Secesyjne skarby Leopold Museum w Wiedniu 

Home » Secesyjne skarby Leopold Museum w Wiedniu 
Wykład online
Data: 24 kwietnia 2025 | czwartek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Prowadzenie Paweł Bień

Zarejestruj się na bezpłatny wykład online

Leopold Museum w Wiedniu: Serce Wiedeńskiej Secesji

Leopold Museum to mekka miłośniczek oraz miłośników wiedeńskiej secesji, i trudno się temu dziwić! Imponująca kolekcja udostępniona publiczności w 2001 roku przez Elisabeth i Rudolfa Leopoldów to nie tylko największy na świecie zbiór prac Egona Schiele, ale także pokaźny zespół obrazów i rysunków Gustava Klimta oraz innych kluczowych dla fenomenu Wiednia przełomu XIX i XX stulecia postaci.

Zbiory Mistrzów Wiedeńskiej Secesji: Schiele, Klimt i Inni

Wśród nich – wielu szczerzej nieznanych, a naprawdę fascynujących twórców, których naprawdę warto odkryć.

Koloman Moser: Wszechstronność Artysty Wiednia

Dlatego podczas wykładu skupimy się na twórczej działalności nie tylko Klimta i Schielego, ale bohaterem spotkania będzie imponująco wszechstronny projektant i malarz – Koloman Moser (będący notabene, moim zdaniem, autorem najpiękniejszego fotela świata).

Bronisława Koller-Pinell: Polka w Kręgu Wiedeńskiej Secesji

A także… urodzona w Sanoku malarka, Bronisława Koller-Pinell znana w secesyjnym Wiedniu jako Broncia, a dziś ceniona jako jedna z czołowych malarek austriackich początku XX stulecia.

Zapraszam już w czwartek 24 kwietnia o godz. 19:00
Paweł Bień i Wyprawy ze Sztuką


Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights