Habsburgowie, czyli warto się żenić, ale…

Home » Habsburgowie, czyli warto się żenić, ale…
Wykład online
Data: UWAGA! NOWY TERMIN 7 maja 2023 | niedziela godz. 20:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatne spotkanie online, 

Habsburgowie, czyli warto się żenić, ale niekoniecznie z kuzynkami…

Nowy termin – Niedziela – 7 maja 2023 – godzina 20.00

Prowadzenie Anna Czekaj

Wykład jest wprowadzeniem do Wyprawy ze Sztuką Austria Habsburgów – sprawdź tutaj

Zaproszenie od ekspertki

W pewnym momencie dziejów nad ich posiadłościami słońce nigdy nie zachodziło. Jeden z nich, będąc już Cesarzem Rzymskim Narodu Niemieckiego, chciał przyjąć święcenia kapłańskie, dać się wybrać papieżem i tak przejąć władzę „totalną” nad światem.

Z gniazda rodzinnego wygonił ich Wilhelm Tell, a oni wykolegowali Jagiellonów z Czech i Węgier, a mimo to Jan III uratował im skórę pod Wiedniem w 1683 r.

My, wraz z ręką księżniczki mazowieckiej Cymbarki, podarowaliśmy im słynny szczegół anatomiczny,– wyjątkowo wydatną dolną wargę. Oni sprezentowali nam kilka królowych, w tym Elżbietę, zwaną Rakuszanką, która dowiodła, że nie trzeba być piękną, ba – można być wyjątkowo szpetną, a mimo to podbić serce królewskiego małżonka i urodzić mu trzynaścioro dzieci (w tym czterech przyszłych królów i jednego świętego!!!).

Na wykładzie dowiedzą się Państwo skąd wzięli się Habsburgowie i jak radzili sobie z wichrami historii, które zresztą często sami wywoływali!

Zarejestruj się na wykład online

  • Wykład jest bezpłatny. Prosimy o rejestrację.
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom*.
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Zdjęcia na licencji Creative Commons

Jestem muzealnikiem po historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam również studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat (od zawsze 🙂 ) pracuję w Zamku Królewskim w Warszawie, najpierw w Dziale Edukacji, obecnie w Dziale Projektów Naukowych i Muzealnych. Prowadziłam warsztaty muzealne dla młodzieży i, co szczególnie cenię, dla dorosłych, zachęcając ich do aktywnego doświadczania historii i sztuki, a nie tylko intelektualnego ich poznawania. Przez ponad 20 lat współorganizowałam warsztaty szkoleniowe dla muzealników i edukatorów muzealnych, przy współpracy z wieloma muzeami z całej Polski.

Obecnie organizuję konferencje naukowe, tworzę wystawy, jestem redaktorem publikacji naukowych, prowadzę wykłady dla Uniwersytetów II Wieku (co zresztą uwielbiam!).  Staram się opowiadać historię w taki sposób, żeby stawała się bliska, zrozumiała oraz inspirowała do dalszych, własnych poszukiwań i odkryć historycznych….

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights