Nie tylko Vermeer

Home » Nie tylko Vermeer

ZAPISY NA LISTĘ REZERWOWĄ

GWARANTUJEMY WEJŚCIE DO RIJKSMUSEUM – MAMY WYKUPIONE BILETY NA WYSTAWĘ „VERMEER

Wyprawa lotnicza: wylot i powrót na lotnisko Chopina. Lejda – Amsterdam – Delft – Haga
Data: 28.03 – 01.04. 2023 | Wtorek – Sobota
Długość: 5 dni, 4 noclegi
Cena
Grupa minimalna: 20 osób

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy program Wyprawy ze Sztuką przygotowany przez Aleksandrę Janiszewską-Cardone – historyczkę sztuki i kustoszkę malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego oraz flamandzkiego w Muzeum Narodowym Warszawie, autorkę bloga i podcastów o sztuce Otulina.

Zaproszenie ekspertki

Olbrzymia wystawa twórczości Johannesa Vermeera organizowana przez Rijksmuseum w Amsterdamie jest wydarzeniem wystawienniczym tego roku. Koniecznie trzeba ją zobaczyć, bo okazja do obejrzenia większości dzieł mistrza z Delft w jednym miejscu na pewno długo się nie powtórzy.

W tym samym czasie pozostałe muzea holenderskie przybliżają twórczość innych mistrzów tworzących w XVII wieku. W Hadze zobaczymy prace Jacobusa Vrela, tajemniczego malarza, którego obrazy kameralnych domowych wnętrz przywodzą skojarzenia z późniejszymi od nich dziełami Vermeera. W Lejdzie spróbujemy odszyfrować symbolikę martwych natur malowanych przez Davida Bailly.

Odwiedzimy miasta najważniejsze dla rozwoju sztuki w Holandii: Haarlem, w którym działała pierwsza nieformalna akademia artystyczna, Amsterdam – najbogatsze miasto przyciągające artystów jak magnes, Lejdę – rodzinne miasto Rembrandta oraz Hagę – siedzibę władz państwowych w XVII wieku, ważnego mecenasa sztuki.

Zaprasza autorka programu, Aleksandra Janiszewska-Cardone

Przydatne linki

Więcej o Wyprawie

Program dzień po dniu

Dzień 1 – wtorek – 28 marca

  • Wylot z Warszawy w godzinach porannych – zbiórka na lotnisku Chopina koło godziny 10.30
  • Transfer autokarem z Lotniska w Eindhoven do Lejdy – zakwaterowanie.
  • Wspólny popołudniowy spacer po Lejdzie i kolacja
  • Nocleg w Lejdzie

Dzień 2 – środa –29 marca

Amsterdam

Przejazd pociągiem do Amsterdamu

  • Zwiedzanie Pałacu Królewskiego czyli dawnego ratusza i Nieuwe Kerk
  • Van Loon – rezydencja miejska z ogrodem przy jednym z kanałów, wybudowana w 1672 roku, a jej pierwszym mieszkańcem był Ferdinand Bol, malarz i uczeń Rembrandta. https://www.museumvanloon.nl/

Do wyboru :

  • Rijksmuseum – wystawa “Vermeer” i kolekcje stałe. Wystawa “Vermeer” to największy dotąd pokaz dzieł mistrza z Delft. Będzie można zobaczyć 28 dzieł z ok. 37 przypisywanych temu artyście, sprowadzonych z kolekcji całego świata. Rijksmuseum w Amsterdamie to największe muzeum narodowe w kraju, z kolekcją stałą przekrojowo prezentującą rozwój sztuki w Holandii, zwłaszcza w XVII wieku.
  • Tropenmuseum – muzeum kultur świata, prezentujące także historię różnorodności kulturowej Holandii oraz jej początki w czasach kolonizacji  https://www.tropenmuseum.nl/en
  • Hermitage – wystawa z Leiden Collection – prywatnej kolekcji Thomasa Kaplana z Nowego Jorku, w której znajduje się najwięcej dzieł Rembrandta w prywatnym posiadaniu https://hermitage.nl/nl/tentoonstellingen/rembrandt-tijdgenoten/
  • Dom Rembrandta – pokaz obrazu “Portret Tytusa”, syna Rembrandta i wystawa rysunków mistrza  oraz jego uczniów. Po raz pierwszy w Europie jest prezentowany zespół rysunków z amerykańskiej kolekcji w Ackland Art Museum. Twórcy wystawy szukają odpowiedzi na pytanie – czemu artyści tworzyli rysunki. https://www.codart.nl/guide/agenda/titus-returns-home/

Powrót pociągiem do Lejdy na nocleg

Dzień 3 – czwartek –30 marca

Spacer po muzeach Lejdy

  • Lakenhal  – wystawa https://www.lakenhal.nl/en/story/exhibition-david-bailly-vanitas i kolekcja stała: wystawa “DAVID BAILLY – TIME, DEATH AND VANITY” (czas, śmierć i marność) prezentuje twórczość siedemnastowiecznego artysty pochodzącego z Lejdy – Davida Bailly. Jest on znany m.in. dzięki przedstawieniom martwych natur o wymowie wanitatywnej, podkreślającej ulotność życia. Muzeum Lakenhal prezentuje w kolekcji stałej dzieła artystów związanych z Lejdą, w tym Lucasa van Leyden i młodego Rembrandta, jak również historię miasta.
  • Boerhaave – teatr anatomiczny https://rijksmuseumboerhaave.nl/english/whats-on/Anatomical-Theatre/. Muzeum nauki prezentujące narzędzia i przyrządy z różnych dziedzin naukowych, ze szczególnie interesującym zespołem przedmiotów medycznych. Niewątpliwą atrakcją jest zrekonstruowany teatr anatomiczny z 1597 roku, w którym profesorowie anatomii z uniwersytetu w Lejdzie dokonywali publicznych sekcji zwłok.

Haga

Przejazd pociągiem do Hagi. Kolejność zwiedzania zależna od wielkości zainteresowanej grupy i godzin rezerwacji pociągów. Orientacyjna kwota dopłaty około 50 EUR.

  • Mauritshuis – wystawa „Jacobus Vrel. Poprzednik Vermeera” prezentuje twórczość malarza, który do niedawna pozostawał całkowitą zagadką. Jego sceny rodzajowe umieszczane w kameralnych pomieszczeniach przypominają atmosferą dzieła Vermeera. Warto się przekonać co łączy, a co dzieli prace obu twórców. Kolekcja stała Mauritshuis, choć nie jest obszerna, to składa się z prawdziwych arcydzieł sztuki holenderskiej.
  • Spacer po starym mieście w Hadze
  • Wspólna Kolacja lub czas wolny
  • Powrót do hotelu w Lejdzie

Dzień 4 – piątek – 31 marca

Poranny przejazd pociągiem do Haarlemu

Haarlem

  • Frans Hals Museum – muzeum swoją kolekcję częściowo zawdzięcza wprowadzeniu reformacji w XVI wieku. Sztuka z zsekularyzowanych klasztorów w Niderlandach trafiła właśnie do Haarlemu. W zbiorach znajduje się także znaczna liczba dzieł Fransa Halsa, malarza działającego w Haarlemie w XVII wieku.
  • Teylers Museum – najstarsze muzeum w Holandii, otwarte w 1784 roku i prezentujące obiekty związane z historią nauki oraz dzieła sztuki. Jedna z sal została zachowana w nieomal pierwotnym stanie.
  • Spacer po mieście: rynek z ratuszem i kościół św. Bawona
  • oraz wizyta w Hofjes w Haarlemie https://hofjesinhaarlem.nl/hofjes-in-haarlem/:  hofje czyli dziedziniec wokół którego rozmieszczone są niewielkie domy, pierwotnie przeznaczone dla ubogich. Są one typowe dla Niderlandów, gdzie funkcjonowały od średniowiecza. Do tej pory są one zamieszkiwane.

Powrót wieczorem pociągiem do Lejdy

Dzień 5 – sobota – 1 kwietnia

  • Śniadanie i wykwaterowanie.
  • Program poranny – niespodzianka .
  • Około południa transfer z hotelu na lotnisko.
  • Przylot do Polski na Lotnisko Chopina około 18.00.

KOLEJNOSC ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE
i zależy od ustaleń zainteresowanej wyjazdem grupy oraz możliwych rezerwacji w muzeach.

Wszystkie Wyprawy ze Sztuką realizujemy z licencjonowanym biurem podróży

Zapraszamy!

Koszty

CENA ZAWIERA

  1. wykład online autorki programu Aleksandry Janiszewskiej – Cardone
  2. opieka merytoryczna historyczki sztuki podczas wyprawy
  3. opiekę pilotki wycieczek z językiem polskim i niderlandzkim
  4. przelot na trasie Warszawa Chopina – Eindhoven – Warszawa Chopina zgodnie z rozkładem linii lotniczych
  5. bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 40x20x25 cm
  6. bagaż rejestrowany do 20 kg/os.
  7. transfer autokarem/busem: lotnisko – hotel – lotnisko
  8. 4-noclegi w 3 lub 4-gwiazdkowym hotelu w Lejdzie
  9. 4 śniadania
  10. podstawowe ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż). Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID.
  11. podatek turystyczny (opłata kulturalna)
  12. opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy.

WSTĘPNE KOSZTY

  • Propozycja dla grupy ok. 20 – 30 osób
  • Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 20 osób
  • Wstępna cena dla grupy 30 os. – 4990 PLN
  • Wstępna cena dla grupy 20 os. – 5450 PLN
  • Dopłata do pokoju jednoosobowego – 1590 PLN
  • Taksa klimatyczna – 16 EUR
  • Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Z pewnością większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika.

Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!

KOSZTY DODATKOWE

  • Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 210 euro. Opłaty za wstępy do rezerwowanych muzeów zostaną zebrane w EUR od chętnych na początku wycieczki.
  • Rezerwacja posiłkówprzez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona przed wyjazdem.
  • Dodatkowe ubezpieczenieod kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce.

Płatności

  1. Zaliczka – do 3. dni od wysłania rezerwacji – 1100 PLN + ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 1590 PLN – SGL  
  2. Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
  3. Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową

Ostateczna rezerwacji miejsca następuje po wpłacie zaliczki.

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO

Rezygnacja

Po mailowym potwierdzeniu wyjazdu, osoby rezygnujące ponoszą koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Prosimy pamiętać o wymogu posiadania ważnego paszportu covidowego jeśli w terminie wyprawy będą obowiązywać obostrzenia w danym kraju.

Ubezpieczenie

Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.

Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od  dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.

Dodatkowych informacji udziela p. Marcin Wódka z biura turystycznego Traveliko marcin@wyprawyz.pl

Rezerwacja

Wyprawa jest potwierdzona.

Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży, od którego – po wpłaceniu zaliczki – otrzymasz Umowę o świadczenie usług turystycznych. 

 Jeśli chcesz mieć wgląd w Umowę już teraz, prosimy o kontakt na adres marcin@wyprawyz.pl

Wypełnij rezerwację

Nie znaleziono żadnych pól.

Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

Na co dzień pracuję jako kustoszka malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego oraz flamandzkiego w Muzeum Narodowym Warszawie. Jestem kuratorką wystawy „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii” (2021: MNW), współkuratorką: „W warsztacie niderlandzkiego mistrza…” (2017: MNW); „With a Curious Eye. Mannerist Painting from the National Museum in Warsaw” (2017: Tallin, Estonia); „Cranach. Natura i sacrum” (2021: MNW). Należę do międzynarodowego stowarzyszenia kuratorów sztuki niderlandzkiej CODART, gdzie zasiadam w panelu doradczym ds. wykluczeń. Jestem autorką katalogów wystaw oraz artykułów naukowych. Przygotowuję rozprawę doktorską „Modyfikacje w niderlandzkich portretach donatorskich XV i 1. poł. XVI wieku. Antropologia sprawczości i obecności” pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby.

Zajmuję się popularyzacją wiedzy o sztuce dawnej. Prowadzę blog „Otulina. Aleksandra Janiszewska o sztuce www.otulinaosztuce.pl oraz podcast „Otulina o sztuce”  https://spoti.fi/3qy5Fki. Współpracuję z Instytutem Historii Sztuki UW, Uniwersytetem Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego oraz portalem Notes from Poland https://notesfrompoland.com.

Zapraszam na Wyprawy ze Sztuką.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights