Miśnia. Porcelana cenniejsza niż złoto

Home » Miśnia. Porcelana cenniejsza niż złoto
Wykład online
Data: 5 lipca 2023 | środa godz. 19:30
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatne spotkanie online, 

Miśnia. Porcelana cenniejsza niż złoto

Środa – 5 lipca 2023 – godzina 19.30

Prowadzenie Paweł Bień

Wykład jest wprowadzeniem do Wyprawy ze Sztuką
Cranach, Bach i saska porcelana

Zaproszenie od eksperta

Trudno wyobrazić sobie trasę wrześniowej wyprawy po Saksonii i Turyngii bez Miśni – uroczego miasteczka założonego w X wieku, i od trzech stuleci słynącego z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany. O jej niezwykłości świadczy jednak bynajmniej nie tylko sędziwa metryka wytwórni, ale także niezrównany kunszt formierzy oraz malarzy, a także –  historie precjozów z „białego złota” niejednokrotnie nadające się na scenariusz filmu akcji.

Saską porcelanę kolekcjonowali królowie, jej urok opiewali pisarze i poeci, za zdradzenie sekretu wykonywania „białego złota” można było zapłacić własną głową, a rywalizacja na serwisy obiadowe pozbawiła urzędu ministra na dworze zazdrosnego Wettyna. Dlaczego XVIII-wieczna Europa oszalała na punkcie wyrobów z Miśni?

Podczas lipcowego wykładu Paweł Bień opowie o wynalezieniu europejskiej porcelany, spektakularnych realizacjach miśnieńskich mistrzów i swojej miłości do saskich wyrobów.

August II Sas powiedział kiedyś, że nie ma rzeczy bardziej zajmujących niż hodowla drzewek pomarańczowych i kolekcjonowanie porcelany, czy miał rację? – przekonamy się już 5 lipca na zoomie Wypraw ze Sztuką.

Zarejestruj się na wykład online

  • Wykład jest bezpłatny. Prosimy o rejestrację.
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom*.
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Zdjęcia na licencji Creative Commons

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights