczna warownia znajdująca się na wyspie
 • Postój przy Commando Memorial
 • Zakwaterowanie na nocleg w okolicy Fort William

Ostatni dzień autokarowej podróży będzie pełen zapierających dech w piersiach widoków.

 • Zaczniemy od podziwiania Glen Finan 
 • Następnie dotrzemy do Glen Coe i Loch Lomond
 • Wieczorem uśniemy w hotelu w Edynburgu

Nocleg w Edynburgu na kolejne 2 noce

W Edynburgu zobaczymy: 

 • Holyrood 
 • Zamek Edynburski 
 • Muzeum Narodowe 
 • Narodowa Galeria Portretów 
 • Nowe Miasto i dom gregoriański 
 • Dom Johna Knoxa 
 • Whisky Experience przy zamku w Edynburgu – opcja dla chętnych 😊  
 • Po śniadaniu wykwaterowanie i dalsze zwiedzanie Edynburga
 • Royal Mile
 • Katedra św. Idziego
 • Greyfriars Kirkyard
 • Czas wolny do godziny 13.30  
 • Transfer na lotnisko w Edynburgu
 • Przelot do Warszawy Modlin
 • Transfer autokarem do Warszawy
 • Przyjazd około 21.00 do centrum Warszawy

Historię nie tylko Szkocji opowiadać będzie Anna Czekaj. Ekspertka Wypraw ze Sztuką prowadzi wykłady w autokarze i oprowadza w obiektach, które wyrażą na to zgodę.  

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE

Program jest szkicowy i będzie modyfikowany w zależności wystaw i poczynionych rezerwacji. Każda wyprawa jest jest unikatowym i wyjątkowym przeżyciem.  

Zapraszamy!

Koszty

CENA ZAWIERA

 1. opieka merytoryczna ekspertki – historyczki i muzealniczki Anny Czekaj
 2. wykłady ekspertki w trakcie zwiedzania
 3. opieka pilotki wycieczek Moniki Wałkowskiej
 4. wspólny prywatny transfer tylko dla naszej grupy z centrum Warszawy na lotnisko Warszawa Modlin i z powrotem. Możliwe 2-3 przystanki po drodze, szczegóły do ustalenia
 5. przelot samolotem na trasie Warszawa  Modlin – Edynburg – Warszawa Modlin
 6. bagaż:
  • 1 × bagaż rejestrowany 20 kg ‎
  • 1 × mały bagaż podręczny (maks. wymiary 40 x 20 x 25 cm)
 7. transfery lotnisko – hotel – lotnisko
 8. w Szkocji, do dyspozycji grupy autokar na 5 dni
 9. 4-noclegi w 3- lub 4-gwiazdkowym hotelu w Edynburgu w pokoju 2-osobowym
 10. 1-nocleg w 3- lub 4-gwiazdkowym hotelu w Aberdeen w pokoju 2-osobowym
 11. 1-nocleg w 3- lub 4-gwiazdkowym hotelu w Inverness w pokoju 2-osobowym
 12. 1-nocleg w 3- lub 4-gwiadkowym hotelu w Fort William
 13. 7 śniadań w hotelach
 14. opłaty drogowe oraz parkingowe
 15. podstawowe ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż). Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID.
 16. opłata obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
 17. indywidualny system audioguide dla każdego uczestnika

WSTĘPNE KOSZTY

 • Cena dla grupy 35 os. – 9990 PLN
 • Cena dla grupy 30 os. – 10190 PLN
 • Cena dla grupy 25 os. – 10390 PLN

Dopłata do pokoju 1-osobowego – 2970 PLN

Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 25 osób

Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Z pewnością większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika. Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!

KOSZTY DODATKOWE

 • Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 260 GBP + 20 GBP opłat rezerwacyjnych
 • Wstępy do muzeów lub na wystawy wymagające zakupu biletów przed rozpoczęciem wyprawy, są obowiązkowe do opłacenia w GBP trakcie wyprawy. Także pozostałe opłaty za wstępy zostaną zebrane w GBP w zależności od indywidualnych wyborów
 • Posiłki poza śniadaniami. Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona z osobami zainteresowanymi przed wyjazdem. To są bardzo miłe posiłki 🙂
 • Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce

Terminy i Płatności

 1. Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 1600 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 2970 PLN
 2. 2. rata – 3500 PLN. Płatna do 7. dni po potwierdzeniu wyprawy lub otrzymaniu Umowy
 3. 3. rata płatna do 26.07.2024 zależna jest od wielkości grupy. Dopłata do całości
 4. Potwierdzenie wyprawy prześlemy mailowo najpóźniej do 30.06. 2024
 5. Zwrot zaliczki otrzymasz natychmiast, jeśli wyprawa nie będzie realizowana
 • Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
 • Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.

Rezygnacja

Wysłanie zgłoszenia (rezerwacji) i wpłata zaliczki pozostawiają możliwość bez kosztowej rezygnacji do momentu wysłania przez touroperatora Umowy.

Po potwierdzeniu wyjazdu i otrzymaniu Umowy, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji jest zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.

Ubezpieczenie

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od  dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.

Dodatkowych informacji o ubezpieczeniu udziela p. Marcin Wódka z biura turystycznego Traveliko marcin@wyprawyzesztuka.pl

Rezerwacja

Jeśli udział biorą 2 osoby razem (lub więcej), prosimy wypełnić rezerwację dla każdego z osobna.

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO NIP: 1231056797, wpis do rejestru organizatorów turystyki nr 2433, od którego – po potwierdzeniu wyprawy – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. 

Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o kontakt na adres marcin@wyprawyzesztuka.pl

Wypełnij zgłoszenie na listę rezerwową

Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

Jestem muzealnikiem po historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam również studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat (od zawsze 🙂 ) pracuję w Zamku Królewskim w Warszawie, najpierw w Dziale Edukacji, obecnie w Dziale Projektów Naukowych i Muzealnych. Prowadziłam warsztaty muzealne dla młodzieży i, co szczególnie cenię, dla dorosłych, zachęcając ich do aktywnego doświadczania historii i sztuki, a nie tylko intelektualnego ich poznawania. Przez ponad 20 lat współorganizowałam warsztaty szkoleniowe dla muzealników i edukatorów muzealnych, przy współpracy z wieloma muzeami z całej Polski.

Obecnie organizuję konferencje naukowe, tworzę wystawy, jestem redaktorem publikacji naukowych, prowadzę wykłady dla Uniwersytetów II Wieku (co zresztą uwielbiam!).  Staram się opowiadać historię w taki sposób, żeby stawała się bliska, zrozumiała oraz inspirowała do dalszych, własnych poszukiwań i odkryć historycznych….

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights