Malarze ciszy, malarze dźwięku. Vilhelm Hammershøi i inni mistrzowie ze zbiorów kopenhaskich

Home » Malarze ciszy, malarze dźwięku. Vilhelm Hammershøi i inni mistrzowie ze zbiorów kopenhaskich
Wykład online
Data: 4 lipca 2024 | czwartek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Prowadzenie Paweł Bień

Zarejestruj się na bezpłatny wykład online

Vilhelm Hammershøi i inni mistrzowie
 ze zbiorów kopenhaskich

Jak to możliwe, że w niektórych obrazach panuje absolutna cisza, podczas gdy inne pełne są zgiełku?

O dźwięczności obrazów stanowi nie tylko ich temat czy malarska akcja, ale również kompozycja, choć – jak się przekonamy – nie bez znaczenia pozostaje także kolorystyka, a nawet – zmyślne operowanie światłem. Zabawa w słuchanie obrazów może dać nam zupełnie nową perspektywę ich odbioru.

Co słychać u wielkich mistrzów?

Przyglądając się arcydziełom europejskiego malarstwa ze zbiorów kopenhaskiego Statens Museum for Kunst zastanowimy się nad fenomenem budzenia przez „martwe” malarstwo wrażenia „żywego” dźwięku. 

Dlaczego w dziełach najsłynniejszego duńskiego malarza Vilhelma Hammershøi’a możemy delektować się błogą ciszą, a sielski pejzaż Henri’ego Matisse’a wydaje się paradoksalnie tak dźwięczny, skąd taki rejwach w ukrzyżowaniu malowanym przez Lucasa Cranacha Starszego, co śpiewają anioły Andrei Mantegny, jakie odgłosy towarzyszą upadkowi tytanów u Cornelisa van Haarlema oraz o czym mówią bohaterowie obrazu Petera Brueghela Młodszego – z przyjemnością poszukam odpowiedzi na te pytania podczas darmowego wykładu on-line już 4 lipca o godzinie 19.00, na który serdecznie Państwa zapraszam!

Paweł Bień i Wyprawy ze Sztuką

Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights