Jak odkrywano nagość. Lucas Cranach St. i ciało

Home » Jak odkrywano nagość. Lucas Cranach St. i ciało
Wykład online
Data: 22 sierpnia 2023 | wtorek godz. 19:30
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatne spotkanie online, 

Jak odkrywano nagość.
Lucas Cranach St. i ciało

Wtorek – 22 sierpnia 2023 – godzina 19.30

Prowadzenie Paweł Bień

To już drugi wykład wprowadzający do Wyprawy ze Sztuką
Cranach, Bach i saska porcelana

Zaproszenie od eksperta

Renesans to czas afirmacji ludzkiego ciała. Do łask wraca maksyma antycznego komediopisarza Terencjusza twierdzącego, że nic co ludzkie, nie jest mu obce. Nie obca staje się także nagość, która coraz częściej pojawia się na obrazach odrodzeniowych mistrzów.

Oswajanie cielesności odbywa się rozmaitymi drogami – jedni zerkają w stronę antyku, inni – uważnie i bez lęku obserwują otaczający ich świat. Możemy przypuszczać, że oczekujący licznych zleceń Cranach nie miał temperamentu skandalisty – jak więc połączyć nagość z konwencją unikając skandalu? Dla mistrza z Wittenbergi nie było malarskich zadań niemożliwych.

Po więcej wiedzy zapraszamy na wykład zarówno uczestników Wyprawy ze Sztuką jak i wszystkich pasjonatów sztuki. Rejestracja poniżej.

Cranach Starszy

Zarejestruj się na wykład online

  • Wykład jest bezpłatny. Prosimy o rejestrację.
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom*.
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

Zapraszamy serdecznie,
Wyprawy ze Sztuką

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Zdjęcia na licencji Creative Commons

W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo. Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) kilkudziesięciu tekstów popularno-naukowych, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów. Na co dzień adiunkt w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2016-2021 związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Regularnie publikuje teksty o malarstwie na portalu Niezłasztuka.net, prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów” na łamach „Ruchu Muzycznego”, zaś w kwartalniku „Karkonosze” od siedmiu lat pisze o kulturze Sudetów Zachodnich. Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji. Miłość do sztuk pięknych i poezji łączy z pasją do muzyki, którą amatorsko uprawia, sięgając po skrzypce lub siadając przy fortepianie.

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights