Nie tylko Mona Lisa. Dwanaście malarskich powodów, by pokochać Luwr

Home » Nie tylko Mona Lisa. Dwanaście malarskich powodów, by pokochać Luwr
Wykład online
Data: 1 lutego 2024 | czwartek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatny wykład online – wprowadzenie do Wyprawy ze Sztuką
Luwr dla początkujących

Prowadzenie Paweł Bień

Zarejestruj się na wykład online

Zaproszenie od eksperta

Wśród trzystu pięćdziesięciu tysięcy dzieł zgromadzonych w kolekcji paryskiego Luwru szczególne miejsce zajmuje „Mona Lisa”, choć trudno mi przyklasnąć stwierdzeniu, że jest ona najwspanialszym dziełem francuskiej kolekcji.

Na ponad sześćdziesięciu tysiącach metrów kwadratowych eksponowane są liczne obrazy, moim zdaniem o niebo ciekawsze niż ten portret kobiety wykonany przez Leonarda da Vinci, choć niekoniecznie owiane równie legendarną sławą. To właśnie one staną się bohaterami lutowego wykładu na zoomie Wypraw ze sztuką.

Przy okazji wyliczania tuzina malarskich powodów, by pokochać Luwr, będę miał także przyjemność naszkicować Państwu historię tej niezwykłej kolekcji, w momencie publicznego udostępnienia liczącej raptem nieco ponad 500 obrazów.

Wspomnę o ewolucji pomysłów na muzeum jako „znak społecznej suwerenności”, o zakupach, rabunkach i Polaku, który w 1871 roku uratował Luwr.

Zapraszamy serdecznie,
Paweł Bień i Wyprawy ze Sztuką

Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Wideo z kanału YT Musée du Louvre

Zdjęcia na licencji Creative Commons, By Sandro Botticelli – The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=148132

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights