Otwórz Okno na Współczesność!

Odkryj niezwykłe wydarzenia w Bazylei
podczas Targów Sztuki Art Basel. Wydarzenia, które warto poznać
Opowiada Joanna Kulis

Od Królestwa Bawarii do Wolnego Kraju Bawaria

Home » Od Królestwa Bawarii do Wolnego Kraju Bawaria
Wykład online
Data: 8 kwietnia 2024 | poniedziałek godz. 19:00
Długość: ok. 75 minut
Cena: bezpłatnie
Zapisy poniżej

Wyprawy ze Sztuką zapraszają na bezpłatny wykład online – wprowadzenie do Wyprawy
Bawaria Wittelsbachów

Prowadzenie Anna Czekaj

Zarejestruj się na wykład online

Zaproszenie od ekspertki

Dolna Frankonia, Górna Frankonia, Środkowa Frankonia, Szwabia, Górny Palatynat, Górna i Dolna Bawaria, rozległość i różnorodność kulturowa części składowych obecnej Bawarii bardzo dobrze ilustruje różnorodność i dynamikę losów rodu Wittelsbachów.

Margrabiowie, hrabiowie, książęta, elektorzy, biskupi, arcybiskupi, a wreszcie królowie i cesarze. Władali nie tylko w Rzeszy, ale też na Węgrzech, w Czechach, Danii, Szwecji, Norwegii, Grecji.

Podczas wyprawy Bawaria Wittelsbachów i zwiedzania wyjątkowych zabytków tego kraju, postaram się zapoznać Państwa z oszałamiającą karierą rodziny, która ma się świetnie do dziś. Choć już w Bawarii nie panuje, to nadal ma prawo korzystać z niektórych rodowych siedzib, np. monachijskiego Nymphenburga. Jak zdołali oprzeć się licznym wstrząsom historycznym, które przetoczyły się przez Europę? I to przez ponad 700 lat!?

Dynastia Wittelsbachów rządziła niemieckimi terytoriami Bawarii od 1180 do 1918 r. oraz elektoratem Palatynatu od 1214 do 1805 r. Nie sposób upakować takiej historii w 60 minut wykładu. Podczas wyprawy, będzie na to znacznie więcej czasu.

Na początek zapraszam Państwa na opowieść o bawarskiej koronie królewskiej, co prawda otrzymanej z łaski Napoleona, ale ocalonej przez rodzinę również po Kongresie Wiedeńskim, aż do wstrząsu I wojny światowej. Ciekawe jest także to, jak Wittelsbachowie przetrwali kataklizm narodowego socjalizmu, III Rzeszy i powojennej rzeczywistości podzielonych Niemiec. Zapraszam Państwa na spotkanie ze sprytnym Maksymilianem Józefem, ekscentrycznym Ludwikiem I, wytrwałym Maksymilianem II, szalonym Ludwikiem II oraz…… z ich pięknymi żonami, córkami i kuzynkami.

Zapraszamy serdecznie,
Anna Czekaj i Wyprawy ze Sztuką

Szczegóły techniczne

  • Prosimy o rejestrację powyżej
  • Po przesłaniu zgłoszenia otrzymasz w ciągu kilku minut automatyczny mail z linkiem do transmisji na platformie Zoom* oraz You Tube
  • Sprawdź w swojej poczcie foldery: Społeczności, Oferty, Spam. Oznacz tę wiadomość jako nie spam. Jeśli nie otrzymasz wiadomości, prosimy o informację na kontakt@wyprawyzesztuka.pl

* Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o zainstalowanie wcześniej bezpłatnego programu – dostępny tu.

Jestem muzealnikiem po historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam również studia podyplomowe z retoryki, muzeologii i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat (od zawsze 🙂 ) pracuję w Zamku Królewskim w Warszawie, najpierw w Dziale Edukacji, obecnie w Dziale Projektów Naukowych i Muzealnych. Prowadziłam warsztaty muzealne dla młodzieży i, co szczególnie cenię, dla dorosłych, zachęcając ich do aktywnego doświadczania historii i sztuki, a nie tylko intelektualnego ich poznawania. Przez ponad 20 lat współorganizowałam warsztaty szkoleniowe dla muzealników i edukatorów muzealnych, przy współpracy z wieloma muzeami z całej Polski.

Obecnie organizuję konferencje naukowe, tworzę wystawy, jestem redaktorem publikacji naukowych, prowadzę wykłady dla Uniwersytetów II Wieku (co zresztą uwielbiam!).  Staram się opowiadać historię w taki sposób, żeby stawała się bliska, zrozumiała oraz inspirowała do dalszych, własnych poszukiwań i odkryć historycznych….

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights