Szukając słońca: Szkocja w rodzimym malarstwie

Home » Szukając słońca: Szkocja w rodzimym malarstwie
Wykład online
Data: 28 marca 2024 | czwartek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatny wykład online – wprowadzenie do Wyprawy
Skarby malarstwa Szkocji

Prowadzenie dr Aleksandra Janiszewska-Cardone

Zarejestruj się na wykład online

Zaproszenie od ekspertki

W wykładzie „Szukając słońca: Szkocja w rodzimym malarstwie” przeniesiemy się w malarskie światy artystów, którzy w nieomal mistyczny sposób uchwycili urok i dramatyzm szkockiej natury. Doświadczymy tajemnicy światła i cienia, która od wieków inspirowała miejscowych twórców, szukających najlepszego sposobu, by ją ukazać.

Przez pryzmat sztuki przybliżymy nieco historię Szkocji a także zaprosimy do refleksji nad niezwykłą harmonią między człowiekiem a przyrodą, która wyłania się z pejzaży szkockich mistrzów.

Zajrzymy przy okazji do muzealnych kolekcji Edynburga i Glasgow, których bogactwo będziemy zgłębiać na czerwcowej wyprawie.

Zapraszamy na niezwykłą podróż przez szkockie pejzaże, dzięki której odkryjemy ich piękno i znaczenie dla tamtejszego malarstwa.

Zapraszamy serdecznie,
dr Aleksandra Janiszewska-Cardone OTULINA i Wyprawy ze Sztuką

Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Na co dzień pracuję jako kustoszka malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego oraz flamandzkiego w Muzeum Narodowym Warszawie. Jestem kuratorką wystawy „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii” (2021: MNW), współkuratorką: „W warsztacie niderlandzkiego mistrza…” (2017: MNW); „With a Curious Eye. Mannerist Painting from the National Museum in Warsaw” (2017: Tallin, Estonia); „Cranach. Natura i sacrum” (2021: MNW). Należę do międzynarodowego stowarzyszenia kuratorów sztuki niderlandzkiej CODART, gdzie zasiadam w panelu doradczym ds. wykluczeń. Jestem autorką katalogów wystaw oraz artykułów naukowych. Przygotowuję rozprawę doktorską „Modyfikacje w niderlandzkich portretach donatorskich XV i 1. poł. XVI wieku. Antropologia sprawczości i obecności” pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby.

Zajmuję się popularyzacją wiedzy o sztuce dawnej. Prowadzę blog „Otulina. Aleksandra Janiszewska o sztuce www.otulinaosztuce.pl oraz podcast „Otulina o sztuce”  https://spoti.fi/3qy5Fki. Współpracuję z Instytutem Historii Sztuki UW, Uniwersytetem Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego oraz portalem Notes from Poland https://notesfrompoland.com.

Zapraszam na Wyprawy ze Sztuką.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights