Gwarantujemy bilety na wystawę Vermeer w Rijksmuseum
OSTATNIE 3 WOLNE MIEJSCA
Zaproszenie od ekspertki
Główny wątek majowego wyjazdu „Vermeer i Keukenhof” opiera się o koncepcję pejzażu, tego parkowo-ogrodowego, miejskiego i wewnętrznego, zaglądającego do wnętrz mieszkalnych, a może, a jest to niewątpliwie zasługa obrazów Johannesa Vermeera i Jacobusa Vrela, znacznie głębiej, bo aż do pokładów naszych krajobrazów wewnętrznych.
Niewątpliwie największą atrakcją dla miłośników sztuki będzie wizyta w amsterdamskim Rijksmuseum i obejrzenie najsłynniejszej tegorocznej europejskiej wystawy Johannesa Vermeera z 28 pracami mistrza, której dopełnienie i kontekst kulturowy stanowi wystawa “ Delft Vermeera”.
Na obrazach Vermeera pojawiają się wielokrotnie charakterystyczne delfckie biało -niebieskie naczynia, o których więcej dowiemy się podczas zwiedzania Królewskiej Fabryki Porcelany. Amsterdam zaprasza także do świeżo wyremontowanego Domu Rembrandta, gdzie oprócz pieczołowicie odtworzonych wnętrz mieszkalnych i pracowni mistrza będziemy mogli obejrzeć dwie wystawy czasowe: „The Art of Drawing: 74 drawings by Rembrandt, Bol, Maes and others” i „Titus Returns Home: A Son, a Father, a Masterpiece”.
Kim jest Jacobus Vrel
Nie mniej atrakcyjnie zapowiada się wizyta w haskim Mauritshuis, gdzie oprócz arcyciekawej wystawy stałej zobaczymy wystawę czasową “ Vrel, prekursor Vermeera”. Jak można wyczytać na stronie muzeum: “Prawie wszyscy znają zatopione w ciszy wnętrza stworzone przez Johannesa Vermeera i małą uliczkę w Delft, którą namalował, ale niewiele osób wie, że artysta Jacobus Vrel (czynny ok. 1640-1660) tworzył tego rodzaju sceny, zanim farba wyschła na pierwszym arcydziele Vermeera. Wystawa opowie o ponownym odkryciu Vrela w XIX i na początku XX wieku, zobaczymy też wybór jego najlepszych dzieł. Do Hagi przyjadą dwa niezwykłe obrazy z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Jednym z nich jest Kobieta w oknie (1654), jedyne datowane dzieło Vrela”.
Sztuka nowoczesna i współczesna
Podczas wyprawy znajdą również coś dla siebie wielbiciele sztuki nowoczesnej i współczesnej. Amsterdamskie Stedelijk Museum oferuje kilka wystaw czasowych, w tym kanadyjskiej grupy z lat 70. i 80. Genaral Idea, wystawę “Farbtafeln” Sigmara Polke w połączeniu z rzeźbami z tkaniny autorstwa Cosimy von Bonin, wystawę “ Apokalipsa” Felixa de Rooya oraz ogromną wystawę stałą “Wczorajsze Dzisiaj” poświęconą sztuce i projektowaniu od około 1880 do 1950 roku, która na ponad trzystu pracach pokazuje, że nie ma jednej historii sztuki, ani jednej perspektywy patrzenia. Omówione zostaną na niej znane nurty artystyczne, takie jak szkoła amsterdamska, funkcjonalizm, De Stijl, Bauhaus, CoBrA oraz awangarda skupiona wokół Kazimierza Malewicza i Olgi Rozanowej. Obecne są na niej prace najwybitniejszych artystów współczesnych, między innymi Maxa Beckmana, Alexandra Caldera, Marca Chagalla, Maxa Ernsta, George’a Grosza, Keesa van Dongena, Paula Klee, Pabla Picassa i wielu innych. Zestawienie dobrze znanych dzieł wraz z mniej znanymi pracami wyprowadza na powierzchnię zupełnie nowe historie i emocje.
Drugą znaczącą kolekcją sztuki współczesnej obejrzymy w Museum Voorlinden. Muzeum jest prywatną własnością Joopa van Caldenborgha i zostało uroczyście otwarte siedem lat temu przez króla Holandii Willema-Alexandra. Nie mniej ciekawe od eksponatów wewnątrz są ogrody wokół muzeum zaprojektowane przez światowej sławy projektanta Pieta Oudolfa( 1944) Trawiaste pagórki wokół budynku przeplatają się z kwietnymi układami z różnobarwnych bylin i ozdobnych traw, precyzyjnie dobranych ze względu na kolor kwiatów i liści, strukturę roślin i czas kwitnienia. Ogrody są dobrze widoczne z wnętrza budynku jak i z zewnątrz. Zwiedzając wystawę możemy oddać się subtelnej grze między sztuką, architekturą i naturą. Piet Oudolf jest znany między innymi ze swoich projektów dla High Line w Nowym Jorku i Millennium Park w Chicago. Niedawno ukazała się w polskim tłumaczeniu pierwsza na naszym rynku książka autorstwa Henka Gerritsena i Pieta Outlofa “Tworzę ogród naturalny”.
Perełką wyprawy będzie wizyta na Zamku i w ogrodach Muiden. To jeden z najbardziej znanych średniowiecznych zamków obronnych Holandii. Położony malowniczo u ujścia rzeki Vecht przez wieki kontrolował transport wodny z Utrechtem. Zamek pełni obecnie funkcję muzeum narodowego. Jego wnętrza, komnaty i kuchnie zostały odrestaurowane tak, aby wyglądały jak w XVII wieku, posiada także własną kolekcję broni i zbroi. Ogrody zamkowe zostały zaprojektowane i stworzone w XVII wieku. Pełniły funkcję ozdobną i użytkową, dostarczały na kuchenne stoły warzywa, owoce i zioła. Ogrody zostały pieczołowicie zrekonstruowane i można w nich obejrzeć między innymi gatunki zapomnianych warzyw.
Ogrodowe dobra księżnej Jacobäay von Bayern
Podróż przez pejzaże w sztuce, naturze i naszej wyobraźni, zakończymy w zjawiskowym wiosenną porą Parku Keukenhof, dobrach owianej romantyczną legendą księżnej Jacobäay von Bayern (1401-1436), w parku typu angielskiego pełnym starych drzew, strumieni i wijących się klombów tulipanów, narcyzów, hiacyntów i szafirków. To nie tylko największa atrakcja florystyczna wiosennej Holandii i popis sztuki ogrodniczej ponad stu wystawców tego żywego katalogu roślin, jak opisuje się Keukenhof. To również kawał historii tulipana jako gatunku sprowadzonego do Holandii z Imperium Osmańskiego w XVI wieku i dowodu przyjaźni miedzy dwoma studentami najstarszego niderlandzkiego uniwersytetu w Leuven, Ogiera de Busbecq i Carolusa Clusiusa, którzy obaj byli wielbicielami tych pięknych kwiatów. Carolus Clusius dogłębnie dał się tulipanom zauroczyć. Fascynacja dała początek przemysłowi cebulkowemu w Holandii, a słynny botanik i ogrodnik posiada w Keukenhof swój osobny ogród i kamienne popiersie.
Patrząc na pejzaże Parku Keukenhof zaprojektowane przez mistrzów współczesnej sztuki krajobrazu, postaramy się odnaleźć wśród morza kolorów, te z obrazów Vermeera, Vrela i holenderskich artystów współczesnych, którzy nie boją się najbardziej szokujących zestawień barwnych. Mamy nadzieję, że nasza majowa Wyprawa dostarczy Państwu wielu barwnych wrażeń 🙂
Ciekawe bardzo jesteśmy, co będzie dla Państwa bardziej holenderskie – tajemniczy świat zaklęty w obrazach Vermeera czy kolorowe łany kwiatów w ogrodzie Keukenhof? Zapraszamy gorąco na tę wyjątkową wyprawę. Szczegółowy program poniżej, w zakładce Dzień po dniu.
Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych – zbiórka w okolicy Pałacu Młodzieży – PKiN. Przystanki dla wsiadających Łódź, Poznań.
W trakcie podróży ekspertka będzie wprowadzać w tematykę historii sztuki w kontekście wystaw, architektury i ogrodów.
POCZDAM
W drodze do Niderlandów zatrzymamy się w Poczdamie, gdzie obejrzymy zespół parkowo-pałacowy Sanssouci, wybudowany w XVIII wieku przez Fryderyka II Wielkiego, będący od 1990 na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Nocleg w okolicy Brunszwiku.
Dzień 2 – wtorek – 9 maja
BRUNSZWIK
Wizytę w mieście zaczniemy od Katedry i porannego spaceru po średniowiecznych zbiorach w Zamku Dankwarderode. Dawna siedziba książąt Saksonii jest dzisiaj częścią Herzog Anton Ulrich-Muzeum. Naszym głównym celem tego dnia jest odnalezienie we wspaniałych zbiorach brunszwickiego muzeum obrazu Johanessa Vermeera, który nie został wypożyczony na amsterdamską wystawę Vermeer. Dla uczestników wyprawy to niepowtarzalna szansa, by osobiście zobaczyć 29 z 35 obrazów Johannesa Vermeera van Delft! W Brunszwiku będziemy podziwiać Dziewczynę z kieliszkiem wina.
ENSCHEDE
Zanim dzień się skończy dotrzemy do jeszcze jednego ekscytującego muzeum – Rijksmuseum Twenhte. Zorganizowana w Enschede wystawa ‘Sofonisba Anguissola’ to pierwsza w Holandii indywidualna wystawa poświęcona tej szalenie intersującej i utalentowanej włoskiej portrecistce XVI wieku. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z duńską Nivaagaards Malerisamling. Mimo, tego, że nie jest zbyt duża doskonale działa jak kapsuła czasu, która przenosi w okres renesansu i opowiada o fascynującym życiu artystki i jej modeli.
Nocleg w Amsterdamie.
Dzień 3 – środa – 10 maja
DELFT
Nie możemy ominąć Królewskiej Fabryki Porcelany – obejrzymy proces produkcji i dekoracji unikatowych delfickich fajansów. Zabytkowe Delft jest jak żywcem wyjęte z 17. wiecznych obrazów. Arcyciekawa wystawa „Delft Vermeera” w muzeum Prinsenhof dodatkowo pogłębi kontekst kulturowy i rozszerzy tło dla malarskiej wystawy Vermeera, którą obejrzymy następnego dnia w Amsterdamie.
SZTUKA NOWOCZESNA
Museum Voorlinden to muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej mieszczące się w ultranowoczesnym budynku położonym pośród bujnej zieleni wiejskiej posiadłości Voorlinden. Ponieważ jest otoczone wspaniałymi ogrodami, a jednocześnie znajduje się na obrzeżach Hagi i niedaleko morza, wizyta w tym muzeum jest idealnym połączeniem natury, architektury i sztuki.
HAGA
Czas na wspaniałe – obok Rijksmuseum, najbardziej znane w Holandii – muzeum Mauritshuis z prawdziwymi skarbami sztuki niderlandzkiej: ‘Dziewczyna z perłą’ Vermeera, czy „Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta. Obejrzymy tu także niezwykle interesującą czasową wystawę „Jacobus Vrel” – artysty tworzącego nieco wcześniej niż Vermeer. Czy i w jakim stopniu jego niewielkie płótna, ukazujące kameralne mieszczańskie wnętrza zainspirowały mistrza Vermeera?
Dzień 4 – czwartek – 11 maja
AMSTERDAM
Słynny Plac Dam, ulice Damrak, Rokin – czyli historyczne serce Amsterdamu i tradycyjny targ kwiatowy.
Tropenmuseum to muzeum kultur świata, od Afryki po Azję Zachodnią i Południowo-Wschodnią, od Nowej Gwinei po Amerykę Łacińską założone w XIX wieku i mieszczące się w jednym z najbardziej imponujących budynków muzealnych w Holandii. Każdy z obiektów opowiada historię o uniwersalnych tematach, takich jak świętowanie, zdobienie, żałoba, modlitwa czy walka, tematach, które mimo różnic kulturowych są wspólne dla całego rodzaju ludzkiego.
Ogród botaniczny lub dom Rembrandta
Hortus Botanicus Amsterdam to jeden z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie, założony w 1638 roku. W kolekcji ogrodu znajduje się około 4 tysięcy gatunków roślin, z których wiele przywiezionych zostało na okrętach Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Pojedyncza roślina kawy z kolekcji Ogrodu stała się rodzicem całej kultury upraw kawy w Ameryce Środkowej i Południowej.
Rembrandthuis, w którym mieszkał i pracował wielki malarz. Zobaczymy w nim obrazy i znaczną kolekcję rysunków i miedziorytów Rembrandta. Wnętrza, w których Rembrandt mieszkał i pracował, zostały odtworzone między innymi na podstawie niektórych obrazów malarza lub jego uczniów.
Stedelijkmuseum ma jedną z najważniejszych europejskich kolekcji sztuki nowoczesnej. Zbiory muzealne to głównie dzieła artystów działających w XIX i XX w. we Francji i w Holandii, m.in.: Claude’a Moneta, Paula Cézanne’a, Pabla Picassa i Pieta Mondriana.
Rijksmuseum – kolekcja stała oraz wystawa Johannesa Vermeera.
Dzień 5 – piątek – 12 maja
MUIDEN
Zamek Muiden, to jednen z najbardziej znanych średniowiecznych zamków obronnych Holandii. Położony u ujścia rzeki Vecht prze wieki kontrolował transport wodny z Utrechtem. Zamek pełni obecnie funkcję muzeum narodowego. Jego wnętrza, komnaty i kuchnie zostały odrestaurowane tak, aby wyglądały jak w XVII wieku, a w kilku pokojach znajduje się obecnie kolekcja broni i zbroi. Ogrody zamku Muiderslot zostały zaprojektowane i stworzone w XVII wieku. Pełniły funkcję ozdobną i użytkową, dostarczały na kuchenne stoły warzywa, owoce i zioła. Ogrody zostały pieczołowicie zrekonstruowane i można w nich obejrzeć gatunki zapomnianych warzyw.
KEUKENHOF
Ogród z tulipanami i innymi roślinami cebulkowymi.
Wiosenny ogród Keukenhof w Lisse to jedna z największych atrakcji Holandii. Od 70 lat, co roku odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata, rozkwita wiosną ponad 7 milionami kwiatów cebulkowych – tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów i innych.
Około godz. 16 – przejazd na lotnisko Schiphol
Przelot do Polski – lądowanie na lotnisku Chopina koło godz. 22.
KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE i zależy od ustaleń zainteresowanej wyjazdem grupy oraz możliwych rezerwacji w muzeach.
Wszystkie Wyprawy ze Sztuką realizujemy z licencjonowanym biurem podróży
Zapraszamy!
Koszty
CENA ZAWIERA
opieka merytoryczna ekspertki Ewy Szachowskiej
wykłady ekspertki w trakcie przejazdów
opieka pilotki wycieczek z językiem holenderskim
przejazd autokarem LUX z możliwością prezentacji multimedialnych podczas przejazdu na trasie Warszawa – Holandia
2-kierowców na całej trasie przejazdu
powrót samolotem na trasie: Amsterdam – Warszawa Chopina. Możliwy bezpośredni powrót z Amsterdamu do Krakowa, Berlina, Gdańska (ilość miejsc ograniczona).
bagaż podręczny do 8 kg/os.
bagaż rejestrowany do 20 kg/os.
4 noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych lub 4-gwiazdkowych w pokojach 2-osobowych: 1 w Jenie, 3 w Amsterdamie
4 śniadania w formie bufetu
obiad na zamku w Kliczkowie
system audioguide dla każdego uczestnika
ubezpieczenie turystyczne KL, NNW, bagaż
opłatę obligatoryjną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy.
Ubezpieczenie nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych. Istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia.
WSTĘPNE KOSZTY
Propozycja dla grupy około 25 osób
Wyprawa będzie realizowana po zebraniu minimalnej grupy 20 osób
CENA GWARANTOWANA – 4990 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego – 1190 PLN
Ostateczna cena wyjazdu zostanie skalkulowana dla zebranej grupy. Z pewnością większa grupa, obniża ostateczny koszt wyjazdu dla każdego uczestnika.
Dziękujemy za polecenia Znajomym naszych propozycji!
KOSZTY DODATKOWE
Bilety do muzeów i innych zwiedzanych obiektów. Wysokość opłat jest zależna od Państwa wyborów, a także od indywidualnych zniżek. Orientacyjnie około 180 EUR. Opłaty za wstępy do rezerwowanych muzeów zostaną zebrane w EUR od chętnych na początku wycieczki.
Rezerwacja posiłków przez pilota zależy od zainteresowania taką opcją w grupie uczestników i zostanie ustalona z uczestnikami przed wyjazdem.
Dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce.
Taksa klimatyczna – 18 EUR
Płatności
Zaliczka jest płatna do 3. dni od wysłania rezerwacji – 1300 PLN+ ewentualna dopłata do pokoju jednoosobowego 1190 PLN. Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników.
Wyprawa jest już potwierdzona
Termin 2. raty – do 15.04.2023 lub po otrzymaniu umowy
Kolejność wpłat decyduje o wpisaniu na listę uczestników
Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową
Ostateczna rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zaliczki.
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.
Tę wyprawę realizujemy z licencjonowanym biurem podróży TRAVELIKO
Rezygnacja
Możesz zrezygnować bezkosztowo do momentu otrzymania umowy od naszego touroperatora. Umowę otrzymasz mailem po potwierdzeniu realizacji wyprawy (termin podajemy w „Płatnościach”). Po otrzymaniu umowy, ponosisz koszty rezygnacji. Wysokość kosztów rezygnacji będzie zależna od kosztów faktycznie poniesionych przez organizatorów.
Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.
Prosimy pamiętać o wymogu posiadania ważnego paszportu covidowego jeśli w terminie wyprawy będą obowiązywać obostrzenia w danym kraju.
Ubezpieczenie
Istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, chorób przewlekłych oraz zachorowania na COVID lub kwarantanny w Polsce oraz wymaganych testów zwalniających z kwarantanny.
Informację o możliwości wykupienia ubezpieczenia od rezygnacji oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz wraz z przesłaną umową ok. 7-dni od dnia otrzymania maila potwierdzającego zebranie grupy na wyprawę. W mailu z umową otrzymasz dokładną informację jeśli chodzi o koszty ubezpieczenia oraz datę do kiedy możesz wykupić dane ubezpieczenie.
Dodatkowych informacji udziela p. Marcin Wódka z biura turystycznego Traveliko marcin@wyprawyz.pl
Rezerwacja
Wyprawa jest potwierdzona. Po otrzymaniu Twojej zaliczki, nasz touroperator wyśle do Ciebie Umowę.
Powyższe zaproszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.
Program Wypraw ze Sztuką stanowi własność Akademii Kultury Sp. z o.o.. Wszelkie kopiowanie i powielanie tego materiału jest zabronione bez naszej zgody.
Jestem pasjonatką historii sztuki – z wykształcenia i z zamiłowania. Zajmuję się edukacją przez sztukę i arteterapią zarówno od strony koncepcyjnej, jak i warsztatowej.
Ukończyłam także wydział ogrodniczy warszawskiej SGGW. Moją drugą pasją jest świat roślin, do którego często odwołuję się w czasie prowadzonych wykładów z historii sztuki, m.in. w serii wykładów: W ogrodzie sztuki, tematycznie związanych z ogrodami i historią ilustracji botanicznej dla Fundacji Art Transfer.
Swoimi roślinnymi fascynacjami dzielę się także prowadząc warsztaty tematyczne i oprowadzania w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzę warsztaty, spotkania, wykłady i różnorodne działania edukacyjne wykorzystujące medium sztuki, dedykowane głównie dorosłym, szczególnie seniorom, także osobom z niepełnosprawnością i dzieciom.
Współpracowałam również z Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą przy projekcie Dojrzali Wspaniali, prowadziłam dla warszawskiej Zachęty oprowadzania botaniczne do wystawy Rhizopolis Joanny Rajkowskiej w 2021.
Podsumowując, działam na wielu polach: jako arteterapeutka, koordynatorka i autorka projektów edukacyjnych oraz od 2013 współpracowniczka Fundacji Art Transfer.