Co mówią, a co wolałyby przemilczeć wielkie arcydzieła?

Home » Co mówią, a co wolałyby przemilczeć wielkie arcydzieła?
Wykład online
Data: 16 listopada 2023 | czwartek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatne spotkanie online, 

Co mówią, a co wolałyby przemilczeć wielkie arcydzieła?

Czwartek – 16 listopada 2023 – godzina 19.00

Prowadzenie Paweł Bień

Wykład jest wprowadzeniem do Wyprawy ze Sztuką
Jak Patrzeć na obrazy? Londyn dla początkujących

Zaproszenie od eksperta

Gdzie lepiej doskonalić się w czytaniu języka obrazów dawnych mistrzów niż w przebogatych galeriach Londynu? Podczas grudniowej wyprawy nad Tamizę zobaczymy najwspanialsze brytyjskie kolekcje, obfitujące w obrazy doskonale znane, a mimo to pozostawiające nas wobec interpretatorskich zagadek.

Podczas listopadowego wykładu wstępnego zastanowimy się, jak odczytać sekretne treści zawarte przez van Eycka w wizerunku Arnolfinich, na przykładzie jednego z najpiękniejszych portretów pędzla Botticellego prześledzimy, jak zmieniają się w czasie obrazy, i jak na przestrzeni lat ewoluuje ich postrzeganie. Alegorię Bronzina natomiast weźmiemy za punkt wyjścia do rozważań nad nowożytnymi metaforami w sztuce.

Czasem obrazy mówią do nas wprost, a czasem zapraszają do gry wymagającej uważności, wrażliwości i odwagi snucia własnych interpretacyjnych teorii. „Londyn dla początkujących” to doskonała okazja, żeby otworzyć się na świat sztuki i poczuć się śmielej w kontakcie z dziełami najwyższej klasy.

Zarejestruj się na wykład online

  • Wykład jest bezpłatny. Prosimy o rejestrację.
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom*.
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Zdjęcia na licencji Creative Commons

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights